Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Dajemy zielone światło”

05.10.2023
Autor: Anna J. Nowak, fot. archiwum "Żurawinki"
mpd_zurawinka_glowne

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, który jest dedykowany 17 000 000 osób z mózgowym porażeniem żyjących na całym świecie oraz 350 000 000 osobom, które mieszkają, opiekują się lub pracują zawodowo z osobami z MPD.

W tym czasie na całym świecie, z inicjatywy organizacji pozarządowych, grup nieformalnych odbywają się wydarzenia i akcje mające na celu: szerzenie wiedzy o mózgowym porażeniu dziecięcym, ale również o potrzebach i możliwościach wsparcia osób z MPD. Postęp technologii wykorzystywanych w: rehabilitacji, oprzyrządowaniu pozwalającym na komunikowanie się osób niemówiących werbalnie, sporcie czy też w sprzęcie ułatwiającym przemieszczanie się osobom poruszającym się na wózkach ma wpływ na coraz większą mobilność i aktywność osób z MPD. Jednocześnie jednak istnieją bariery architektoniczne, brak przystosowanych toalet i komfortek, niedostosowany transport publiczny, nie działająca dobrze asystentura i przekonanie, że mózgowe porażenie dziecięce to choroba, którą można się zarazić. Październik jest więc miesiącem dedykowanym i MPD, i AAC czyli alternative and augmentative communication (komunikacja alternatywna i wspomagająca) służąc edukacji różnych grup społecznych i wiekowych i przybliżaniu w obszarze mózgowego porażenia dziecięcego.

Od 5 lat, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, organizowany jest Poznański Tydzień MPD „Dajemy zielone światło” pod Honorowym Patronatem Miasta Poznania, który w roku 2023 trwa od 02 do 09 października. Jaki jest jego program? Bardzo urozmaicony i skierowany do różnych grup społecznych: przedszkolaków, opiekunów i osób z MPD, ale również do wszystkich mieszkańców miasta. Trwa akcja informacyjna, dystrybuowana i papierowo, i elektronicznie, w której upowszechniana jest wiedza na temat tego czym jest/czym nie jest mózgowe porażenie dziecięce: „MPD nie jest choroba zakaźną”, „Brak mowy nie powoduje jej nie rozumienia”, „MPD nie wyklucza z aktywnego życia”, „Niepełnosprawność ruchowa nie oznacza niepełnosprawności intelektualnej” - to tylko niektóre informacje zawarte w poznańskich ulotkach.

Program PT MPD „Dajemy zielone światło”

Oswajanie niepełnosprawności oraz Czy niezależność osób z niepełnosprawnością jest możliwa – mgr Anna Ślebioda;

Komunikacja z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym – mgr Katarzyna Łuszczak

  • 04.10.2023 – warsztaty rękodzielnictwa dla opiekunek osób z MPD - kolejne spotkanie w ramach społecznego projektu „Oddech dla Mam” realizowanego w roku 2023 przez Fundację TAKpełnosprawni. Projekt ma na celu aktywizowanie i integrowanie mam – opiekunek dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które spotykają się 1-2 razy/miesiąc w przestrzeni Poznania spędzając razem czas, mając zagwarantowaną opiekę nad swoimi dziećmi. 04.10. Mamy spotkały się po raz piąty, wykonały autorskie pudełka pamięci na przechowywanie pamiątek z realizacji projektu i uczestniczyły w tworzonym o sobie reportażu radiowym;
  • 06.10.2023 - ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO (World Cerebral Palsy Day) W ramach cyklu kreatywnych spotkań dla najmłodszych w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Jędrzej Solarski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania przeczyta przedszkolakom fragment książki Agnieszki Kossowskiej pt. "Duże sprawy w małych głowach", a potem odbędą się warsztaty „Oswajania z niepełnosprawnością” prowadzone przez mgr Annę Ślebiodę.

Od 16:00 do 20:00 – plac Wolności w Poznaniu „Nie możemy się policzyć, ale możemy się zważyć” – akcja ważenia osób poruszających się na wózkach, z użyciem specjalistycznych wag, organizowana przez Wytwórnię Sprzętu Rehabilitacyjnego COMFORT oraz WINNCARE Polska;

Mobilny Punkt Poradnictwa i Informacji „KOMPAS” – udzielanie pomocy informacyjnej osobom z MPD i ich bliskim przez wolontariat Stowarzyszenia Żurawinka;

Wspólne muzykowanie z NORDOFF ROBBINS POLSKA, w międzyczasie: przejazdy specjalistycznymi rikszami, malowanie twarzy, poczęstunek za grosik do puszki, pamiątkowe zdjęcia z Poznańskimi Koziołkami, wspólny taniec dla #17Milionów.

Tego dnia, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym prestiżowe budynki i kultowe miejsca na całym świecie. W Poznaniu dadzą zielone światło: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, POSNANIA, Centrum Kultury ZAMEK, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi, Restauracja „Rusałka” oraz setki latarek poznanianek i poznaniaków na placu Wolności przy rozświetlonej na zielono fontannie WOLNOŚCI.

O 19:00 Happening „DAJEMY ZIELONE ŚWIATŁO”. Więcej informacji TUTAJ.

  • 07.10.2023 „ZIELONA SOBOTA”

Piknik integracyjny organizowany przez społeczność Społecznej Szkoły Podstawowej „ZAKĄTEK” w Poznaniu nad jeziorem Rusałka i spotkanie integracyjne w Stowarzyszeniu Żurawinka;

  • 09.10.2023 – XVII JESIENNY WERNISAŻ „30 lat jak 1 dzień” wystawa prac plastycznych osób z MPD, które powstały z użyciem przeróżnych technik dostosowanych do możliwości ruchowych ich twórców. Tego dnia odbędzie się podsumowanie wydarzeń PT MPD „DAJEMY ZIELONE ŚWIATŁO” połączone z wydarzeniem jubileuszowym z okazji 30 - lecia Stowarzyszenia ŻURAWINKA. Więcej informacji TUTAJ.

INFORMACJE O ORGANIZATORZE:

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "ŻURAWINKA" powstało w 1993 roku, aby pomagać dzieciom, młodzieży i dorosłym z MPD oraz ich opiekunom we wszystkich dziedzinach życia. Jest organizacją pożytku publicznego zarządzaną wolontaryjnie. Stowarzyszenie prowadzi , w ramach zadania wspieranego przez Miasto Poznań, Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka”, organizuje wieloprofilowe zajęcia terapeutyczne, aktywizuje osoby z MPD przez sport, sztukę i aktywną rekreację. Stowarzyszenie posiada tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2009 w kategorii zespołowej, roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania, w roku 2019 i 2022 otrzymało nagrody konkursu INICJATORY za zrealizowane projekty, a w roku 2023 Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Od 2013 roku Stowarzyszenie współpracuje z ogólnoświatowym ruchu związanym z organizacją World Cerebral Palsy z siedzibą w Australii (www.worldcpday.org) wspólnie inicjując działania na rzecz osób z MPD.

PARTNERZY:

PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Fundacja FANARI

Fundacja TAKpełnosprawni

Fundacja NORDOFF ROBBINS POLSKA

Społeczna Szkoła Podstawowa ZAKĄTEK

Wytwórnia Sprzętu Rehabilitacyjnego COMFORT sp. z o.o.

Patronat medialny:

Magazyn INTEGRACJA, portal Niepelnosprawni.pl, Niepelnosprawni.lublin.pl


Zapraszamy do przeczytania artykułu pt. "Mogą Pójść Dalej", który pochodzi z najnowszego numeru magazynu „Integracja”.  

Numer 4/2023 poświęcony jest w większości tematowi Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD). Pragnęliśmy pokazać Wam nie tylko neurologiczne i fizyczne aspekty tej niepełnosprawności, ale przede wszystkim osoby, które potrafią odpowiedzieć na wyzwania i osiągać cele, o których oni i ich bliscy marzyli od początków trudnego dzieciństwa. Ich życie świadczy o tym, że mają siły, możliwości, talenty i wielki potencjał.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas