Odgłosy bitwy w Muzeum Narodowym
3 grudnia 2007 r. warszawskie Muzeum Narodowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przygotowało dla nich specjalny program zwiedzania. Wielu odwiedzających po raz pierwszy ujrzało dzieła wielkich polskich i zagranicznych artystów.
Podziwiać można było greckie wazy i średniowieczne wizerunki Najświętszej Marii Panny. Atrakcją były płótna Rubensa i Chełmońskiego. Jednak największą popularnością cieszyła się „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Było to także jedno z miejsc, gdzie odbywały się warsztaty dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Mogły one usłyszeć odgłosy bitwy, a także przymierzyć zbroję czy poczuć wagę topora. Przygotowano także specjalną prezentację eksponatów pt. „Sarkofag rzymski” dla osób głuchoniewidomych.
Na terenie muzeum spotkać można było dziesiątki przewodników, którzy niezwykle barwnie opowiadali o dziełach sztuki. Z pomocy jednej z przewodniczek skorzystała Magda spod Warszawy. Przyznaje, że w Muzeum Narodowym jeszcze nie była.
- Mi, osobie całkowicie niewidomej, musi ktoś dość dokładne opowiadać o obrazach – zaznacza. – Bo jak ktoś mi powie, że obraz został namalowany w tym i tym roku, jest ładny i ogólnie ciekawy, to nic mi to nie da. Ja potrzebuję wielu szczegółów, co jest na obrazie, żebym mogła go naprawdę poznać.
Magda przyznaje, że takie inicjatywy sprzyjają obcowaniu ze sztuką przez osoby, które na co dzień nie mają z nią styczności. Ponieważ dzień otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem, organizatorzy zapowiadają, że tego typu wydarzenie organizować będą co rok.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz