Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Irygator – czy może zastąpić nić dentystyczną, kto powinien w niego zainwestować?

16.10.2023
Autor: inf. prasowa, fot. materiały prasowe
szczoteczki_irygator_reklama_sponsorowana

Irygator do zębów to urządzenie, które pomoże nam zadbać o jamę ustną w sposób kompleksowy. Pełni podobną rolę do nici dentystycznej, jednakże stanowi nad nią pewną przewagę. W jakich aspektach? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł. Oprócz tego przekonasz się, kto powinien zainwestować w irygator do zębów.

Irygator do zębów jest przyrządem stworzonym z myślą o oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, w szczególności przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych, czyli obszarów, do których nie docierają włókna zwykłej szczoteczki. Swoim wyglądem może przypominać szczoteczkę elektryczną, lecz zamiast w standardową końcówkę wymienną wyposażony jest w cienką rurkę. W jego wnętrzu mieści się silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Przy jego wylocie znajduje się dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Irygator dentystyczny możemy spotkać w coraz większej liczbie domów, choć dawniej było to urządzenie znajdujące się na wyposażeniu wyłącznie gabinetów stomatologicznych.

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów działa podobnie do myjki ciśnieniowej, ponieważ w swojej pracy korzysta ze strumienia wody pod ciśnieniem. To właśnie z jego pomocą usuwa płytkę nazębną, osady i resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Zbiornik na wodę może być doczepiany do urządzenia lub być jego stałą częścią. Irygatory do zębów wyposażone są zwykle w kilka trybów pracy lub pewien określony zakres ciśnienia do wyboru. W zestawach z nimi znajdują się dysze czyszczące o różnych właściwościach. Irygator nie tylko oczyszcza

przestrzenie międzyzębowe, ale również poprawia ukrwienie dziąseł oraz wzmacnia je poprzez ich delikatny masaż.

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygatory do zębów możemy podzielić na:

  • irygatory stacjonarne – wyposażone są w większy zbiornik na wodę (nawet do 600 ml), a także szerszy zakres ciśnienia do wyboru; wyróżnia je duży rozmiar oraz konieczność stałego podłączenia do prądu podczas ich działania; przy odpowiedniej liczbie końcówek mogą być stosowane przez kilka osób.
  • irygatory mobilne – to urządzenia idealnie sprawdzające się podczas podróży, a to z powodu wydajnego akumulatora; posiadają mniejszy zbiornik na wodę, który może wymagać nawet kilkukrotnego uzupełniania, a także węższy zakres ciśnienia do wyboru.

Irygator a nici dentystyczne

Alternatywą dla irygatora mogą być nici dentystyczne. To produkt przeznaczony do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, który stworzony jest ze splecionych włókien nylonowych. Korzystając często z nici dentystycznych, możesz jednak doprowadzić do podrażnienia dziąseł oraz ich krwawienia. Wprowadzanie ich między zęby może również wywoływać dolegliwości bólowe. Badania dowodzą, że irygator jest aż o 93% skuteczniejszy od nici, a ponadto jego działanie wzmacnia dziąsła. Stosując go, masz większe szanse na zapobieganie stanom zapalnym w jamie ustnej. Pamiętaj, że możesz wybrać odpowiedni dla Ciebie tryb pracy, określone ciśnienie strumienia wodnego, a także końcówkę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Irygator do zębów – dla kogo?

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone dla każdego, kto chce zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe. Mogą korzystać z niego osoby w każdym wieku. Najczęściej rekomendowany jest tym, którzy borykają się z różnymi problemami stomatologicznymi. Świetnie sprawdzi się także u użytkowników aparatów ortodontycznych czy osób z nadwrażliwością i stanami zapalnymi dziąseł. Pamiętaj, że irygator jest doskonałą alternatywą dla nici dentystycznych, wykałaczek czy szczoteczek międzyzębowych. Jeśli używasz któregoś ze wspomnianych przyrządów, wymień go na irygator do zębów! Nie wiesz, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze – sprawdź rankingi popularnych irygatorów i porównaj recenzje produktów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas