Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Studenci zaprezentują ułatwienia dla uczniów z niepełnosprawnością

01.12.2014
Źródło: inf. prasowa

We wtorek, 2 grudnia, o godz. 17.00 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (al. Jana Pawła II 37, I piętro, hol między budynkami B i D) odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej niezwykłą współpracę studentów Politechniki Krakowskiej (PK) i podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie.

Studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego, unikatowego kierunku studiów prowadzonego wspólnie przez Politechnikę Krakowską i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, stworzyli projekty i prototypy rozwiązań dedykowanych uczniom szkoły dotkniętym różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Nowatorskie zabawki edukacyjne, ułatwiające codzienne czynności przedmioty użytkowe, przyrządy służące rehabilitacji i edukacji zostały zaprojektowane na indywidualne potrzeby podopiecznych ZSS, ale w przyszłości - produkowane seryjnie - mogłyby trafić do szerszej grupy osób z niepełnosprawnością.

(Nie)zwykłe ułatwienia

W ramach projektu semestralnego studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego PK (pod kierunkiem prof. Jerzego Ginalskiego, dra hab. Marka Liskiewicza i mgra Stanisława Juszczaka z krakowskiej ASP) zaprojektowali innowacyjne, a urzekające prostotą i funkcjonalnością rozwiązania, które ułatwią dzieciom codzienne czynności: mycie się, jedzenie, zabawę, naukę, rehabilitację. Pomysły na nie powstały podczas licznych odwiedzin studentów w ośrodku, podczas których mieli okazję poznać codzienność podopiecznych ZSS, ich rodziców i nauczycieli.

Wśród zaproponowanych rozwiązań są m.in.: łyżka "Chochlik Spoon”, która zapobiega wylewaniu się zawartości łyżki, gdy trzęsące się dłonie utrudniają posiłek;"Gunga" - wielofunkcyjny kubek przeznaczony do karmienia dzieci i osób niepełnosprawnych ze specjalnie zaprojektowaną podstawką, która zabezpiecza kubek przed przewróceniem i wylaniem zawartości, jednocześnie umożliwiając jego swobodne wychylenie i wybranie jego zawartości do końca; „Morthis” - lekki oddychający kołnierz ortopedyczny pozwalający osobom sparaliżowanym utrzymanie głowy w czasie posługiwania się komputerem sterowanym ruchem gałek ocznych. Ponadto wśród propozycji znajdują się: „Elichair” - siedzisko do rehabilitacji, które - dzięki możliwości regulacji - przeznaczone jest do nauki i zabawy dla osób z postępującymi deformacjami ciała; "Prowadzik" - pomoc dydaktyczna, montowana do blatu stołu, zaprojektowana specjalnie dla dzieci z atetozą (dzięki połączeniu tablicy magnetyczno-suchościeralnej, prowadnicy oraz opaski na rękę ogranicza mimowolne ruchy rąk i pozwala dziecku skupić się i precyzyjniej wykonać zadaną pracę), a także "Suwaki" - gra stymulująca umiejętności motoryczne i manualne dzieci z porażeniem mózgowym, wspomagająca rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez łączenie odpowiednich ilustracji.

Projekty na miarę potrzeb

Współpraca studentów PK z nauczycielami i podopiecznymi ośrodka zaowocowała powstaniem 32 projektów. Część została już zrealizowana i przekazana do użytkowania dzieciom, część zostanie przekazana podczas uroczystego wernisażu wystawy.

Do Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 (składa się on m.in. z przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum) uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 lat, które z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeń genetycznych mają specyficzne trudności rozwojowe. Wszyscy uczniowie mają niepełnosprawność ruchową, wielu z nich nie mówi. Większość ma zaburzenia w zakresie funkcjonowania zmysłów: wzroku, słuchu, czucia, równowagi, a także specyficzne trudności w uczeniu się, niepełnosprawność intelektualną (również w stopniu głębokim). Niepełnosprawności towarzyszą często zaburzenia w rozwoju emocjonalnym i zaburzenia zachowania.

Wernisaż prac studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego odbędzie się we wtorek, 2 grudnia 2014 roku, o godzinie 17.00 w holu między budynkami B i D Wydziału Mechanicznego PK (al. Jana Pawła II 37). Będą w nim uczestniczyć studenci-autorzy rozwiązań, ich opiekunowie naukowi, a także przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie.

Część projektów można obejrzeć na profilu facebookowym studentów inżynierii wzornictwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas