Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik Rządu: Powstanie świadczenie wspierające a opiekunowie będą mogli dorabiać

17.03.2023
Autor: oprac. MR
Źródło: Twitter
Paweł Wdówik podczas debaty na Wielkiej Gali Integracji

Po spotkaniu z opiekunami, którzy od września zeszłego roku protestują pod pad Pałacem Prezydenckim w sprawie umożliwienia łączenia Świadczenia Pielęgnacyjnego z zarabianiem pieniędzy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło szereg rozwiązań, które mają zacząć wchodzić w życie od stycznia 2024 roku.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele protestujących i Minister Rodziny Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

 Świadczenie dwa razy wyższe od renty socjalnej

Podczas konferencji, która odbyła się po trwającym trzy godziny spotkaniu Pełnomocnik przedstawił trzy zasadnicze elementy tworzące model nowego systemu wspierającego osoby z  niepełnosprawnością  i ich opiekunów.

- Pierwszy element to świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi  uwarunkowaniami jak dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności  i jej stopień czy  aktywność zawodowa osoby z niepełnosprawnością.  To będzie  świadczenie wynikające z niepełnosprawności – tłumaczył Paweł Wdówik -  Ono będzie miało trzy poziomy. Poziom najwyższy dla osób wymagających największego wsparcia. Będzie on równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi równy rencie socjalnej i poziom trzeci równy 50 procentom renty socjalnej – podkreślił Paweł Wdówik. Co ważne - otrzymywanie nowego świadczenia nie będzie oznaczało rezygnacji z renty.

Jak objaśniał Pełnomocnik, żeby móc wystąpić o to świadczenie,  trzeba będzie mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia.

Czy to początek reformy orzecznictwa?

- Będzie to czynność przeprowadzana wojewódzkie zespoły orzecznicze, a ustalana potrzeba wsparcia będzie miała wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną w skali od zera do stu punktów. Opierać się to będzie o międzynarodową klasyfikację funkcjonowania ICF, który jest oceną nie medyczną, ale funkcjonalną – mówił Pełnomocnik. Jak doprecyzował w porannej rozmowie z radiem RMF, oceną potrzeby wsparcia będą zajmować się dwuosobowe zespoły nielekarskie, złożone fachowców od funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Świadczenie wspierające będzie, według słów Pawła Wdówika, przyznawane osobom, które na stupunktowej skali potrzeby wsparcia znajdą się między 70 a 100 punktem. Tu warto zaznaczyć, że właśnie na skali potrzeb zgodnej z klasyfikacją ICF opiera się zapowiadana od lat reforma orzecznictwa.

- Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a 100 punktem w tej sakli, czyli wymagające najwyższego wsparcia. Następne będą poziomy uruchamiane w latach 2025 i 2026 – zapowiadał Paweł Wdówik.

Opiekunowie będą mogli dorabiać

- Dla opiekunów, którzy po decyzji o przejściu osoby z niepełnosprawnością na to świadczenie uruchamiamy okres ochronny: opłacamy składki, jeśli nie podejmie zatrudnienie, świadczenie przedemerytalne, zasiłek dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który będziemy jeszcze w szczegółach ustalać – mówił w trakcie konferencji Paweł Wdówik.

- Świadczenie będzie przyznawane osobie niepełnosprawnej, automatycznie opiekun będzie mógł podejmować aktywność zawodową i pracować bez limitu zarobków, bo nie będzie powiązany z tym świadczeniem wspierającym – doprecyzowała te informacje Minister Marlena Maląg  w porannej rozmowie z Radiem ZET.

Świadczenie pielęgnacyjne zostaje

- Dla osób, które nie będą chciały, nie będą mogły lub będą się obawiały przejścia na ten nowy system, na świadczenie wspierające, będzie możliwość pozostania na świadczeniu pielęgnacyjnym z możliwością dodatkowej pracy do poziomu zarobkowania do mniej więcej 20 tys. rocznie. Szczegółowa kwota będzie doprecyzowana. Ta możliwość będzie też dla tych osób, których członkowie rodziny będą miały określony poziom potrzeby wsparcia – podkreślił Pełnomocnik.

Paweł Wdówik powiedział też, że będzie możliwość wymiany świadczenia na dodatkowe wsparcie asystenckie, ponad to, co będzie zagwarantowane w przygotowywanej przez Kancelarię Prezydenta ustawie.


Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • starsze osoby na 1 grupie
    opiekun
    30.01.2024, 16:01
    Powinno się coś zrobić z orzeczeniami okresowymi dla osób starszych.Jeżeli taka osoba nie ma grypy,czy złamanej nogi ,a oczywistym jest,że z takich powodów nie przyznaje się 1 grupy inwalidzkiej,charakter schorzenia jest trwały,pogłębiający się i długoletni ,to taki człowiek powinien otrzymywać bezterminowe orzeczenie.W obecnym systemie przyznaje się orzeczenia na 1-3 lata,takie orzeczenie może być zasadne przy schorzeniu rokującym poprawę stanu zdrowia w okresie na który jest wydawane,ale absolutnie nie przy wieloletnim schorzeniu o charakterze pogłębiającym się bądź dochodzącym schorzeniom towarzyszącym,a takie praktyki są stosowane powszechnie.O ZUSie już nawet nie wspominam,ta instytucja nie powinna istnieć,dla nich wszyscy są zdrowi,sam byłem świadkiem sytuacji kiedy orzekany mężczyzna bez nóg opuścił pokój lekarzy ZUS - orzeczników i powiedział "kur.. odrosły mi , jestem zdrowy" . T o jest niedopuszczalne,o ludzi chorych powinno się dbać i traktować ich z szacunkiem.
    odpowiedz na komentarz
  • Zacznie się uzdrawianie osób na wozkach
    Dynia
    21.03.2023, 12:15
    W sądzie wywalczyłam znaczny stopień niepełnosprawności na stałe. Zespoly orzecznicze uzdrawialy mnie 3x. Mimo, że poruszam się na wózku. Trwało to 4 lata. Nie wyobrażam sobie znowu przechodzić przez ten koszmar.
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatkowy system orzekania w ramach zespołów powiatowych?
    nosTeD
    20.03.2023, 22:18
    Po pierwsze, nie rozumiem po co wprowadzać jeszcze jedno orzeczenie, kiedy już od lat osoby niepełnosprawne walczą o ujednolicenie tego systemu? Po drugie, nie podoba mi się sam fakt konieczności otrzymania kolejnego orzeczenia. Co jeśli komisje zaczną uzdrawiać? Czy będzie jakoś zagwarantowane że np. osoba z umiarkowanym stopniem nie może otrzymać mniej niż 50%, a ze znacznym - powiedzmy 75%? Wydaje mi się że to nie jest to co powinno naprawdę być rozwiązaniem.
    odpowiedz na komentarz
  • łoooo ale pomoc
    To mówię JA
    20.03.2023, 16:36
    odpowiedz na komentarz
  • zasłaniając sie przygotowywaną reformą orzecznictwa nic się nie robi w międzyczasie
    Marek
    20.03.2023, 10:38
    Jeśli potrafiono opracować wystandaryzowane kryteria oceny poziomu wsparcia, dlaczego do dnia dzisiejszego powiatowe i wojewódzkie zespoły orzekające nie wyposażono w takie narzędzia? Przez brak jasnych kryteriów orzeczniczych występują takie rozbieżności w ocenie stopnia niepełnosprawności, nie mówić już o niepełnosprawności dziecka, pomiędzy poszczególnymi instancjami. Efektem braku precyzyjnych kryteriów, a nawet jasnych ustawowych definicji - jak w przypadku niepełnosprawności dziecka - jest np. uznanie przez biegłego sądowego znacznego stopnia niepełnosprawności u studenta z Aspergerem.
    odpowiedz na komentarz
  • Jak zwykle przed wyborami !!!!!!!
    Mania
    17.03.2023, 17:25
    Jak zwykle przed wyborami wielkie obietnice. PiS już 8 lat zapowiada zmianę orzecznictwa i teraz kolejny raz bo wybory tuztuz to wielkie obietnice a w zasadzie tylko piękna Gatka. A co robili przez 8 lat.
    odpowiedz na komentarz
  • Już kilka razy nam obiecywali !
    Keraj
    17.03.2023, 11:34
    Obiecywali i na tym się skończyło. 1. Co oznacza reforma orzecznictwa ? Jak na razie w praktyce wygląda to tak: Osoba która ma orzeczony znaczny stopień staje na komisję i nagle następuje cudowne ozdrowienie ! Ci którzy o tym decydują wiedzą doskonale że większość ON się nie odwoła! Bo kto za nich ma czas, umiejętności, świadomość prawną aby tego dokonać?! To wymaga czasu, pieniędzy, kolejnych wizyt u lekarza a z tym jest najwiekszy problem! Gdzie tzw prawa nabyte. Ciągłość prawną orzecznictwa ?! Chcecie ponad milion osób niepełnosprawnych ponownie orzekać? Kto ma to zrobić? Bo bardzo problematyczne jest dostanie się do gabinetu celem leczenia , a co dopiero wypisania kilku ważnych papierków! ON nie mają swojego szpitala jak to pislamisci sobie zapewnili , nie mamy osobnej służby zdrowia ! Nas Panie Kaczynski do szpitala nie asekuruje Dyrektor placówki i pielęgniarka naczelana! Nam.nikt nie pomoże. W sądach pis wprowadził taki bajzel że pójście tam i załatwienie sprawy graniczy z cudem ! Kto będzie się pochylał nad ON ?! 2. Dla czego zmiany finansowe mają być wprowadzone dopiero za rok? Wille sobie przyznajecie teraz ! Program koryto+, bezkarność + wprowadzono szybciutko, bez zbędnej zwłoki..A co jak pislam przegra wybory i się naprawdę okarze że jesteśmy tak zadluzeni że kasy nie ma i nie będzie? Że budżet państwa jest pusty ?! Już dziś Pinokio i świta ukradli kasę z funduszu solidarnościowego oraz z funduszu który miał zapewnić przyszłym pokoleniom mniejsze obciążenie starzejącym sie rodakom ?! Tak miał, bo został już rozdysponowany ! A przecież 13ki mają być wypłacane co roku?! Z kad weźmiemy na to kasę? Nie dajmy się oklamywac ! Inflacja prawie 18% , podwyżki rent , emerytur 14,8%. Głód +, ubóstwo+ to program pisu! Populistów obiecujących złote góry. Nie jesteś związany z władza to nie masz kasy! Willa + , dworek + , bezkarność +, koryto + - dla wszystkich !!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas