Zameldowanie w Islandii, a możliwości przejściowej renty w Polsce
Proszę o odpowiedź. Pełnoletnia osoba niepełnosprawna (niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym), pobierająca rentę socjalną w Polsce zamieszkuje u matki na Islandii kilka miesięcy a kilka miesięcy w Polsce (rodzice po rozwodzie). Na Islandii jest zameldowana i w związku z czym nie ma prawa do renty z Polski. Natomiast na Islandii musi minąć 3 lata od daty zameldowania, aby móc ubiegać się o rentę. Czy jest jakiś przepis prawny, instytucja w Polsce która pomaga przez ten okres ?
Szanowna Pani
Zgodnie z ustawą rencie socjalnej przysługuje ona osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Także inne świadczenia np. z opieki społecznej są przyznawane wg. miejsca zamieszkania.
Nie ma przepisów, które wspierałyby osobę w takim okresie „przejściowym” jak w przypadku opisywanym przez Panią.
W takich przypadkach trzeba odpowiednio ustalić miejsce zamieszkania w Polsce, aby była możliwość pobierania renty socjalnej w Polsce czy innych świadczeń z MOPS.
Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o sprawie telefonicznie można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).
Z poważaniem
dr Michał Urban, radca prawny