Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Studiuj przez internet

14.01.2008
Autor: Agnieszka Szmerek
Źródło: Dziennik Polska, Education World, www.puw.pl, studia.korba.pl

Na całym świecie coraz większą popularność zyskuje e-learning. Studia przez internet nie wymagają bowiem czasochłonnych i kosztownych dojazdów, czy uczestniczenia w zajęciach w określonych godzinach. Są również alternatywą dla osób niepełnosprawnych.

W Polsce również wzrasta zainteresowanie tym trybem kształcenia. Często zdarza się, że zajęci pracą i rodziną nie mamy już czasu na nic więcej. E-learning jest wtedy idealnym rozwiązaniem.

Podobnie jest w przypadku osób, które z powodu chwilowej fizycznej niesprawności, czy też niepełnosprawności mają problemy z wyjściem z domu, czy też z dojazdem na uczelnię.

Dla takich właśnie osób powstają na uczelniach kierunki internetowe, a nawet całe internetowe uczelnie. Jedną z nich jest np. Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW), będący wspólnym projektem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Studia wirtualne, w przeciwieństwie do potocznego rozumienia słowa "wirtualny", wcale nie są studiami "na niby". Program jest taki sam jak na zwykłych studiach, tak samo po każdym semestrze studenci zdają egzaminy, podobnie również wygląda obrona pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej. Przystępuje się do nich osobiście, w siedzibie uczelni.

Studenci wirtualni aktywnie uczestniczą w dyskusjach, w rozwiązywaniu zadań i omawianiu problemów, a nad ich postępami w nauce czuwają doświadczeni nauczyciele akademiccy. Mają oni również takie same prawa jak studenci studiujący w sposób tradycyjny.

Podczas studiów studenci mogą się kontaktować z wykładowcami metodą wirtualną - przez e-mejla, czat czy forum, osobiście w ramach cyklicznych konsultacji organizowanych przez uczelnię, lub też mogą umawiać się na konsultacje indywidualne - w zależności od kierunku i uczelni.

Zaliczenie zajęć zazwyczaj polega na uzyskaniu dwóch ocen: pierwsza jest podsumowaniem pracy studenta na platformie wirtualnej, druga - to ocena z egzaminu lub zaliczenia sposób tradycyjny. Zawsze jednak należy o to zapytać, ze względu na specyfikę niektórych kierunków i różne ustalenia konkretnych uczelni.

Studia wirtualne dają również możliwość studiowania na zagranicznej uczelni bez konieczności wyjazdu. Uczelnie te oferują możliwość studiowania on-line na niemal wszystkich kierunkach, co dodatkowo pomaga poprawić swoje umiejętności językowe.

Materiały dla studentów zazwyczaj są pisane w języku angielskim, ale zdarza się, że poza angielskim wymagana jest też znajomość języka ojczystego kraju, w którym znajduje się uczelnia.

Wybierając wirtualne studia zagraniczne trzeba jednak zwrócić uwagę na sposób egzaminowania. Na niektórych uczelniach, np. w Dublin City University, wymaga się przyjazdu na egzaminy i zaliczenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas