Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przestrzeń inicjatyw, które łączą ludzi

09.01.2023
Autor: ZUS
Źródło: Integracja 6/2022
logo ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku angażuje się w organizację ważnych społecznie wydarzeń i działania na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami. w kalendarz zakładu na stałe wpisały się obchody dnia Osób z niepełnosprawnością, które są okazją do bliskich spotkań i wymiany doświadczeń. dzięki temu zus może lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów i wprowadzać rozwiązania, które będą dla nich odpowiednim wsparciem.

Dzień osób z niepełnosprawnością

Tegoroczne obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością, organizowane we współpracy z Fundacją Integracja, odbyły się pod hasłem „Praca i pasja!”. Co roku celem nadrzędnym obchodów jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami. W ramach wydarzenia osoby te, ich opiekunowie oraz bliscy mogli skorzystać z porad ekspertów z ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, pracowników lokalnych instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych. ZUS zorganizował liczne spotkania, konsultacje oraz prelekcje i panele dyskusyjne. Na stoiskach informacyjnych i podczas dyżurów telefonicznych osoby zainteresowane mogły uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenia w ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością odbywały się przez cały wrzesień na terenie wszystkich oddziałów ZUS oraz lokalnych instytucji partnerskich. Były to okazje do ciekawych spotkań, integracji oraz wymiany doświadczeń.

Informator dla osób niepełnosprawnością

Informator dla osób z niepełnosprawnością powstał z inicjatywy ZUS we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Stanowi zbiór najważniejszych informacji, które mogą być przydatne dla osób z niepełnosprawnością. Opisuje m.in.: zasady przyznawania rent, przebieg orzecznictwa lekarskiego, warunki rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnienia pracownicze.

Można tu znaleźć również informacje, na jaką pomoc z PFRON mogą liczyć osoby z niepełnospraw nością oraz pracodawcy zatrudniający takich pracowników. Omówione zostały zasady ubiegania się o tego rodzaju wsparcie, warunki jego udzielenia i niezbędne dokumenty. Publikacja przybliża również możliwość składania wniosków o dofinansowanie przez internet. Służy temu System Obsługi Wsparcia finansowanego przez PFRON (SOW), dostępny na stronie sow.pfron. org.pl. Na prośbę środowiska osób z niepełnosprawnościami w Informatorze... zamiast ustawowego terminu „osoba niepełnosprawna” użyto sformułowania „osoba z niepełnosprawnością”.

Informator jest dostępny na stronie: www.zus.pl/ baza-wiedzy/biblioteka-zus/wydawnictwa/ działania-zakładu-ubezpieczeń-społecznych -na-rzecz-osób-z-niepełnosprawnością.

ZUS z nagrodą za dostępność

ZUS jest urzędem otwartym i wsłuchującym się w potrzeby swoich klientów. Zaangażowanie i dbałość o dostępność zostały docenione na najwyższym szczeblu władzy. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, odebrała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy wyróżnienie dla ZUS jako instytucji konsekwentnie prowadzącej politykę dostępności architektonicznej. Jury Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zwróciło uwagę, że w wielu miejscach w Polsce oddziały ZUS wyznaczają nowy standard obsługi klientów z niepełnosprawnościami.

Udogodnienie dla klientów

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i chcesz osobiście załatwić sprawę w ZUS? Sprawdź, jakie udogodnienia przygotowaliśmy dla Ciebie w placówce, do której się wybierasz. Piszemy też o ewentualnych utrudnieniach. Informacje znajdziesz na stronie www.zus.pl.

ZUS dokłada starań, by być urzędem przyjaznym i otwartym dla wszystkich klientów. Wprowadzane są modernizacje i ułatwienia dla osób o specjalnych potrzebach. Informujemy, jeśli w placówce jest pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących lub urządzenie ułatwiające osobom niewidomym albo słabowidzącym przemieszczanie się wewnątrz budynku. Miejsca, które mogą stanowić przeszkodę lub utrudnienie, są odpowiednio oznakowane, np. kontrastowym kolorem. Do placówek ZUS można wejść z psem asystującym.

W wielu miastach przy wejściu do budynku ZUS znajdziesz kod QR. Przekieruje Cię on do informacji o udogodnieniach i barierach w tej placówce. Jeśli przyjdziesz na badanie do lekarza orzecznika, przy wejściu znajdziesz kod QR, który przekieruje Cię do informacji, która pozwoli dotrzeć do odpowiedniego gabinetu. 


Artykuł pochodzi z numeru 6/2022 magazynu „Integracja”.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas