Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„SafeSurfing” wskaże zagrożenia w internecie

18.12.2014
Źródło: inf. prasowa
Kolorowe kable komputerowe/ sxc.hu

Kradzież tożsamości, cyberprzestępczość, cyberprzemoc – ze wszystkimi tymi niebezpieczeństwami, świadomie lub nieświadomie, możemy spotkać się w czasie pracy w internecie. Każdego roku 17 procent Europejczyków pada ofiarami kradzieży tożsamości. Ochrona danych jest więc poważnym problemem wszystkich obywateli Europy – szczególnie zaś tych z niepełnosprawnością intelektualną.

Nowe technologie IT były przez wiele lat niedostępne lub bardzo trudno dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ostatnich latach w tej grupie można jednak zaobserwować znaczny wzrost liczby użytkowników technologii cyfrowych i internetu, co przekłada się na większą ich samodzielność w społeczeństwie.

Niezależnie od tego, czy internet wykorzystywany jest do podtrzymywania kontaktów ze znajomymi, wyszukiwania informacji czy poszukiwania pracy, możliwości te bardzo korzystnie wpływają na osoby z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich aspektach ich życia. Niestety, narzędzie to wiąże się także z poważnymi zagrożeniami. Ze względu na problemy ze zrozumieniem procedur prawnych i języka formalnego, a nawet na prosty fakt, że korzystanie z tekstu łatwego do czytania (formy tekstu używanej w publikacjach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie) może zidentyfikować użytkownika jako osobę niepełnosprawną, osoby te są bardziej narażone na niebezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej, a jednocześnie bardziej wrażliwe i podatne na nadużycia.

Świadomy użytkownik sieci

Mając w świadomości powyższe zagrożenia, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) wraz z partnerami działającymi w czterech innych krajach europejskich uruchomiło nowatorski projekt „SafeSurfing”, którego celem jest szkolenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie ochrony danych i bezpiecznych zachowań w internecie. Kluczowym celem projektu jest wyposażenie osób z tym rodzajem niepełnosprawności w niezbędną wiedzę oraz osobiste wsparcie umożliwiające zdobycie przez beneficjentów umiejętności decydowania, jakimi informacjami chcą się podzielić z innymi.

Szkolenia, lekcje i dyskusje

W ramach „SafeSurfing” partnerzy projektu obejmą ponad 1000 osób z niepełnosprawnością intelektualną interaktywnymi szkoleniami online, w czasie których słuchacze, poza zdobyciem wiedzy, będą mogli zadawać prowadzącym pytania w czasie rzeczywistym. Ponadto wiele innych osób, nieuczestniczących w szkoleniach, będzie mogło skorzystać z pięciu lekcji wideo dotyczących różnych zagadnień ochrony danych i bezpiecznego internetu (stworzą i udostępnią je partnerzy „SafeSurfing”).

Częścią projektu jest również dyskusja na Facebooku i Twitterze, którą prowadzą PSOUU i pozostali partnerów (Inclusion Europe, FEAPS, Mencap i ANFFAS). Na stronach polskiego partnera w dniach 8–13 grudnia 2014 r. pojawiały się pytania odnoszące się do zagrożeń i wyzwań dla docelowej grupy projektu w zakresie ochrony danych osobowych.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie są w tej chwili w pełni włączone w życie – tak, aby mogły cieszyć się jego wszystkimi przejawami na równych zasadach z innymi osobami. Wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną w bezpiecznym korzystaniu z internetu może mieć ogromny wpływ na ich poziom niezależności, dobrego samopoczucia i poczucia własności.


Projekt „SafeSurfing” jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej „The Fundamental Rights and Citizenship (Prawa Podstawowe i Obywatelstwo)”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas