Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niedosłuch obustronny i cieśń nadgarstka obustronna

Autor: Stanisław

Czy mogę starać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci z powodu niedosłuchu obustronnego i i cieśni nadgarstka? Czeka mnie 3 operacja prawej ręki i 1 operacja lewej ręki.

Szanowny Panie,

W myśl przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej. Szerzej w tym temacie może Pan przeczytać nahttps://niepelnosprawni.gov.pl/art,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady.

Proszę zapoznać się z powyżej przestawionymi informacjami i ustalić wstępnie w sposób samodzielny, czy w następstwie schorzeń, na które Pan cierpi dochodzi u Pana do występowania istotnych ograniczeń w sferze społecznej (funkcjonowania społecznego). Jeżeli tak to istnieją podstawy do ustalenia stopnia niepełnosprawności. Jaki to będzie stopień zależy od nasilenia tych ograniczeń w codziennym życiu i ich wpływu na pełnienie ról społecznych.   

Jeżeli jest taka fizyczna możliwość zachęcam Pana do rozmowy telefonicznej (w przypadku problemów z słuchem przez osobę słyszącą, tzw. osobę przybraną czy asystenta) i omówienia ze mną tego tematu. Jeżeli będzie chciał Pan porozmawiać ze mną o sprawie telefonicznie może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas