Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„(Nie)widzialni” – warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

13.06.2024
Autor: inf. pras., fot. pexels
Plakat. Na górze po prawej stronie widnieje napis Niewidzialni. Na środku plakatu napisano: Nie wszyscy ludzie z niepełnosprawnościami są widzialni. Pod napisem umieszczono schematyczne wizerunki osoby niewidomej z laską, kobiety, mężczyzny i osoby na wózku.

Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza mieszkanki i mieszkańców Szczecina na bezpłatne warsztaty, których celem jest zwiększanie świadomości na temat niepełnosprawności, szczególnie tych niewidocznych. Warsztaty odbędą się 19 czerwca 2024 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin.

Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają.

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Znaczna większość (ok. 80%) to osoby doświadczające niepełnosprawności, których nie widać. Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, w ramach realizowanego projektu „(Nie)widzialni”, zaprasza mieszkanki i mieszkańców Szczecina na bezpłatne warsztaty. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in.:

  • Jakie czynniki mogą wywoływać niewidoczne niepełnosprawności;
  • Jakich problemów najczęściej doświadczają osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami w życiu codziennym, w tym np. w pracy / szkole, w urzędzie, w komunikacji miejskiej, w sklepie czy na parkingu;
  • Czemu te problemy są często nierozumiane przez otoczenie;
  • Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami;
  • Jak tego nie robić.
  • I czy pomoc zawsze jest potrzebna.

Niewidoczne niepełnosprawności

- Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niewidzialny w naszym społeczeństwie. Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” uda się zmienić tę sytuację. Niezmiernie mnie cieszy, że możemy zrealizować serię warsztatów nt. niewidocznych niepełnosprawności dla mieszkańców Szczecina – mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.

Według danych NFZ w naszym kraju na cukrzycę choruje 3 mln osób, stwardnienie rozsiane zdiagnozowane jest u ok. 50 tys. ludzi, tyle samo ma stwierdzoną hemofilię, z niewydolnością serca żyje ok. 1,3 mln osób, a z chorobą nowotworową ponad 1 mln. Z migreną, która niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmaga się nawet 8 mln mieszkańców naszego kraju. To tylko kilka z wielu chorób powodujących niewidoczne niepełnosprawności.

Najważniejsze informacje

Termin warsztatów: 19 czerwca 2024 r. (środa), godz. 16:00-18:45 (z przerwą)

Miejsce: siedziba Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin (al. Wojska Polskiego 63, 71-476 Szczecin)

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy.

Wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej Projektu (Nie)widzialni. Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem. Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorzy proszą osoby zarejestrowane, które zrezygnują z uczestnictwa, o powiadomienie mailowe o rezygnacji na mailu: fundacja@stwardnienierozsiane.info.

Warsztaty przeznaczone są dla osób od 18. roku życia.

Warsztaty poprowadzą eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info.

Warsztaty w Szczecinie są elementem projektu „(Nie)widzialni”, realizowanego przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info, którego celem jest wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami oraz wzrost świadomości społecznej nt. niewidocznych niepełnosprawności. Aktualnie do projektu przystąpiło już ponad 100 partnerów z całej Polski.

Projekt „(Nie)widzialni w Szczecinie – warsztaty dla mieszkańców” jest finansowany ze środków budżetu Miasta Szczecin. Dla zainteresowanych osób, organizatorzy wystawiają zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas