Ubieganie się o stopień niepełnosprawności
PYTANIE
Witam serdecznie. Jestem po odwarstwieniu siatkówki oka lewego. Nie widzę na to oko i rokowania nie są pomyślne. W drugim oku lekarz nie potrafił dokładnie określić, czy to rozwarstwienie, czy odwarstwienie. Muszę jechać do Łublina w celu konsultacji i ewentualnego leczenia. Mam pytanie, czy na tym etapie leczenia mogę ubiegać się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności? Dodam, że wcześniej funkcjonowałam widząc na prawe oko tylko, bowiem zawsze miałam wysoką wadę wzroku i nie wiedziałam, że siatkówka jest odwarstwiona. Jeśli uzyskam stopień niepełnosprawności, o jakie świadczenia mogę się starać? Zdaję sobie sprawę, że do pracy, w której musiałam dźwigać, nie mam szans powrotu z uwagi na stan oka prawego. Do czasu zagojenia oka lewego (za ok. 4 miesiące mam mieć usunięty olej) i w związku ze stanem oka prawego, zalecono mi leżący tryb życia, ew. bardzo oszczędny tryb życia. Będę wdzięczna za odpowiedź.
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Uprzejmie informujemy, że od 1 września 1997 r. w Polsce funkcjonują dwa systemy orzekania o niepełnosprawności:
- Orzecznictwo do celów rentowych – orzeczenia o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS, KRUS.
- Orzecznictwo do celów pozarentowych – orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyznają Miejskie/Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, które dają prawo do korzystania z ulg i uprawnień. W przypadku osób do 16. roku życia otrzymują one orzeczenie o niepełnosprawności bez określenia stopnia.
Zatem jeśli chciałaby Pani uzyskać orzeczenie do celów pozarentowych, wniosek należy złożyć w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełniosprawności w miejscu zamieszkania. W obowiązującym systemie nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Dlatego nie wiemy, czy uzyska Pan status osoby z niepełnosprawnością i w jakim stopniu. Natomiast ulgi i uprawnienia zależą właśnie od stopnia niepełnosprawności. Proponujemy zgłosić się do nas po uzyskaniu orzeczenia, wówczas będziemy mogli udzielić informacji o przysługujących ulgach i uprawnieniach.
Więcej informacji znajdzie Pani na naszym portalu pod tym adresem.
Jeśli jest Pani osobą zatrudnioną, może warto ubiegać się w ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wnioski o rentę z tytułu niezdolności do pracy składa się w oddziale ZUS.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Więcej informacji znajdzie Pani na naszym portalu pod tym adresem oraz na stronie ZUS.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie