Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawni apelują o swoje prawa

12.11.2007
Źródło: inf. własna

Wystosowanie Apelu do Prezydenta, Parla¬mentarzystów i Rządu RP w sprawie ratyfikacji Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych Organizacji Narodów Zjednoczonych było podsumowaniem konferencji, która odbyła się w Gdańsku 12 listopada 2007 r.

Spotkanie to odbyło się pod hasłem „Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych Organizacji Narodów Zjednoczonych szansą na poprawę jakości życia niepełnosprawnych Polaków” i zostało zorganizowane przez Miasto Gdańsk i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, w celu uświadomienia potrzeby pilnej ratyfikacji Konwencji w Polsce.

Główną ideą Konwencji jest nowe podejście do osób niepełnosprawnych – zamiast otaczania ich opieką – zapewnienie im praw i wolności umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

Kraje, które ratyfikują konwencję, będą zobowiązane do zwalczania uprzedzeń i negatywnych stereotypów, oraz uświadamiania społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. W konwencji znalazły się zapisy dotyczące m.in. równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

- Jesteśmy przekonani, że ratyfikacja Konwencji przyczyni się do wzmocnienia mechanizmów przeciwdziałających dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz służących ich integracji ze społeczeństwem w Polsce, w szczególności poprzez poprawę dostępu do rynku pracy, edukacji, kultury i turystyki. Dlatego też wystosowujemy apel:

My, zgromadzeni na Konferencji pt. „Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ szansą na poprawę jakości życia niepełnosprawnych Polaków” apelujemy do Prezydenta, Parlamentarzystów i Rządu RP o niezwłoczną ratyfikację Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ. Chcemy rozpocząć wdrażanie w Polsce zapisów Konwencji, aby poprawić niekorzystną sytuację osób niepełnosprawnych i promować ich aktywność w sferze obywatelskiej, politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej na zasadzie równych szans”. – mówi Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja.        
                           
Tematami dyskusji podczas spotkania były: założenia Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, jej konsekwencje dla Polski oraz wdrażanie Konwencji w innych krajach UE, kwestia ubezwłasnowolnienia w polskim prawie w kontekście art. 12 Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, rozwiązania dotyczące polskiej edukacji, art. 24 Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a także wyzwania dla samorządów lokalnych w kontekście Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

W konferencji wzięli udział: Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska, Piotr Pawłowski - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Bogdan Borusewicz- Marszałek Senatu RP, Jan Lach – Z-ca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Beata Wachowiak-Zwara - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz przedstawiciele innych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Partnerzy konferencji byli:
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku Pomorskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych Zrzeszenie Organizacji Samopomocowych SUKURS.

Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas