Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polski wynalazek pomoże chorym na zaniki pamięci

23.04.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: fakty.tvn24.pl
Starsza para trzymająca się za ręce/sxc.hu

Tegoroczny maturzysta, Mariusz Bielaszka, opracował urządzenie, które może uratować życie wielu osobom dotkniętym chorobą Alzheimera lub cierpiącym na zaniki pamięci. Dzięki Wanted Clock, bo tak nazywa się ten wynalazek, będzie można z łatwością zlokalizować chorego, który zgubił się lub zapomniał drogi do domu.

Pomysł jest prosty – przypominający zegarek gadżet ma wbudowany GPS, kartę SIM i moduł GSM. Można wprowadzić do niego numer telefonu opiekuna osoby chorej na Alzheimera, a także współrzędne lokalizacyjne miejsca, którego nie powinna ona opuszczać- np. dom lub szpital. Jeśli zaś chory się od niego oddali zegarek wysyła jej opiekunowi powiadomienie SMS-em z informacją o lokalizacji z dokładnością do kilku metrów. Gdy nie został określony teren, którego nie powinna opuszczać monitorowana osoba, to wystarczy wysłać SMS-a pod numer karty SIM umieszczonej w Wanted Clocku. Urządzenie wyśle wiadomość zwrotną, w której zawarte będą współrzędne przebywania chorego.

Wanted Clock przypomni też o porze przyjmowania leków i ułatwi komunikację z chorą osobą. Po wysłaniu  SMS-a o określonej treści, zegarek do nas oddzwoni i uruchomi system głośno mówiący, byśmy mogli zwrócić się do chorego. Urządzenie ma też  wbudowane diody emitujące intensywne sygnały świetlne, które mogą pomóc w nocnych poszukiwaniach, gdy posiadacz zegarka zaginie.

Ten wynalazek może okazać się nie tylko remedium na problemy osób cierpiących na zaburzenia pamięci i ich opiekunów, ale też początkiem wspaniałej kariery jego twórcy, Mariusza Bielaszki, który zdobył już m.in. złoty medal i nagrodę specjalną na brukselskich Targach Wynalazczości "Brussels Innova".

-  W głowie rodzi się wiele pomysłów, a najbardziej chciałbym pomagać ludziom – mówi skromnie sam Bielaszka.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas