Ponad 50 tenisistów rywalizowało w hali Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego
W ubiegły weekend w Bielsku-Białej rozegrano XXII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. Mająca już przeszło 20-letnią tradycję impreza organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy na Podbeskidziu zapisała się także w historii byłej już Akademii Techniczno-Humanistycznej.
- Jest to pierwszy raz kiedy oficjalnie mogę użyć tej nazwy i powitać państwa na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Do tej pory była to Akademia, a teraz dzięki staraniom pracowników jesteśmy Uniwersytetem. Bardzo się cieszymy, że rozpoczynamy naszą działalność jako Uniwersytet z wielkim przytupem państwa turniejem – mówił podczas otwarcia Kanclerz UBB Łukasz Siekliński.
Turniej nieprzypadkowo odbył się w tym roku w murach UBB. - Z bielską uczelnią współpracujemy już od kilku lat. Uniwersytet wspiera nas przy okazji różnych imprez m.in. półmaratonów organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Współpraca ta przynosi dobre rezultaty, dlatego mamy nadzieję ją kontynuować, a w przyszłości rozwijać – podkreślał prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek.
Pierwszy dzień turnieju - rozgrywki drużynowe
Na zawody przyjechali tenisiści z 11 klubów sportowych: IKS Silesia Katowice, ICSiR START Lublin, START Katowice, ZSN Skierniewice, IKS AWF Warszawa, START Radom, IKS START Kraków, IKS SPIN Bożejowice, BKS Stal Bielsko-Biała, WZSN Wrocław oraz Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Rywalizacja tradycyjnie rozpoczęła się w sobotę (2 września) od rozgrywek drużynowych.
W pierwszej trójce znaleźli się kolejno zawodnicy z klubów IKS AWF Warszawa, START Radom oraz Eurobeskidy.
- Najtrudniejszym przeciwnikiem w ćwierćfinale był Start Wrocław. Najważniejszy mecz rozegrał się pomiędzy Adamem Dyjorem i Adrianem Kutarbą. Niewiele dzieliło nas od przegranej 0:3. Na szczęście odwróciliśmy losy i ostatecznie Adam po trudnym meczu wygrał 3:2- mówił Mariusz Olczak z Warszawy. Zwycięski mecz z drużyną z Dolnośląska był preludium do dalszych sukcesów klubu z Mazowsza. Wygrana w singlu i deblu zapewniła drużynie IKS AWF Warszawa pierwszą pozycję w klasyfikacji.
Na drugim miejscu podium stanęli tenisiści ze Startu Radom, natomiast podium dopełnili zawodnicy gospodarzy - Wiesław Stasica na wózku z pewnością wzmocnił naszą drużynę. Ja zagrałem trochę zbyt pasywnie. Doceniliśmy gości. Przeciwnicy postawili nam dosyć trudne zadanie, dlatego jestem zadowolony, że jesteśmy na trzecim miejscu drużynowo- podkreślał Grzegorz Pieronek z Eurobeskidów.
I chociaż tego dnia nie brakowało sportowych przy stole to rywalizacja nie była jedyną atrakcją dla zawodników. Wieczorem przy Restauracji Dębowa tenisiści mieli okazję odpocząć przy góralskiej muzyce, dobrym jedzeniu i regionalnej miodonce serwowanej podczas kolacji.
Drugi dzień turnieju - rozgrywki indywidualne
Zaraz po niedzielnym śniadaniu zawodnicy z samego rana rozpoczęli rozgrzewkę na pojedynki w grze indywidualnej. Skupienie, uśmiech po dobrym zagraniu i grymas po przegranym secie – zawodnikom towarzyszyły różne emocje, jednak cała rywalizacja przebiegła w myśl zasady fair-play.
Ze swojego występu nie krył zadowolenia zwycięzca w kategorii wózków Michał Czułek, który w tej grupie wyprzedził Daniela Staszaka z WZSN Wrocław oraz kolegę z klubu Sławomira Przybysza
-To moje pierwsze zwycięstwo z Danielem. Zawsze mi gdzieś uciekał, choćby wczoraj dwa mecze z nim przegrałem w tie-breaku. Dzisiaj się udało i to chyba jest najlepszy wynik jaki mogłem osiągnąć – przyznawał zawodnik START Skierniewice.
W kategorii kobiet wysoki poziom zaprezentowała tenisistka z klubu START Radom Monika Borewicz, która wywalczyła złoto. Borewicz pokonała w decydującym meczu Martynę Stos z IKS Bożejowice, która ostatecznie musiała zadowolić się drugim miejscem. Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast zawodniczka z Wrocławia Jolanta Kopaczyńska.
Wśród mężczyzn w grupie VI-VIII pierwszy był Mariusz Olczak z Warszawy, natomiast drugie miejsce na podium zajął Sławomir Brak z BKS Stal Bielsko-Biała- Jestem zadowolony z tego występu. Wynik odzwierciedla moje możliwości. Utrzymuję to co wypracowałem przez lata – podkreślał Brak. Podium dopełnił Adrian Kochoń z drużyny gospodarzy.
Zawodników z grupą IX-X zdominował Marcin Grocholski z klubu WZSN Wrocław. Po srebro w tej kategorii sięgnął Dariusz Ścigany ze STARTu Radom, natomiast jako trzeci rywalizację zakończył jego starszy kolega z drużyny Benedykt Mąkosa.
Zarówno podczas rozgrywek drużynowych jak i indywidualnych nie mogło zaciekawionych oczu fanów tenisa, którzy dopingowali zawodników z całej Polski. Turniej tradycyjnie odwiedziły znane osobistości z regionu. Wśród nich pojawili się m.in. Wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Poseł do Sejmu Przemysław Drabek, który ufundował dla najlepszych zawodników puchary oraz Prodziekan ds. studenckich UBB dr Jacek Rysiński.
Dekoracja zwycięzców
Oczywiście najlepsi zawodnicy do domów nie mogli wracać z pustymi rękami. Organizator turnieju nagrodził nie tylko pierwszą trójkę zwycięzców, ale w poszczególnych kategoriach zawodnicy byli nagradzani nawet do ósmego miejsca.
Oprócz nagród rzeczowych i finansowych na najlepszych czekały puchary, które ufundował m.in. Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. W ten sposób nagrodzono w kategorii najmłodszego zawodnika Dominika Sieklińskiego, najstarszego zawodnika – Antoniego Szwaba, najlepszego zawodnika z Bielska-Białej Sławomira Braka oraz najliczniejszą drużynę – START Katowice.
Wsparli wydarzenie
Partnerami wydarzenia byli Restauracja Dębowa, Hotel Szyndzielnia oraz Brandy’s Design. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorem wydarzenia została Spółka AQUA S.A. Imprezę wsparli EKO-WTÓR Jakubiec, Ustronianka, ZPM Hańderek oraz Stacja Paliw Mixpol.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
Komentarz