Jolanta Fedak: 100 dni naprawdę trudnej pracy
Reforma systemu emerytalnego, podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych i wydłużenie urlopu macierzyńskiego to najistotniejsze zmiany planowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Stojąca na jego czele Jolanta Fedak podsumowała pierwsze 100 dni swojej pracy.
- To było 100 dni naprawdę trudnej pracy. Działaliśmy pod silną presją czasu – oceniła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.
Najważniejszym zadaniem, nad którym pracuje obecnie ministerstwo jest reforma emerytalna. W unowocześnionym systemie stawki emerytur będą zależały od wieku, a nie od płci osoby nabywającej do niej prawo. Poza tym świadczenia mają mieć charakter indywidualny (nie będzie tzw. rent małżeńskich), a emerytury kapitałowe, czyli pieniądze z II filara, będą wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W trakcie konsultacji społecznych znajduje się już projekt zmieniający ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego celem jest ujednolicenie zasad obliczania rent i emerytur z nowego systemu emerytalnego.
Projekt ten przewiduje zniesienie limitów zarobków dla rencistów. Zdaniem minister Jolanty Fedak, zmiany te powinny przyczynić się do zwiększenia możliwości zatrudnienia osób otrzymujących renty z tytułu niezdolności do pracy.
Minister Jolanta Fedak zapowiada podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych. Na razie nie wiadomo o jaką kwotę. Zasiłek będzie miał charakter degresywny - po trzech miesiącach jego wysokość obniży się do wartości obecnej. Skróceniu do dziewięciu miesięcy ulegnie okres pracy wymagany do uzyskania prawa do zasiłku. Konsultacje społeczne tych propozycji rozpoczną się w kwietniu.
W dziedzinie polityki rodzinnej ministerstwo przygotowuje zamiany w kodeksie pracy, które poprawią sytuację czynnych zawodowo rodziców. Jolanta Fedak zapowiedziała m.in. wydłużenie do 26 tygodni urlopów macierzyńskich, podniesienie rocznego limitu chorobowego dla kobiet, wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku kosztów zatrudnienia opiekunek oraz zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej przez rodziców wychowujących dzieci.
Trwają prace nad przygotowaniem założeń do ustawy o języku migowym. Nałoży ona na instytucje publiczne i stacje telewizyjne obowiązek zapewnienia przekazu informacji w języku migowym, a także pozwoli stworzyć szeroką grupę, odpowiednio przygotowanych tłumaczy przysięgłych.
W ramach działań na rzecz wspierania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wdrożyło przepisy umożliwiające udzielanie dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych i refundację składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.
Rozszerzeniu ulegnie także krąg osób uprawnionych do refundacji składek. Obok pracodawców, przywilejem tym zostaną objęte także osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy niepełnosprawni i ich niepełnosprawni domownicy.
Fot.: Marcin Urban
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz