Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja nr 6/2002

23.11.2002
Autor: redakcja magazynu "Integracja"

Osoby niepełnosprawne w Polsce postrzegane są bardzo krytycznie i w sferze językowej określane przeważnie z negatywnym przesłaniem: kalecy, z obciążeniami, sprawni inaczej, kulawi, ślepi, pokraki, popaprańcy, nienormalni, porypani, fujary itd. itp.

Ostatnie badania przeprowadzone przez OBOP na sprawnej grupie Polaków wykazały, że polskie społeczeństwo bardzo dobrze rozumie problemy niepełnosprawnych i uważa, że powinni oni pełniej, uczestniczyć w życiu społecznym, niż to jest w rzeczywistości. Ponura polska rzeczywistość uczy zaś, że pozytywny wizerunek niepełnosprawnych wynika bardziej z politycznej poprawności, niż z głębokiego przekonania, że naprawdę osoby niepełnosprawne powinny chodzić do szkół, pracować, bawić się, podróżować.

Magazyn "Integracja" od kilku lat podejmuje te trudne, a często po prostu niedostrzegane tematy, za którymi kryją się ciche ludzkie dramaty. Jak choćby opisana w najnowszym numerze 6/2002 historia dwudziestoletniego Staszka, eks-żużlowca, którego życiowe plany pokrzyżował wypadek na torze. A jeszcze więcej szkód wyrządziła zła wola i ludzka obojętność. Niepełnosprawny od urodzenia Andrzej, pokonując wiele przeszkód zdobył wyższe wykształcenie i podjął pracę jako psycholog. Nie jest to jak się okazuje czymś normalnym dla niektórych pacjentów poradni, w której znalazł zatrudnienie. Przesadna mimika, podczas mówienia i nadmierna gestykulacja osoby niedosłyszącej sprawia, że ludzie nieoswojeni z niepełnosprawnością czują się zakłopotani, bądź unikają kontaktów z takim rozmówcą.

W tym numerze nie brak też przykładów na to, że nie wolno się poddawać stereotypom o niepełnosprawności. Wbrew tzw. opinii publicznej rodzice czteroletniej Gai sprawili, że dziewczynka, mimo iż urodziła się bez rączek i jednej nóżki jest radosnym dzieckiem, znakomicie rozwijającym się intelektualnie. Nowotwór kości i związana z nim amputacja nogi nie przeszkodziła Rafałowi po pięciu latach treningów dojść do tytułu mistrza Polski już w trzech różnych dyscyplinach sportu.

Z ciekawym pomysłem przybliżającym ludziom pełnosprawnym inny świat - osób niewidomych wyszła TVP2, emitując osobliwy talkshow "Smaki ciemności".

W raporcie "Integracji" jeden z najtrudniejszych tematów - dotyczący nas wszystkich. Śmierć. I wiele pytań, które wywołuje. Na stronach Centrum Informacyjnego Integracji znajdą też Państwo wiele informacji prawnych, m.in. o tym, jakie prawa przysługują osobie niepełnosprawnej po śmierci bliskiej osoby, jeśli nie został spisany testament, a także jakie prawa przysługują osobie z grupą inwalidzką podejmującej pracę. Jak skutecznie załatwiać swoje sprawy w urzędach i nie dać się odprawić z kwitkiem.

Wszystkich spragnionych wypoczynku na łonie natury - zapraszamy do Sopotu. Po sezonie wakacyjnym letni kurort przeobraża się w oazę ciszy i spokoju.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas