Pitagoras
Program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu.
Celem programu jest zapewnienie niesłyszącym i niedosłyszącym studentom oraz kandydatom na studia wyższe, biorącym udział w kursach przygotowawczych do egzaminów pomocy tłumaczy migowych oraz możliwości korzystania z urządzeń wspomagających. Program ma także za zadanie zapewnienie osobom niesłyszącym dostępu do dóbr kultury w ramach instytucji kultury.
Program skierowany jest do:
• uczelni
• instytucji kultury
W ramach programu ze środków PFRON
mogą zostać dofinansowane:
• usługi tłumaczy języka migowego na uczelniach wyższych
• zakup przez uczelnię lub instytucję kultury urządzeń wspomagających
Aby uzyskać dofinansowanie na zakup urządzeń wspomagających konieczne jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 10% ceny zakupu. Uczelnie mogą ubiegać się o jednoczesne dofinansowanie do opłacania usług tłumaczy języka migowego oraz do zakupu urządzeń wspomagających.
Maksymalna kwota, jaka może być wypłacona za godzinę pracy tłumacza języka migowego równa się maksymalnej cenie za godzinę pracy tłumacza języka migowego Polskiego Związku Głuchych. Jeżeli uczelnia zatrudni tłumacza, którego stawka godzinowa przekracza tę kwotę, to uczelnia pokrywa powstałą różnice z własnych środków.
Kwota przyznana uczelni na zakup urządzeń wspomagających uzależniona będzie od liczby studentów niesłyszących i niedosłyszących oraz od ilości urządzeń wspomagających, które uczelnia już posiada.
Uczelnie, które będą przystępowały do programu muszą zobowiązać się do nieodpłatnego udostępniania studentom niesłyszącym i niedosłyszącym dostępu do kserografów, przy sporządzaniu notatek i innych materiałów związanych z tokiem studiów.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz