Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Chirurg z iPadem

11.12.2013
Autor: Dorota Wiankowska
Źródło: www.zdrowie.wieszjak.polki.pl, www.augmented-reality.pl, www.gadzetomania.pl
aPad z wyśwetloną budową anatomiczną serca/  www.mevis.fraunhofer.de

Zabieg chirurgiczny przeprowadzony przy pomocy iPada będzie trwał krócej i zminimalizuje ryzyko powikłań. Rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality) ma kolosalne znaczenie dla przyszłości medycyny.

Technologia oparta na systemie rzeczywistości rozszerzonej łączy w sobie świat realny i rzeczywistość wirtualną. Jest to system interaktywny, który umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3D. Użytkownik urządzenia tego rodzaju może obserwować na ekranie swojego smarfona życie toczące się na ulicach miasta. Jednocześnie widzi elementy wytworzone przez komputer, które nałożone są na obraz rzeczywistości.

Zastosowanie w medycynie

Technologia ta wykorzystywana jest coraz częściej w medycynie. Dzięki obrazowaniu medycznemu lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjenta, patrząc na niego przez urządzenie służące do generowania rzeczywistości rozszerzonej. Chirurg wykonujący zabieg, zerkający jednocześnie na ekran swojego tableta, to jednak w dalszym ciągu obraz niecodzienny. W sierpniu 2013 roku w Hamburgu lekarze z Asklepios Klinik Barmbek  przetestowali podczas operacji aplikację na iPada, wykorzystującą system augmented reality do usunięcia guza wątroby pacjenta. Autorem aplikacji Tablet PC Supports Liver Surgeons jest Fraunhofer Institute for Medical Image Computing MEVIS w Niemczech.

Jak to wygląda w praktyce?

Przed operacją lekarze wykonują tomografię komputerową wątroby pacjenta. Dzięki temu oprogramowanie lokalizuje naczynia krwionośne organu. Informacje o układzie krwionośnym zapisywane są w pamięci iPada. Podczas operacji na ekranie wyświetlany jest obraz wątroby, na której widoczna jest siatka naczyń krwionośnych. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest wiele. Pozwala ono np. na skrócenie czasu operacji usuwania guza wątroby. Zmniejsza również ryzyko powikłań związanych z nagłym, rozległym krwawieniem czy przerwaniem dostawy krwi do tkanek. Aplikacja jest obecnie testowana. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy będzie dostępna.

Rentgen w oczach?

Branża medyczna coraz częściej korzysta z urządzeń mobilnych, ale narzędzia oparte na systemie rozszerzonej rzeczywistości mogą się przydać również mniej wykwalifikowanym niż chirurdzy użytkownikom. Dzięki współpracy Epsona z firmą Evena Medical powstało urządzenie Eyes on Glasses. Są to okulary augmented reality, które pokazują obraz układu krwionośnego badanej osoby. Pozwalają łatwiej się wkłuć pielęgniarkom w celu pobrania krwi, dokumentować zabiegi i transmitować obrazy.

Lekarstwo dla duszy

Rozszerzona rzeczywistość znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku dolegliwości fizycznych.
Badania przeprowadzone ostatnio przez hiszpańskich uczonych wykazały, że widok wirtualnych karaluchów wywołuje u osób cierpiących na fobię przed nimi taką samą reakcję, jak żywe robaki.  Reakcja badanych utwierdziła naukowców w przekonaniu, że można opracować skuteczny system leczenia np. arachnofobii bez zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas