Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Obywatelski projekt ws. renty socjalnej. Dyskusja na posiedzeniu Sejmu

07.03.2023
Autor: oprac. MR
Dwóch młodych mężczyzn z niepełnosprawnością na wózkach na korytarzu sejmowym.

73. posiedzeniu Sejmu tej kadencji towarzyszy protest osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, których postulatem jest zrównanie renty socjalnej z płacą minimalną. Posłanka Iwona Hartwich podczas posiedzenia domagała się procedowania ustawy wprowadzającej ten postulat w życie.

- Pani Marszałek Witek, ja Panią bardzo proszę, żeby ustawa, którą właśnie godzinę temu złożyłam, była procedowana jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu — mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej — Jest to możliwe, wierzymy mocno, że pani jako kobieta i matka przychyli się do tej prośby. Rodzice, którzy protestują dziś w Sejmie, wręcz żądają, żeby projekt został poddany pod głosowanie – podkreśliła.

Posłanka Hartwich , by uzmysłowić wagę problemu, pokazała 1217 złotych w gotówce, czyli tyle ile netto (brutto 1338,44 zł) do marcowej waloryzacji wynosiła renta socjalna.

 - Projekt obywatelski będzie procedowany jak każdy inny projekt, a mamy ich jeszcze kilka – odpowiedziała jej marszałek  Elżbieta witek.

Minister Maląg odpowiada

W toku bardzo burzliwej dyskusji głos zabrała także Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg. Minister zaapelowała o odpowiedzialność za słowa i zaznaczyła, że reprezentowany przez nią rząd od 2015 roku zmienia sytuację polskich rodzin, w tym rodzin osób z niepełnosprawnością.

- Wprowadziliśmy także 500 plus  dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (świadczenie uzupełniające przyp. red.). Co roku zmieniamy próg, do którego można to świadczenie pobierać, by jak największa grupa osób, która potrzebuje wsparcia, mogła to świadczenie otrzymywać – powiedziała Minister Maląg.

Szefowa resortu rodziny odniosła się też do słów posłanki Hartwich na temat Fundusz Solidarnościowego i poinformowała, że dzięki niemu realizowane są takie działania, jak opieka wytchnieniowa, asystencja osobista, centra opiekuńczo mieszkalne, na które w tym roku zostanie przeznaczonych blisko miliard złotych. Minister mówiła też o zrównaniu renty socjalnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy, ale też o przyjętej przez Rząd Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Na słowa Marleny Maląg ostro zareagowała posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

 Posłanka Lewicy: Rząd oszukał opiekunów

- Przez ostatnie 8 lat nie zrobiliście dla osób z niepełnosprawności mai po prostu nic – powiedziała.

Polityczka wspomniała niewykonany do tej pory Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, ale też zapowiadaną od kilku lat reformę orzecznictwa.

- Opiekunowie osób z niepełnosprawnością znowu tu nocują, bo ich oszukaliście – stwierdziła posłanka Lewicy.

Komentarz

  • Renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny
    Lyka
    08.03.2023, 10:39
    Uważam że dla osób niepełnosprawnych w grupa stopniu znacznym i umiarkowanym obowiązek dla każdego dostać renty socjalnej a nie dla wszystkich! Powinno 2 tys ! Zasiłek pielęgnacyjny 215 zł to za mało , powinno być 300 zł !

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas