Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Póki walczysz, jesteś zwycięzcą

16.01.2023
Autor: Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz/Integracja
Źródło: Integracja 6/2022
II Stypendysta nagrody im Piotra Pawłowskiego – Patryk Grab podczas Wielkiej Gali Integracji.

„Musimy pamiętać, że to my mamy niepełnosprawność, a nie niepełnosprawność ma nas” – powiedział podczas 27. Wielkiej Gali Integracji Patryk Grab, zwycięzca II edycji stypendium im. Piotra Pawłowskiego, ufundowanego w ramach Funduszu Wieczystego jego imienia.

Mateusz Różański: Czym dla Pana jest ten sukces?

Patryk Grab: Otrzymanie Stypendium im. Piotra Pawłowskiego było dla mnie dużym wyróżnieniem, bo swoją postawą życiową chcę udowadniać, że pomimo dużych ograniczeń można normalnie funkcjonować, będąc osobą z niepełnosprawnością. Jest to dla mnie taki drogowskaz do dalszego działania.

Ma Pan osobiste wspomnienia związane z Piotrem Pawłowskim?

Żałuję, że nie było mi dane poznać go osobiście. Jako młody chłopak oglądałem program „Misja Integracja”, który prowadził w Telewizji Polskiej. Był autorytetem i wzorem do naśladowania w trudnym dla mnie czasie.

Jak Pan realizuje idee Piotra Pawłowskiego w swoim życiu?

Poprzez prowadzenie kanału na YouTubie, spotkania w szkołach i motywowanie ludzi. Mam niepełnosprawność w stopniu znacznym i na swoim przykładzie pokazuję, że mimo dużych trudności można realizować marzenia. Jest to trudne, bo wciąż silne są stereotypy dotyczące niepełnosprawności.

Proszę opowiedzieć o spotkaniach w szkołach.

Podczas spotkań prowadzę najpierw monolog o tym, co przeżyłem. Opowiadam o niepełnosprawności, aby młodzi ludzie nie patrzyli na osoby takie jak ja jak na kogoś, nad kim trzeba się użalać, ale traktowali nas normalnie.

W jaki sposób młodzież reaguje na spotkania z Panem?

Bardzo dobrze, pozytywnie. Młodzi ludzie przychodzą na nie bardzo licznie. Udowadniam im, że nawet z poważną niepełnosprawnością można normalnie żyć i pracować. Jestem zatrudniony w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie, gdzie zajmuję się m.in. mediami społecznościowymi.

Proszę o tym opowiedzieć.

Prowadzę fanpage Stowarzyszenia „Dobry Dom”, a także strony internetowe stowarzyszenia i naszego zakładu aktywności zawodowej. Obsługuję też programy gastronomiczne, wprowadzam faktury i zajmuję się całym zapleczem informatycznym.

To bardzo dużo pracy.

Tak, ale nie jest to trudne. Trzeba tylko zapoznać się z obsługą odpowiedniego oprogramowania.

Czym wyróżnia się Pana kanał na Youtubie, zatytułowany „Całe życie na kołach”?

Staram się na nim poruszać tematy, które są mi bliskie, przede wszystkim dotyczące niepełnosprawności, ale nie tylko. Staram się przełamywać stereotypy na jej temat i zapraszać gości, którzy są, mówiąc kolokwialnie „po przejściach” i znają życie z różnych stron.

Który odcinek był wyjątkowy?

Moim hitem na kanale jest rozmowa z dziennikarzem sportowym Przemysławem Babiarzem.

Miałem przyjemność kiedyś z nim rozmawiać. Jest bardzo otwarty na rozmowy o niepełnosprawności.

Dla mnie jest idolem i wzorem, jeśli chodzi o dziennikarstwo. Urzekła mnie jego empatia i profesjonalizm, ale też to, jak poważnie podszedł do rozmowy ze mną. Kiedy się z nim skontaktowałem, to po prostu umówił się ze mną na konkretny termin i przeprowadziłem tę rozmowę.

Otrzymał pan 10 tys. zł stypendium. Na co je Pan przeznaczy?

Chcę zainwestować w swój kanał na YouTubie. Planuję kupić profesjonalny sprzęt nagłaśniający, który przyda mi się podczas spotkań z młodzieżą. Chcę też stworzyć spot reklamowy, zatytułowany „Wracaj bezpiecznie do domu”, aby pokazać młodzieży zagrożenia związane z brawurową jazdą.

Ma Pan bardzo ambitne plany.

 


Patryk Grab, członek Stowarzyszenia „Dobry Dom” i pracownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie, jest zwycięzcą II edycji konkursu stypendialnego w ramach Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego. Jako stypendysta otrzymał 10 tys. zł na wydatki związane ze swoją działalnością, a także może liczyć na wsparcie mentorskie założycieli Funduszu. Kapituła wybrała go spośród osób z niepełnosprawnością w wieku 18–35 lat, które działają na rzecz innych w ramach organizacji pozarządowej, w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
 
Patryk Grab prowadzi kanał na YouTubie, zatytułowany „Całe życie na kołach” i kolekcjonuje szaliki klubów drużyn piłkarskich. Ma ich ok. 5 tys., w tym szalik z Kataru, gospodarza mundialu w 2022 r. Jest też pasjonatem piłki nożnej. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i obsługą informatyczną usług gastronomicznych, a społecznie motywowaniem młodych ludzi i burzeniem stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Był jednym z finalistów Konkursu „Człowiek bez barier 2020”. Ma czterokończynowe porażenie mózgowe, mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Brzózie Królewskiej w województwie podkarpackim.

Artykuł pochodzi z numeru 6/2022 magazynu „Integracja”.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas