W Poznaniu powstaje superklinika dla chorych na serce
Chorzy na serce pacjenci z całej północno - zachodniej Polski za parę lat będą mogli korzystać z usług superkliniki, która powstanie w Poznaniu.
Ma ona powstać dzięki współpracy poznańskiego środowiska kardiologów i kardiochirurgów. Jak dotąd pracują oni w różnych ośrodkach - na Długiej, Szkolnej, Szpitalnej Czy Przybyszewskiego. Każdy z ośrodków osobno kupuje drogi sprzęt i negocjuje kontrakty z NFZ.
W efekcie żaden ze szpitali nie może zapewnić pacjentom możliwości korzystania z najnowocześniejszych urządzeń, choćby PET-a, każdy z osobna nie jest również wystarczająco silnym partnerem w negocjacjach z NFZ dot. kontraktów.
Stąd pomysł by to zmienić i, zamiast konkurować ze sobą, działać wspólnie. Pomysłodawcą powstania Centrum jest kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Szpitala im. Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej, prof. Stefan Grajek.
Do nowego szpitala będą przenoszone oddziały innych lecznic. Będzie miał ok. 200 - 300 łóżek. Pozwoli to uniknąć walki o kontrakty między poszczególnymi szpitalami, dzięki czemu będzie można większa kwotę przeznaczyć na leczenie pacjentów.
- Szpitale gorzej wyposażone będą mogły odsyłać tam najciężej chorych - tłumaczy prof. Grajek. - W Centrum lekarze przez całą dobę będą ratować pacjentów z pękniętą aortą, zatorem w płucach, czy zawałem. Chcemy też leczyć powikłania i rzadkie wady serca - wyjaśnia.
Ośrodek ma powstać pod auspicjami Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia przekaże na ten cel grunty przy ul. Bukowskiej, na tyłach Instytutu Stomatologii. Jeśli uda się ten pomysł zrealizować, to za jakieś 5 - 7 lat Poznań będzie miał tak samo silny ośrodek jak Zabrze, Kraków czy Warszawa.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz