Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Specjalny pies serwisowy Vectra dla niepełnosprawnej Ani Dobkowskiej z Gdyni

04.12.2007
Autor: oprac. redakcja
Źródło: inf. własna

Mająca swoją siedzibę w Gdyni VECTRA – drugi w Polsce pod względem liczby abonentów operator kablowy, przekazała specjalnego psa, wyszkolonego przez Fundację DogIQ do asystowania osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim, Annie Dobkowskiej, pracownicy Centrum Integracja Gdynia.

zdjęcie: Vectra

18 miesięczna labradorka Vectra ukończyła specjalistyczny trening, który uczynił z niej psa serwisowego, umiejącego pomagać osobie niepełnosprawnej w czynnościach codziennego życia, oraz podczas aktywności na uczelni lub w pracy.

Umie np. obsługiwać szafki, z których przynosi wskazane przedmioty, asystuje przy ubieraniu i rozbieraniu. Umie być skoncentrowana, świetnie kontroluje swoje zachowania. Wykonując wiele komend werbalnych i niewerbalnych pomaga w różnych miejscach - w hipermarketach, środkach komunikacji publicznej czy na uczelni - wykonując swoje zadania z entuzjazmem.

 Vectra zdała egzamin państwowy z zakresu Psa Towarzyszącego I stopnia. Zdobyła 198 punktów na 200 możliwych, otrzymując tym samym ocenę doskonałą.

Grupa VECTRA wspólnie z Fundacją DodgIQ spośród wielu osób, które zgłosiły się do konkursu aby dostać labradorkę, wybrała na jej opiekunkę Annę Dobkowską.

Ania jest poruszającą się na wózku, 26-letnią pracownicą Centrum Intergracja Gdynia. Razem z Vectrą przejdą teraz kilkutygodniowy kurs adaptacyjny, dzięki któremu nauczą się wszystkich korzyści z bycia razem.

Wybór psa, jego szkolenie, oraz przekazanie odpowiedniej osobie, nadzorował Urząd Miasta Gdyni. Na uroczystość przekazania psa wybrano 3 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

Vectra została przekazana swojej nowej opiekunce – Ani Dobkowskiej, w wieku 18 miesięcy. Po raz pierwszy spotkały się prawie rok wcześniej. Ania bardzo chciała mieć psa, a taki który pomógłby jej w codziennym życiu stanowił spełnienie jej marzeń. Gdy dowiedziała się, że jest ogłoszony konkurs na opiekuna dla Vectry, bez wahania postanowiła wziąć w nim udział. Nie wierzyła, że wygra...

Projekt jest kolejnym wsparciem udzielanym osobom niepełnosprawnym przez Grupę VECTRA, która ma status Zakładu Pracy Chronionej i w której ponad 60% pracowników to osoby niepełnosprawne.

*****

Anna Dobkowska ma 26 lat, jest absolwentką Uniwersytety Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych. Ukończyła Pedagogikę ze zdjęcie: Anna Dobkowskaspecjalizacją „Edukacja niepełnosprawnych intelektualnie z terapią indywidualną”. Pracuje w Centrum Integracja Gdynia w Dziale Informacji, jest doradcą socjalnym, specjalistą ds. osób niepełnosprawnych.

Szerokie zainteresowania Anny obejmują wielowymiarową terapię zajęciową z dziećmi z upośledzeniem intelektualnym, pokonywanie barier w sporcie przez osoby niepełnosprawne ruchowo. Pasję do wspinaczki wysokogórskiej łączy z zainteresowaniem filozofią, medycyną, fotografią i jogą.

Anna doświadczyła niepełnosprawności w wieku 16 lat w wyniku urazu. Przeszła dwie poważne operacje kręgosłupa. W trakcie leczenia uaktywniła się u Anny dość rzadka i nieuleczalna choroba mięśni, zdiagnozowana jako dystonia mięśniowa uogólniona Jej następstwem jest czterokończynowy niedowład spastyczny.

*****

Vectra zdjęcie: Vectra
Selekcja
Jako 7 tygodniowe szczenię biszkoptowa labradorka przeszła testy określające predyspozycje psychiczne i zakwalifikowała się do projektu VECTRA. Tydzień później zamieszkała ze swoją trenerką, Karoliną Kubiś z Fundacji DOGIQ i rozpoczęła fascynującą karierę psiego asystenta. Jej misja miała polegać na pomaganiu osobie niepełnosprawnej - ale tego wówczas nie wiedziała.

Pierwsze kroki
Mała Vectra rozpoczęła pod okiem Karoliny edukację w psim przedszkolu. Otrzymała swój przedszkolny fartuszek – uprząż z informacją, że jest psem asystującym w trakcie kształcenia – i rozpoczęła edukację.

Uczyła się początkowo prostych umiejętności, które jednak opanowywała bez trudu. Z czasem poziom stawał się coraz bardziej zaawansowany. Jako 3,5 miesięczny szczeniak Vectra wystąpiła na swoim pierwszym pokazie. Fundacja DOGIQ zaproszona została przez Wydawnictwo WPROST, na urodziny „Mojego psa” – miesięcznika o tematyce kynologicznej. Malutki szczeniak zachwycił publiczność i organizatorów – na polecenie siadał, zostawał, podnosił klucze i przynosił gazetę. To był pierwszy z wielu pokazów, na którym wystąpiła Vectra...

Równolegle do programu przedszkolnego Vectra uczyła się poprawności zachowań społecznych. Wiedziała jak zachować się w środkach komunikacji, uczyła się spokojnie znosić nieobecność trenerki, ignorować zaczepki postronnych osób oraz reagować na polecenia mimo bodźców rozpraszających jak hałas, tłum, obecność innych zwierząt domowych.

Pewnego dnia Karolina wyciągnęła wózek inwalidzki. Vectra rozpoczęła kolejny etap edukacji – Program Zaawansowanego Szkolenia.

Kariera
W wieku 8 miesięcy Vectra rozpoczęła Program Szkolenia Zaawansowanego. W miarę postępów szkolenia większość zachowań nie wymagała już komendy - Vectra wiedziała, że przed skrzyżowaniem należy się zatrzymać. Nie trzeba jej było powtarzać, że upuszczenie przedmiotu jest jednoznaczne z koniecznością podniesienia go. Potrafiła obsługiwać szafki, z których przynosiła wskazane przedmioty, asystowała przy ubieraniu i rozbieraniu.

Podczas pokazu na Europejskiej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu ściągała trenerce spodnie wzbudzając niedowierzanie widzów, nieświadomych umiejętności psa asystującego.

W wieku 16 miesięcy Vectra przystąpiła do egzaminu państwowego z zakresu Psa Towarzyszącego I stopnia – uzyskała 198 punktów na 200 możliwych otrzymując tym samym ocenę doskonałą.

Została również podniesiona poprzeczka ilości godzin, w których pies pracuje. Vectra coraz częściej angażowana była jest do całodziennej pomocy. Spędzała czas w różnych miejscach wykonując swoje zadania z entuzjazmem: w hipermarketach, środkach komunikacji publicznej, na uczelni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas