Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Społeczne rady ds. osób niepełnosprawnych

29 kwietnia 2003 wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie jest aktem wykonawczym ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art. 44c ust. 7 ustawy).

Społeczne rady ds. osób niepełnosprawnych są organami doradczymi administracji samorządowej. Powoływane są przez marszałków - na poziomie wojewódzkim oraz przez starostów - na poziomie powiatowym. Rady wojewódzkie składają się z 7 osób, a powiatowe z 5.
W skład rady wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, samorządu i organizacji pozarządowych. Kadencja rady trwa 4 lata.

Rady zajmują się problemami integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych. Do zadań rad należy opiniowanie programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ocena ich realizacji, a także opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik województwa lub radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Organizacje społeczne, a w szczególności organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych zainteresowane udziałem w posiedzeniach rady, właściwej ze względu na zasięg ich działania, mogą wystąpić z wnioskiem o powiadamianie o terminach i przedmiocie posiedzeń rady.

Roporządzenie w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Opracowanie: Joanna Pertkiewicz; źródło: MGPIPS, ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 560).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas