Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Maciej Lepiato Sportowcem Roku 2023

06.12.2023
Autor: inf.pras., fot. ze zbiorów Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
wszyscy laureaci 5. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimijskiego na Sportowca Roku

4 grudnia 2023 r., podczas uroczystej Gali Finałowej poznaliśmy tegorocznych zwycięzców 5. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023. Statuetka projektu Andrzeja Renesa powędrowała do Macieja Lepiaty – polskiego paraatlety, zawodnika GZSN START Gorzów, specjalizującego się w skoku wzwyż. W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Trener Roku – Andrzej Ochal, Organizacja Sportowa Roku – Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START", Wydarzenie Sportowe Roku – Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, Drużyna Roku – Kadra Polski w Goalball U19. Przyznano także 4 nagrody specjalne.

Maciej Lepiato Sportowcem Roku 2023

Zwycięzcy tegorocznej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zostali wyłonieni w internetowym głosowaniu, które trwało od 17 do 27 listopada. Spośród 24 nominowanych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, najwięcej głosów otrzymał pochodzący z Poznania Maciej Lepiato. Zaprojektowaną przez uznanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa i wykonaną z brązu statuetkę im. sir Ludwiga Guttmanna, potwierdzającą tytuł Sportowca Roku 2023, polski paraatleta odebrał podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie.

Maciej Lepiato trenuje dyscyplinę lekkoatletyczną - skok wzwyż - w GZSN START Gorzów, organizacji, która jest tegorocznym zwycięzcą w kategorii Organizacja Sportowa Roku. Maciej Lepiatko na swoim koncie ma już m.in. złote medale z igrzysk paralimpijskich w Rio i Londynie oraz brązowy medal przywieziony z Tokio. Od lipca bieżącego roku Lepiato tytułuje się jako Mistrz Świata w skoku wzwyż.

- Pierwsze, co mi się nasuwa na myśl, stojąc tutaj przed państwem, to wspomnienia, jak kilka lat temu leżałem po ciężkiej kontuzji i nieudanej operacji, z zerwanym ścięgnem Achillesa w mojej jedynej zdrowej nodze. Nie spodziewałem się wtedy, że jeszcze takie wspaniałe momenty, jak ten, czekają mnie w przyszłości, w mojej przygodzie ze sportem. Chciałem podziękować panu prezesowi Łukaszowi Szelidze, za to, że wtedy zadzwonił do mnie i powiedział: „Ty musisz być zdrowy, musisz skakać, robimy to, lecimy!”. Prawie rok ciężkiej rehabilitacji i udało się wrócić, udało się zdobyć medal na igrzyskach. W tym roku udało się po raz piąty zostać mistrzem świata w skoku wzwyż – mówił Maciej Lepiato, dziękując za wyróżnienie.

W kategorii Sportowiec Roku na kolejnych miejscach doceniono także Natalię Partykę, Emilię Babską, Kingę Dróżdż, Barbarę Moskal, Różę Kozakowską, Witolda Skupienia, Patryka Chojnowskiego, Kamila Otowskiego oraz Marcina Czerwińskiego.

Uhonorowano także zwycięzców w pozostałych kategoriach. Za Trenera Roku uznano Andrzeja Ochala, pod którego czujnym okiem do zawodów przygotowuje się polska kadra w paratenisie stołowym. Wydarzeniem Sportowym Roku okrzyknięto natomiast Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, a tytuł Drużyny Roku trafił do Mistrzów Świata U19 – Kadry Polski w Goalball.

W tegorocznej edycji Plebiscytu przyznano także nagrody specjalne. Za Przyjaciela Sportu Paralimpijskiego uznano Corrine Klajda, CEO Accord Group Polska. Nagroda Honorowa powędrowała z kolei do trenera polskich sztangistów Jerzego Mysłakowskiego. Tytuł Mecenasa Sportu Paralimpijskiego przyznano spółce LUX MED, a Guttmann dla Sportu Olimpijskiego trafił do Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Wyjątkowa edycja Plebiscytu

Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku od 5 lat wyłania najlepszych i najpopularniejszych sportowców paralimpijskich. Ta okrągła rocznica nie jest jednak jedynym powodem, dla którego tegoroczna edycja jest wyjątkowa. W tym roku swój jubileusz obchodzi także Polski Komitet Paralimpijski, który już od 25 lat reprezentuje polskich sportowców z niepełnosprawnościami na arenie krajowej i międzynarodowej oraz propaguje wartości sportu paraolimpijskiego takie jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.

- To niezwykły zaszczyt móc stać na czele Polskiego Komitetu Paralimpijskiego w ćwierćwieczu jego funkcjonowania. Polski Komitet Paralimpijski przez te lata stworzył potężny ślad w postaci wyników, medali, które możemy obserwować w liczbach. To plasuje nas na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej medalowej wszechczasów. To oczywiście wielki sukces, który chcemy kontynuować. Myślę, że drugą rzeczą, którą udało się zrobić, oprócz tych wyników sportowych, jest to, że zmieniliśmy świadomość. 25 lat temu nikt za bardzo nie kojarzył, czym są igrzyska paralimpijskie, a dzisiaj mówiąc o tym wydarzeniu nikt nie jest zaskoczony. To sukces wszystkich nas i naszych przyjaciół, którzy z nami współpracują. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, zawodniczkom i trenerom, którzy tworzą te wyniki, kreują medale, dostarczają nam emocji sportowych. Bez tego nie moglibyśmy przeżywać tych pięknych chwil – powiedział prezes Polskiego Komitetu Pralimpijskiego Łukasz Szeliga podczas Gali Finałowej.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad Plebiscytem objął Minister Sportu i Turystyki. Partnerem Głównym był Totalizator Sportowy, a Sponsorem Statuetki - Orlen. Patronat medialny objęły Polsat, Interia i Polskie Radio. Transmisję telewizyjną zapewnił Polsat Sport.

W gronie ambasadorów znaleźli się Michał Pol – dziennikarz Kanału Sportowego i attache prasowy Polskiej Reprezentacji Paralimpijskiej, uhonorowany rok temu Guttmanem specjalnym w kategorii „Przyjaciel Sportu Paralimpijskiego”, Martyna Wojciechowska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna, podróżniczka i ambasadorka polskich paralimpijek, Robert Korzeniowski – były chodziarz, ambasador polskich paralimpijczyków oraz Artur Siódmiak – były piłkarz ręczny, ambasador zawodów Dis+Abled European Summer Games Wągrowiec 2023.

Historia Guttmannów

Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku ma na celu promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami oraz przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat dyscyplin paralimpijskich, sportu osób z niepełnosprawnościami i sukcesów polskich paralimpijczyków na zawodach międzynarodowych. Ponadto PKPar, poprzez prezentowanie sylwetek sportowców z niepełnosprawnościami, chce przełamywać stereotypy oraz kształtować wśród społeczeństwa godne naśladowania postawy. Plebiscyt ma także zachęcać osoby fizyczne i prawne do podejmowania różnorodnych działań wspierających szeroko pojęty ruch sportu osób z niepełnosprawnościami.

Nazwa statuetki pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas