Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przyjęcie dziecka do przedszkola – dziwne wymagania dyrektora

30.11.2015
Autor: K.

Witam, mam pytanie w związku z niepełnosprawnością mojego dziecka, które urodziło się bez dłoni. Przy zapisywaniu do przedszkola, dyrektor zażądał ode mnie orzeczenia o niepełnosprawności (aby sprawdzić, czy nie ma tam punktu wskazującego, że dziecko jest zmuszone do korzystania z pomocy opiekuna, bo wtedy byłby problem z przyjęciem go do zwykłego przedszkola). Wydaje mi się, że pomylił on to orzeczenie z zaświadczeniem o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Wydaje mi się, że nie mam obowiązku przedkładać orzeczenia dyrektorowi w takim przypadku. Kto ma rację? Czy przedszkole rejonowe ma obowiązek przyjąć moje dziecko? Dodam, że jest ono sprawne ruchowo i doskonale posługuje się sprawną rączką oraz kikutem drugiej rączki. Dziękuję.

Szanowna Pani,

Na gminie ciąży obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu, natomiast jeżeli dyrektor przedszkola wymaga jakiegoś dokumentu, to musi mieć na to podstawę prawną, którą musi on Pani przedstawić. To nie obywatel, a organ ma podawać podstawy prawne, na podstawie których żąda określonego zachowania od obywatela. Zalecam więc zwrócenie się do dyrektora o podanie podstawy prawnej.

Od niedawna obowiązuje rozdział 2a w Ustawie o systemie oświaty, który reguluje przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek. Zgodnie z art. 20c Ustawy o systemie oświaty, do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.

W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa powyżej, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

  1. wielodzietność rodziny kandydata;
  2. niepełnosprawność kandydata;
  3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
  4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
  5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
  6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
  7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Kryteria, o których mowa powyżej, mają jednakową wartość.

Analizując powyższe zapisy można dojść do wniosku, że niepełnosprawność kandydata – dziecka – jest kryterium dającym pierwszeństwo w przydzieleniu miejsca w przedszkolu. Może w Pani przypadku kandydatów jest więcej niż miejsc i przedstawienie orzeczenia spowoduje, że Pani dziecko będzie uprzywilejowane w uzyskaniu miejsca w przedszkolu.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas