Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Emeryci coraz częściej chcą mieć dwa źródła utrzymania. Dorabiający seniorzy. Co o nich wiemy?

02.06.2023
Autor: inf.prasowa, fot. Pixabay
siwe włosy kobiety odwróconej tyłem, są krótkie, lekko pofalowane

Rośnie liczba emerytów, którzy decydują się wrócić do aktywności zawodowej. Wśród dorabiających do świadczeń wypłacanych przez ZUS przeważają kobiety.

Statystyki ZUS

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było 826 tys. osób z przyznanym prawem do emerytury z ZUS, którzy dorabiali, a przez to podlegali ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dla porównania pod koniec 2018 r. w Polsce pracowało 747,2 tys. osób z prawem do emerytury. Z ostatnich danych wynika, że w tej grupie przeważały panie, które stanowiły 57,5 proc. ogółu dorabiających seniorów, a średni wiek pracujących emerytów wynosił wówczas 67,1 roku (dla mężczyzn było to 68,6 roku, dla kobiet – 65,9 roku).

- Opolszczyzna jest województwem o najniższej liczbie ludności więc mieszkało tutaj najmniej pracujących emerytów - 2,2 procent ogółu. Najwięcej seniorów, którzy dorabiali po przejściu na emeryturę pochodziło z województwa mazowieckiego – 16,2 procent i śląskiego – 14,5 procent. W Polsce na 1000 osób z emeryturą przyznaną z racji ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, średnio 135 osób wracało do aktywności zawodowej – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Mazowsze przoduje

Regionem, w którym mieszkało najwięcej pracujących emerytów na 1000 świadczeniobiorców było województwo mazowieckiego. To 158 dorabiających seniorów. Na drugi miejscu plasowała się Wielkopolska, gdzie takich świadczeniobiorców było 152. Najmniej dorabiających seniorów na 1000 emerytów żyło w województwie świętokrzyskim - 100 oraz podkarpackim, zaledwie 86.

- W województwie opolskim na 1000 osób pobierających emeryturę, 123 osoby mają dodatkowy dochód z tytułu aktywności zawodowej. W ciągu ostatnich kilku lat odsetek pracujących seniorów w regionie wzrósł. Dla porównania pod koniec 2018 roku, na 1000 osób z emeryturą z ZUS, dorabiało 115 – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Wśród pracujących emerytów, którzy podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu, najwięcej pracowało na podstawie umowy o pracę – to 39,1 proc. ogółu pracujących emerytów. Własną działalność gospodarczą prowadziło aż 29 proc. seniorów, zaś w ramach umowy zlecenia dorabiało 26 proc. emerytów.

Powód dorabiania?

Wielu emerytów wciąż decyduje się dorabiać, bo wypracowali świadczenie w wysokości najniższej ustawowej emerytury. Po marcowej waloryzacji świadczeń tę najniższą gwarantowaną otrzymuje w Polsce 441 tys. osób. Większość, bo 57,5 proc. dorabiających do świadczenia z ZUS to kobiety. Panie częściej decydują się na taki krok prawdopodobnie dlatego, że na ogół mają skromniejsze emerytury od tych, które pobierają mężczyźni (z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego). Stąd silniejsza motywacja do uzupełnienia swoich dochodów.

Pracujący emeryci z województwa opolskiego niemal idealnie wpisują się w średnią krajową w rozkładzie terytorialnym pracujących emerytów w przeliczeniu na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej. Średnia dla kraju to 61 osób (w 2019 r. było 57). Na Opolszczyźnie liczba osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu w przeliczeniu na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej wynosi 62 osoby (w 2019 r. – 56). Najwięcej pracujących emerytów w przeliczeniu na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej zamieszkuje województwa zachodniopomorskie (77) i śląskie (72), natomiast najmniej województwo podkarpackie – 43 osoby.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas