Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Technologie wspomagające są coraz łatwiej dostępne

27.06.2024
Autor: Informator PFRON, fot. Pixabay
Źródło: Integracja 2/2024
rysunek ucha i aparatu słuchowego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który we wrześniu 2023 r. uruchomił wypożyczalnię technologii wspomagających, bezpłatnie udostępnia specjalistyczny sprzęt oraz nowoczesne aparaty słuchowe.
 
Fundusz zapewnia też pomoc w wypełnieniu wniosku, konsultacje i doradztwo w zakresie dopasowania odpowiedniej technologii, a także badanie słuchu i dobór aparatu przez protetyka słuchu.

Wypożyczalnia technologii wspomagających – co warto wiedzieć

Ogólnopolska wypożyczalnia ułatwia dostęp do specjalistycznego sprzętu i technologii wspomagających. To sposób na zwiększenie samodzielności i niezależności tych osób z niepełnosprawnością, które potrzebują na przykład urządzeń wspomagających słyszenie lub aparatu słuchowego. To również bardzo dobre rozwiązanie między innymi dla dzieci z niepełnosprawnością, które korzystają z wózka. Dzieci wraz z wiekiem „wyrastają” z zakupionego sprzętu i rodzice stają przed koniecznością zakupu nowego. Teraz rodzice mogą dla swoich dzieci wypożyczyć wózek, a kiedy przestanie on spełniać swoją funkcję, zwrócić go do wypożyczalni. W takiej sytuacji mogą również wypożyczyć większy, bardziej odpowiedni model i nie ponoszą z tego powodu dodatkowych kosztów.
 
Wartość sprzętu znajdującego się w wypożyczalni to ponad 200 mln zł. Do dyspozycji jest ponad 14 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, a ta liczba systematycznie się zwiększa.
 
Wypożyczalnia jest częścią szerszego programu wspierającego, obejmującego Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) oraz Ośrodki Wsparcia i Testów (OWiT). Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować sprzęt czy urządzenie do rzeczywistych potrzeb konkretnej osoby. Doradcy i eksperci w tych instytucjach informują o nowoczesnych rozwiązaniach czy formach wsparcia, pomagają w wypełnieniu wniosku, doradzają w dopasowaniu odpowiedniej technologii. Sprzęt można przetestować, aby sprawdzić, czy odpowiada on oczekiwaniom użytkownika. W razie potrzeby można go też skonfigurować pod kątem indywidualnych wymagań. Zarówno testy urządzeń, jak i późniejsze wypożyczenie są całkowicie bezpłatne.
 

Kto może złożyć wniosek o wypożyczenie sprzętu

Z wypożyczalni mogą skorzystać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: ruchową, słuchową i wzrokową, a także osoby niewerbalne, czyli takie, które potrzebują komunikacji alternatywnej lub wspomagającej.
 
Sprzęt może wypożyczyć każdy, kto ma ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie otrzymał ze środków PFRON lub NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć. Sprzęt może być również udostępniany dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności na podstawie wniosku rodzica lub opiekuna prawnego. Podobnie jeśli chodzi o osoby ubezwłasnowolnione – wniosek składa opiekun prawny.
 
Sprzęt można wypożyczyć na rok, a jeśli będzie trzeba – przedłużyć umowę na rok kolejny.
 
Sprzęt dostarcza i serwisuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Każdą osobę wypożyczającą prosimy o zapłacenie kaucji zwrotnej w stałej wysokości 2 proc. wartości sprzętu. Po zakończeniu obowiązywania umowy pieniądze zostaną oddane.

Jak wypożyczyć aparat słuchowy

W wypożyczalni technologii wspomagających dostępne są aparaty słuchowe dla dorosłych i dla dzieci. Nie wymagamy zlecenia na wyroby medyczne. Wypożyczenie jest całkowicie bezpłatne, ponieważ kaucja podlega zwrotowi. Sprzęt może być dostarczony na wskazany adres na terytorium całego kraju.
 
Jeśli potrzebujesz aparatu, wypełnij wniosek w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
 
Następnie umów się w punkcie protetycznym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Spośród 550 punktów na pewno znajdziesz taki, który znajduje się w dogodnej dla Ciebie lokalizacji.
 
Z pomocą protetyka słuchu dobierzesz model aparatu, zgodnie z Twoimi potrzebami.
 
Wniosek złożysz na stronie sow.pfron.org.pl. Więcej informacji uzyskasz w najbliższym CIDON. Dane teleadresowe wszystkich CIDON są dostępne na stronie cidon.pfron.org.pl.

Co jeszcze można wypożyczyć

Oferta wypożyczalni jest bardzo szeroka, a lista sprzętu stale się powiększa. Wśród udostępnianego sprzętu są także:
  • wózki i skutery dla osób z niepełnosprawnością ruchową;
  • linijki brajlowskie;
  • powiększalniki przenośne i stacjonarne;
  • technologie wspomagające i alternatywne, w tym
  • PCEye, pozwalające na porozumiewanie się i rehabilitację osób po udarze lub w innych ciężkich stanach neurologicznych;
  • łóżka rehabilitacyjne;
  • podnośniki kąpielowe;
  • koncentratory tlenu.
Lista dostępnego sprzętu znajduje się na stronie PFRON pod linkiem: https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/lista-dostepnego-sprzetu.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie PFRON (wypozyczalnia.pfron.org.pl).
 
Na wszelkie pytania dotyczące stanu realizacji wniosku odpowiedzą pracownicy RARS pod nr. tel.: 22 899 89 22 lub e-mailem: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl.

Artykuł pochodzi z numeru 2/2024 magazynu „Integracja”.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wypożyczenie wózka
    Anna
    28.06.2024, 09:47
    Ten artykuł to piękna laurka przedsięwzięcia słusznego w teorii a kompletnie nie funkcjonującego w praktyce. Nadal - a mamy koniec czerwca nie można wypożyczyć żadnego wózka inwalidzkiego. Pracownicy centr informacyjnych nie wiedzą praktycznie nic na temat przewidywanej dostępności w/w sprzętu. RARS nie odpisuje na maile, telefon nie odpowiada. Nieprawidłowości jest tyle, że myślę , że ktoś powinien za to odpowiedzieć. Sprzęt zakupiono bez konsultacji ze środowiskami osób ON. I patrząc na opublikowaną w zeszłym roku listę można stwierdzić , że w większości nie jest to sprzęt z wyższej półki , a wręcz przeciwnie jeśli do tego dodamy, że z tej listy aktualnie można wypożyczyć niespełna ok 10 pozycji ( w tym ani jednego wózka skutera czy przystawki elektrycznej) to pozostaje wielkie rozczarowanie całym programem
    odpowiedz na komentarz
  • Wypożyczalnia aparatów sluchowych
    EBOB
    27.06.2024, 15:31
    Beznadzieja,chciałam wypożyczyć, przysłali byle jakie nie mające nic wspolnego z nowoczesna technologia.Organizacja wypożyczalnia jest beznadziejna I są proces nie do zaakceptowania.Warto się przyjrzeć po roku ile osob skorzystało z tej oferty.Ja jestem rozczarowana i rozgoryczona.Na potrzebne mi aparaty złożyła rodzina.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas