Nanodźwięki
Nanodźwięki to autorski program animacji kulturalnej w zakresie muzyki współczesnej przeznaczony dla grupy dzieci z niepełnosprawnościami. Zakończony będzie koncertem, wizytą w profesjonalnym studio oraz nagraniem wspólnej płyty.
Dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi, ruchowymi lub w spektrum autyzmu są również odbiorcami muzyki. Niestety ze względu na ogrom potrzeb rehabilitacyjnych, często nie dostrzegamy ich wrażliwości lub wyobraźni muzycznej i potrzeb nie związanych bezpośrednio z ich zdrowiem. A przecież każdy ma prawo grać na fortepianie, każdy może sobie śpiewać czy tworzyć muzykę. Żyjemy we wspaniałych czasach muzyki elektronicznej, rozwoju technik nagrywania i tworzenia muzyki.
Warsztaty z tworzenia partytur graficznych oraz podstawowej gry na fortepianie poprowadzi pianistka i pedagog Emilia Karolina Sitarz, członkini zespołów Lutosławski Piano Duo i Kwadrofonik.
Dostępny świat muzyki
- Dzieci i młodzież są najliczniejszymi odbiorcami muzyki. Świat dzieci z niepełnosprawnościami (ruchowymi, umysłowymi) oraz w spektrum autyzmu dla wielu osób pozostaje światem nieznanym. Od kilku lat pracuję z takimi dziećmi i obserwuję ich ukryte talenty i wrażliwość. To ogromna niesprawiedliwość, że ze względu na swoje ograniczenia, ich naturalne pragnienia, często tak podobne do reszty młodzieży, nie mogą być realizowane. Często nawet rodzice wątpią, że dzieci mogłyby grać np. na fortepianie, tworzyć prace plastyczne lub muzyczne. Z moich obserwacji wynika, że właśnie fortepian i muzyka współczesna mogą być wspaniałymi transmiterami dla świata wewnętrznego takich dzieci. Fascynacja instrumentem prowadzi bowiem do zadań ruchowych, a jeśli będziemy postrzegać fortepian tylko jako instrument przeznaczony dla wirtuozów, stracimy możliwość pracy z takimi dziećmi. Wyrośliśmy w kraju Chopina i konkursu chopinowskiego, ale to nie znaczy, że każdy musi być wirtuozem! Instrument jest nośnikiem muzyki, podobnie jak radio. Ale prawdziwa wrażliwość i potrzeba muzyki jest w naszych sercach – mówi Emilia Karolina Sitarz.
Zajęcia
Spotkania z dziećmi odbędą się w połowie lipca 2024 w Warszawie. Zajęcia w małych grupach będą trwały kilka dni. Będą miały one formy warsztatów. Efektem półrocznej pracy będzie wspólny koncert i płyta na której zostaną utrwalone wszystkie kompozycje powstałe w trakcie zajęć. To jeden z niewielu projektów, w którym dzieci będą miały udział w tworzeniu muzyki oraz jej nagrywaniu. W efekcie powstanie pierwsza płyta z kompozycjami dzieci z niepełnosprawnościami.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz