Konstancin testuje egzoszkielet
- Po 3 latach na wózku inwalidzkim mogę znowu wstać i zacząć chodzić. Dla każdej osoby, która jest w takiej sytuacji jak ja, jest to niesamowite przeżycie – powiedział Andrzej Tietz (64 lata), lekarz anestezjolog i pacjent jednocześnie, który 10 sierpnia 2011 roku uległ wypadkowi samochodowemu. We wtorek w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój S.A. został zaprezentowany egzoszkielet – przełomowe urządzenie w rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo.
Egzoszkielet umożliwia pracę z osobami o różnym stopniu niesprawności. Pozwala na wykonywanie ruchów wstawania lub siadania, na chodzenie w sposób naturalny, z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu szczególnie wskazana jest osobom cierpiącym na niedowład kończyn dolnych, w tym z całkowitym przerwaniem rdzenia (do C7 włącznie), niecałkowitym przerwaniem rdzenia (dolny poziom), udarem z niedowładem połowicznym, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, chorobą Guillaina-Barrégo.
„Ruch to życie”
Osoby niepełnosprawne ruchowo walczą w życiu z wieloma przeciwnościami. Często zmagają się z depresją, czy utratą wiary w to, że kiedykolwiek staną na nogi. W takiej sytuacji nawet chwilowy ruch i przebywanie w pozycji pionowej daje im potrzebną siłę i motywację.
- Ruch to życie. 80% ciała człowieka stanowi układ ruchu, który decyduje o tym, w jakim stanie znajduje się nasze ciało, nasz układ nerwowy i pozostałe układy – powiedział podczas spotkania Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta z Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A.
Pomimo wykorzystywania w rehabilitacji nowoczesnej technologii warunkiem niezbędnym w procesie powrotu do zdrowia osób ze schorzeniami neurologicznymi jest także integracja społeczna i aktywizacja zawodowa.
- Nie da się oddzielić rehabilitacji od kwestii psychologicznych. Rolą psychologa jest przygotowanie pacjenta do współpracy z urządzeniem, które będzie pomagało mu w powracaniu do sprawności ruchowej- dodał Andrzej Harasim, uzdrowiskowy neuropsycholog.
Należy pamiętać, że w Polsce (wg spisu z 2011 roku) jest 4,7 mln osób niepełnosprawnych (co stanowi 12,2% ludności kraju).
Do 28 listopada 2014 r. istnieje możliwość bezpłatnego zapoznania się z urządzeniem w Szpitalu Rehabilitacji Neurologicznej przy ul. Sue Ryder 1 w Konstancinie-Jeziornie, po wcześniejszej rejestracji pod numerem tel. 22 756 40 41.
Więcej informacji udziela:
Piotr Kiełbowski - Dyrektor ds. Sprzedaży, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. tel. 22 756 40 24 e-mail: p.kielbowski@uzdrowisko-konstancin.pl
Komentarze
-
gupie pytanie
12.06.2015, 11:08nie w tym zyciuodpowiedz na komentarz -
co na to NFZ ???
29.11.2014, 22:53kiedy egzoszkielet będzie refundowany (przynajmniej częściowo)- przez NFZ i PFRON ?odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Dodaj komentarz