Wykształcenie przepustką do kariery zawodowej niepełnosprawnych
Jakie bariery napotyka osoba niepełnosprawna na uczelni? Jakie udogodnienia oferują krakowskie uczelnie dla niepełnosprawnych studentów? Jaki wpływ na zatrudnienie osób niepełnosprawnych ma edukacja na poziomie wyższym? To tylko niektóre pytania, na które można było znaleźć odpowiedź podczas seminarium ,,Wyrównywanie szans - edukacja i praca osób niepełnosprawnych”, które odbyło się 15 listopada 2007 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Seminarium zostało zorganizowane przez Centrum Integracja w Krakowie działające przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji, a jego celem było rozpropagowanie informacji o rynku pracy dla osób niepełnosprawnych oraz dobrych przykładów dotyczących edukacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych. Podczas seminarium rektorzy krakowskich uczelni podpisali pierwsze w Polce porozumienie w zakresie działań na rzecz niepełnosprawnych studentów.
„Jestem przekonana, że dzięki zorganizowanemu przez nas spotkaniu wiele osób, w tym zarówno studentów, maturzystów, jak i pracodawców będzie mogło dokonać istotnych zmian w swoim życiu czy firmie. Podczas seminarium przekazaliśmy najważniejsze informacje dotyczące edukacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dodatkowo krakowskie uczelnie zaprezentowały swoją ofertę dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wielu młodych ludzi poznało możliwości podjęcia studiów. Mamy nadzieję, że wyciągnięte przez nas wnioski będą kolejnym krokiem do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Małopolsce” – powiedziała Iwona Parzyńska, Dyrektor Centrum Integracja w Krakowie.
Jednym z najważniejszych części seminarium było podpisanie porozumienia pomiędzy J.M. Rektorami trzech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetem Ekonomicznym i Politechniką Krakowską dotyczącego koordynacji działań na rzecz środowiska studentów niepełnosprawnych. Porozumienie podpisali: J. M. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - prof. dr hab. Ryszard Borowiecki, J. M. Rektor Akademii Górniczo–Hutniczej, prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś oraz J. M. Rektor Politechniki Krakowskiej - prof. dr hab. inż. Józef Gawlik. Pierwsze tego typu w Polsce porozumienie, stworzy większe niż do tej pory możliwości integracji, zdobycia wyższego wykształcenia i zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Podczas seminarium odbyło się wiele prelekcji: o szansach i
barierach oraz o znaczeniu edukacji dla osób niepełnosprawnych
mówiła Elżbieta Lęcznarowicz - Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i
Spraw Społecznych oraz Bogdan Dąsal – Pełnomocnik Prezydenta Miasta
Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych. Uczelnię, na której w Krakowie
studiuje najwięcej osób niepełnosprawnych przedstawił Prorektor ds.
Kształcenia Akademii Górniczo – Hutniczej prof. dr hab. inż. Antoni
Cieśla.
Oferty krakowskich uczelni przedstawili: Andrzej Wójtowicz -
Kierownik Biura ds. osób niepełnosprawnych przy Akademii Górniczo –
Hutniczej, prof. UEK dr hab. Janina Filek. Pełnomocnik Rektora
Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ds. Osób Niepełnosprawnych,
dr Małgorzata Trojańska – Pełnomocnik Rektora ds. osób
niepełnosprawnych Akademii Pedagogicznej, oraz Ireneusz Białek -
Pełnomocnik Rektora UJ ds. Osób Niepełnosprawnych. Głos w dyskusji
zabrała również Barbara Gacek - przedstawicielka krakowskiego
Kuratorium Oświaty oraz Jan Ortyl – pełnomocnik rektora
Politechniki Krakowskiej.
O edukacji i pracy osób niepełnosprawnych w Irlandii opowiadała Ann
Heelan, Dyrektor Generalny AHEAD (Association of Higher Education
Access and Disability of Ireland) – Stowarzyszenia na Rzecz
Dostępności Wyższego Wykształcenia dla Osób Niepełnosprawnych w
Irlandii
W drugiej części seminarium odbyło się spotkanie z firmami zatrudniającymi osoby niepełnosprawne oraz warsztaty nt. systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych – prowadzone przez Justynę Cuże – koordynatora działu informacji w Centrum Integracja Kraków oraz Łukasza Lewandowskiego – specjalistę ds. pracodawców w Centrum Integracja Kraków.
W tym samym czasie w sąsiednim pawilonie trwały V Targi Pracy, organizowane przez Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. Swoje oferty prezentowało ponad 60 wystawców, w tym również Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Targi dedykowane były studentom i absolwentom, którzy mogli zdobyć potrzebne informacje o wielu firmach, poznać sposób prowadzenia przez nie rekrutacji, czasami również wypełnić dokumenty aplikacyjne na miejscu.
W organizację seminarium włączył się Urząd Miasta Krakowa w ramach programu ,,Kraków bez barier”.
Seminarium zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu PARTNER.
Patronat honorowy nad seminarium objął prof. dr hab. inż. Antoni Cieśla, Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. kształcenia
Sponsorem seminarium jest firma SANITEC KOŁO
Aktualizacja: 19 listopada 2007 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz