Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wspierające. Zobacz co usunięto a co dodano do rządowego projektu

07.04.2023
Autor: Mateusz Różański
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

Na stronie Sejmu RP dostępna jest nowa wersja Projektu ustawy o świadczeniu wspierającym. Usunięto z niego m.in. kontrowersyjny zapis dotyczący marnotrawienia środków. Dodano za to formularz z pytaniami, na podstawie których oceniana będzie potrzeba wsparcia.

4 kwietnia Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami został przyjęty przez Radę Ministrów. Na stronie Sejmu pojawiła się treść projektu, którego wstępną wersję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało już w marcu. 

Usunięto zapisy o marnotrawieniu

Projekt spotkał się wtedy z dość mocną krytyką. Dotyczyła ona m.in. braku konkretnych informacji na temat skali, według której ma być przyznawane nowe świadczenie, ale też za zapisy dotyczące marnotrawieniu środków ze świadczenia wspierającego.

- Zupełnie niepotrzebny jest artykuł 6. projektu, pozwalający kierownikowi ośrodka pomocy społecznej na ocenę, czy świadczenie nie jest marnotrawione oraz na zastępowanie go formą rzeczową lub opłacaniem usług. Jest to kalka przepisów dotyczących świadczenia 500 +, nieprzystająca do świadczenia wspierającego – tak komentował wcześniejszą wersję projektu dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnością.

Teraz te zapisy zostały usunięte.

- Przywrócono też obecną przesłankę uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, ktora mówi niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudniania. Dodano przy tym przepis, zgodnie z którym: „Osobie sprawującej opiekę przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego pomimo podjęcia lub wykonywania zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej, jeżeli z tych tytułów osiągnęła, w danym roku kalendarzowym, dochód w wysokości nieprzekraczającej sześciokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującej na dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego” - zauważa dr Kurowski.

Jest skala

Pojawił się za to projekt rozporządzenia z formularzem dotyczącym ustalania poziomu potrzeby wsparcia, która będzie kluczowa przy przyznawaniu nowego świadczenia. Formularze zawierają pytania dotyczące czynności z różnych dziedzin życia osoby z niepełnosprawnością. Są w nim zarówno pytania dotyczące radzenia sobie z takimi czynnościami jak mycie, jedzenie, samodzielne poruszanie się czy ubierania, ale też dotyczące funkcjonowania społecznego: Podejmowanie decyzji dotyczących codziennego odżywiania, zarządzanie codziennym budżetem czy robienia zakupów i dysponowania swoim czasem i codziennymi czynnościami, ale też odbieranie wiadomości werbalnych. Przy ocenie zdolności do wykonywania każdej czynności ma się uwzględniać: zdolność do podejmowania decyzji, świadomość skutków swoich działań oraz możliwość wykonania przez osobę czynności lub zadań.

Z całym projektem można zapoznać się na stronie Sejmu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • jestem tego samego zdania
    karol
    15.04.2023, 01:45
    po co na komisjach nie tylko doradca zawodowy ale po co również pracownik socjalny i pedagog.czy jakiś sekretarz, dosyć wydawania pieniedzy na te osoby. Niech w końcu komisja będzie komisja gdzie będzie uczestniczył lekarz choroby podstawowej ale także lekarz psychiatra i psycholog i wszystkie te osoby powinny miec zakaz wykonywania prywatnej praktyki. A uczestnik komisji powinien mieć prawo odwołania do komisji nie wojewódzkiej ale krajowej która by mieściła sie w Warszawie, teraz jest możliwość internetowych łącz. Można taakie sprawy rozstrzygać ponownie stając na komisję powiatową i za pomoca internetu łączyć się z krajową, jeśli ktos ciężko chory komisja powinna przychodzić do osoby chorej. a niepełnosprawnośc powinna być przyznawana minimum na 2 lata
    odpowiedz na komentarz
  • wystarczy zapoznać się z formularzem, aby dobrze wypaść podczas wizyty komisji
    Marek K.
    11.04.2023, 14:14
    Czy udzielane odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu oceny poziomu wsparcia będą weryfikowane przez kogoś? Jeśli formularz ma wypełnić - na podstawie rozmowy z pacjentem- pracownik socjalny, psycholog, pedagog lub doradca zawodowy (po co doradca zawodowy?), to kto zweryfikuje, czy podana np. niemożność samodzielnego umycia się, ubrania, czy poruszania się, rzeczywiście wynika ze stanu zdrowia?
    odpowiedz na komentarz
  • renciści i emeryci out?
    marecki
    11.04.2023, 13:44
    czyliż opiekunowie ONz pobierający choćby najniższą rentę-emeryturę muszą całkowicie zrezygnować z tego świadczenia by móc zyskać św. pielęgnacyjne ?!
    odpowiedz na komentarz
  • Prawda
    Eh
    11.04.2023, 13:08
    Czyli mając stopień znaczny nie masz nic. Od nowa na komisję i znowu poniżanie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas