Nanotechnologia przyszłością medycyny
Nanotechnologia pomaga walczyć z chorobami i niepełnosprawnością. Może być wykorzystywana do naprawy uszkodzonych tkanek miękkich i twardych.
Tradycyjnie stosowane w medycynie wszczepy nie przylegają dobrze do powierzchni tkanek. Amerykańskim naukowcom udało się jednak opracować samoorganizujące się nanorurki, które idealnie pokrywają implanty wyrównując nierówności białkowe. Ponadto minimalizują one ryzyko odrzutu implantu przez organizm, ponieważ są dla niego obojętne.
Samuel Strupp z Northwestern University zastosował nanowłókna do odbudowy kości. Umieszczenie struktury w miejscu ubytku kostnego ma ułatwiać regenerację uszkodzonej tkanki. Metoda ta może być bardzo przydatna w przypadku uszkodzeń kości, ale również organów zbudowanych z tzw. tkanki miękkiej. Nanowłókna pomogą odbudować trzustkę, wątrobę a nawet serce. Dzięki technologii pozwalającej skutecznie działać na poziomie atomów i cząsteczek, komórki macierzyste organów mogą zostać wprowadzone praktycznie w dowolne miejsce w ludzkim ciele.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Dodaj komentarz