Mniej na sprzęt, więcej na likwidację barier
Uzależnienie dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego od prowadzenia rehabilitacji w domu i należytej realizacji przez wnioskodawcę dotychczasowych umów z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
To zmiany, które wprowadza do obecnie obowiązujących przepisów, rozporządzenie podpisane przez Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolantę Fedak.
O pieniądze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego nie będą się mogły ubiegać osoby, których wcześniejsza współpraca z PFRON zakończyła się rozwiązaniem umowy. Otrzymanie dofinansowania będzie także uzależnione od konieczności prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych.
Zmiany, które oznaczają, że mniej osób dostanie dofinansowanie, ministerstwo tłumaczy potrzebą racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
Więcej pieniędzy będzie za to na przystosowanie najbliższego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmianie uległ warunek odnoszący się do terminu, w jakim osoba niepełnosprawna mogła ponownie ubiegać się o likwidację bariery architektonicznej. W związku z dużymi kosztami likwidacji tych barier i sygnalizowanym przez wnioskodawców brakiem pieniędzy, uniemożliwiającym jednorazową ich likwidację, zrezygnowano z trzyletniego ograniczenia w przyznawaniu dofinansowania.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:
Oprac.: Redakcja
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Poznaliśmy najlepszych sportowców Warszawy
- Światowy Dzień Walki z Depresją: Jak dorosły może pomóc dziecku w kryzysie?
- Samotność mnie dusi i przytłacza – mówią seniorzy dzwoniący pod numer Telefonu Zaufania dla Osób Starszych
- Protest przeciwko absurdom polskiego orzecznictwa
- Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
Dodaj komentarz