Toaleta dla osób niepełnosprawnych – prywatna czy publiczna?
Przystępując do projektowania łazienki z myślą o korzystaniu z niej przez osoby niepełnosprawne już na wstępie musimy ustalić czy będzie się ona znajdowała w miejscu publicznym czy też w domu (lub mieszkaniu) prywatnym. Pytanie to jest pytaniem zasadniczym. Z mocy prawa toalety w budynkach użyteczności publicznej muszą bezwzględnie spełniać przepisy zawarte w normatywach. Natomiast domy i mieszkania prywatne są z tego wymogu zwolnione.
Łazienka publiczna
Tak więc, w myśl obowiązujących przepisów, w każdym budynku użyteczności publicznej (urzędzie, centrum handlowym itd.) na każdej kondygnacji przynajmniej jedna łazienka musi być przystosowana dla korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Przepisy określają tutaj niektóre elementy wyposażenia oraz sposób ich montażu. Niestety konieczność uwzględnienia na zasadzie kompromisu wszystkich schorzeń i dolegliwości powoduje, że osoby o specyficznej (nietypowej) niepełnosprawności mogą napotkać problemy podczas korzystania z tak przygotowanych pomieszczeń.
Łazienka prywatna
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku łazienki prywatnej. Tutaj normatywy są dla nas jedynie materiałem wyjściowym. O wszystkim decydujemy wyłącznie my a konkretnie indywidualne cechy naszego przyszłego użytkownika, rodzaj jego niepełnosprawności, zakres możliwej samoobsługi (stopień samodzielności) oraz warunki fizyczne (np. wzrost, waga).
Łazienka prywatna
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Komentarz