Łazienka bez barier – najczęstsze pytania
Na Państwa pytania dotyczące łazienek i wyrobów dla osób starszych i niepełnosprawnych odpowiada Krzysztof Kaperczak – ekspert Sanitec.
Dlaczego deska sedesowa dla osób starszych i niepełnosprawnych powinna mieć specjalne wzmocnienie i nie jest zamkniętym owalem w przedniej części?
Zarówno osoby starsze jak i niepełnosprawne mogą mieć problemy z siadaniem i wstawaniem. Zdarza się, iż potrafią one z dużą siłą usiąść lub nawet upaść podczas siadania. W takich przypadkach przydają się dodatkowe wzmocnienia. Ich brak może po prostu doprowadzić do uszkodzenia deski. Ponadto, w odróżnieniu od deski cienkiej, deska masywna podczas takiego siadania/wstawania nie uszkodzi się (nie złamie się), a więc nie pokaleczy ciała. Owal natomiast przerywamy w przedniej części z powodów higienicznych. Znacznie ułatwia on dostępu do stref ciała, które pragniemy umyć po każdorazowym załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Kabina prysznicowa czy wanna – co lepiej nadaje się dla osoby starszej lub niepełnosprawnej?
Z punktu widzenia osoby starszej lub niepełnosprawnej (poruszającej się na wózku) najlepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa z brodzikiem wmontowanym w posadzkę na równi z podłogą. Starsi unikną dzięki temu potknięć, a wózkowicze będą mieli swobodny dostęp. Najlepiej, gdy brodzik posiada powierzchnię ryflowaną – to zapewnia jej cechy antypoślizgowości. W przypadku gdy osoba ma problemy ze staniem, pamiętajmy o zamontowaniu krzesełka oraz poręczy. Pozwolą one zarówno na przytrzymanie podczas siadania/wstawania, jak również samego siedzenia. Komfort utrzymania temperatury podczas kąpieli zapewni zasłona prysznicowa umieszczona zamiast klasycznych ścianek.
Jeśli nie prysznic, to wanna - co wtedy?
Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie i wanny i kabiny prysznicowej.
Niestety, można je zrealizować wyłącznie w łazienkach dużych. W przypadku mniejszych musimy dokonać wyboru. Warto, oczywiście obok indywidualnych preferencji, wziąć również pod uwagę np. to, czy osoba zmuszona jest zażywać kąpieli leczniczych. W takim przypadku wskazana jest wanna. Przed jej montażem należy zbadać, czy wejście do niej nie będzie przyszłemu użytkownikowi nastręczało problemów. W razie potrzeby można zastosować schodki i drabinkę. Z punktu widzenia wygody, a przede wszystkim bezpieczeństwa, dobrze jest, gdy zamontujemy również poręcze. W przypadku wózkowicza musimy zastosować podnośnik - bezpiecznie przetransportuje on osobę z wózka do wanny. Jeżeli zastosowanie takiego rozwiązania nie jest możliwe, powinniśmy zamiast wanny pomyśleć o prysznicu.
Jakie krzesełko pod prysznic wybrać dla osoby niepełnosprawnej, a jakie dla osoby starszej?
Rodzaj krzesełka powinniśmy uzależnić od rodzaju niepełnosprawności. Krzesełko ażurowe (ze szczebelkami) w porównaniu do krzesełka z siedziskiem „pełnym” pozwala na swobodniejszy dostęp do większej partii ciała. Ma jednak zasadniczą wadę. Otóż jest niebezpieczne dla osób, które poruszają się na wózkach i mają w związku z tym daleko posunięty zanik mięśni pośladkowych. Podczas siedzenia na szczebelkach może nastąpić nadmierny miejscowy ucisk, a w konsekwencji przecięcie przez kości pośladkowe mięśnia i skóry. Takie rany bardzo trudno się goją. Zdarza się, iż powodują konieczność dokonywania przeszczepu z innych mięśni. Dlatego, o ile dla osób starszych można wziąć pod uwagę krzesełko ażurowe, o tyle dla osób poruszających się na wózkach lepiej wybrać krzesełko pełne.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Komentarz