Każdy może być prezesem
W pełni profesjonalna siłownia, której nie zaszkodziły nawet pandemiczne obostrzenia, i otwarta pod nowym szyldem piekarnia-cukiernia, która zatrudnia 40 osób – to przykłady firm, które wystartowały i z sukcesem rozwinęły działalność dzięki programowi pożyczek dla początkujących przedsiębiorców, realizowanemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
„Rządowy Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” (WWS) może być krokiem do spełnienia marzeń o działalności gospodarczej i realizowania pasji.
Kto może skorzystać?
„Rządowy Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” od 2014 r. działa w całej Polsce, po rocznym pilotażu, który obejmował woj. mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.
Celem programu jest wsparcie: opiekunów osób z niepełnosprawnością, absolwentów szkół i uczelni wyższych, studentów ostatniego roku uczelni wyższych, osób bezrobotnych, poprzez udzielenie niskooprocentowanej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
Środkami z pożyczki można sfinansować wydatki niezbędne do rozpoczęcia działalności, np. zakup sprzętu czy towarów podlegających sprzedaży w ramach prowadzonej działalności. Ponadto podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą udzielane są pożyczki na utworzenie miejsca pracy m.in. dla osoby bezrobotnej, w tym skierowanej z Powiatowego Urzędu Pracy.
Skorzystać mogą: niepubliczne przedszkola i szkoły, żłobki lub kluby dziecięce, podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne, osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zamieszkujące lub mające siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, producenci rolni.
Warunki pożyczki
Pożyczki oferowane w ramach Rządowego Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” są atrakcyjne pod względem warunków spłaty. Ich oprocentowanie jest preferencyjne i wynosi: 0,68 proc. w skali roku dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz pożyczkobiorców będących opiekunami osób z niepełnosprawnością; 1,70 proc. w skali roku dla osób bezrobotnych, studentów ostatniego roku oraz poszukujących pracy absolwentów, których finansowana działalność gospodarcza nie polega na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością.
Spłata pożyczki może trwać do 7 lat z możliwą karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy. Maksymalna jej kwota to 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Limity pożyczek mogą się zmieniać co trzy miesiące, zgodnie z komunikatami Prezesa GUS. Osoby wnioskujące mogą skorzystać z doradztwa dotyczącego sporządzania opisu i kosztorysu planowanego przedsięwzięcia, przygotowania biznesplanu, wypełnienia dokumentacji pożyczkowej itp.
Klienci, którzy otrzymali pożyczkę, mają też dostęp do doradztwa i szkoleń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, form opodatkowania, prowadzenia księgowości, działań marketingowych, promocyjnych itp.
Trochę statystyk
Pożyczki udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego z udziałem pośredników finansowych (patrz ramka na stronie obok). Jednym z nich jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP), która działa na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Od 2015 r. za jej pośrednictwem skorzystało z Programu blisko 1000 przedsiębiorców.
Najczęściej to osoby bezrobotne w wieku powyżej 28 lat (ca 76% wszystkich pożyczek), o zróżnicowanej sytuacji majątkowej i różnym doświadczeniu życiowym i zawodowym. Najczęściej otwierane biznesy działają w branży gastronomicznej (restauracje z kuchnią polską, pizzerie, kawiarnie) i branży beauty (salony kosmetyczne, fitness i wellness). Średnia kwota pożyczek to 80 tys. zł.
Maksymalna wynosi od 1 grudnia 2022 r. 129,6 tys. zł. PFP zdecydowanie częściej udziela pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ich udział wynosi ok. 98%. Co ważne, klienci, którzy skorzystali z pożyczki na otwarcie działalności gospodarczej, postanowili – gdy się rozwinęła – skorzystać z pożyczki uzupełniającej WWS na utworzenie stanowiska pracy, dzięki czemu po spełnieniu warunków będą mogli ubiegać się o umorzenie części pożyczki.
Jak otrzymać?
- Aby otrzymać pożyczkę, klient musi zgłosić się do doradcy w oddziale PFP z województwa, w którym będzie prowadzona działalność. Doradca przyjmuje wypełniony wniosek wraz z załącznikami i wymaganymi dokumentami. Jeśli klient ma kłopot z wypełnieniem wniosku, doradca służy pomocą w jego wypełnieniu i skompletowaniu dokumentów – tłumaczy Bożena Żak, ekspert ds. pożyczek z PFP.
- Przygotowuje też strukturę transakcji pożyczkowej i swoją rekomendację dla niej, następnie wniosek pożyczkowy jest oceniany przez analityka z działu pożyczek w Centrali PFP i po pozytywnej ocenie wydawana jest decyzja – dodaje.
Wnioskodawca dopiero po otrzymaniu decyzji otwiera działalność gospodarczą. Kolejnym etapem jest zawarcie umowy pożyczkowej, a ostatnim, wypłata środków z pożyczki na rachunek bankowy. aby otrzymać pożyczkę na otworzenie własnej działalności, trzeba tak jak w każdej instytucji, przedstawić przekonujący biznesplan.
- Każdy przypadek jest inny. Istotny czynnik to znajomość branży, w której planuje się prowadzić działalność, a także umiejętności, doświadczenie zawodowe lub wykształcenie wnioskodawcy. Wskazane jest rozeznanie rynku. Bardzo ważna – determinacja w prowadzeniu własnego biznesu. Przyszłego przedsiębiorcę nie mogą „załamywać” pierwsze trudności czy drobne niepowodzenia; nie jest jednak wskazany słomiany zapał, bo pierwsze kroki we własnym biznesie nie zawsze są usłane różami – objaśnia przedstawiciel PFP.
– Do zrobienia biznesplanu nie jest konieczne angażowanie doradców. Wystarczające są założenia przygotowane i napisane własnymi słowami – wówczas dla nas jako oceniających to dowód, że przyszyły przedsiębiorca rozumie biznes, który chce samodzielnie prowadzić – wskazuje Jacek Iglewski, Menedżer Funduszy Pożyczkowych.
Więcej sukcesów!
- Zdecydowana większość pożyczkobiorców spłaca pożyczki terminowo. Z uwagi na długi okres spłaty i bardzo niskie oprocentowanie rata miesięczna relatywnie nie jest wysoka. Nasze doświadczenia pokazują, że nawet w sytuacjach, kiedy działalność gospodarcza kończyła się niepowodzeniem i była zamykana, to pożyczkobiorca był w stanie spłacać miesięczną ratę z późniejszej pracy na etacie lub ewentualnie z jakąś pomocą najbliższej rodziny – podkreśla Jacek Iglewski.
Wiele jest jednak historii sukcesów pożyczkobiorców, którym udało się rozwinąć swoje biznesy.
- W 2017 r. klient skorzystał z pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu klubu fitness z salą wyposażoną w maszyny do ćwiczeń, bieżnię, saunę i salę do squasha. Lokal zajmuje pow. 955,4 mkw. Wnioskodawca uzyskał dyplom trenera personalnego. Odbył kursy z dietetyki i treningu medycznego. Pracował też na umowę zlecenie przez pół roku w siłowni. Jego klub od początku stał na wysokim poziomie. Mieliśmy nawet obawy, czy nie za wysokim i czy koszty utrzymania nie spowodują, że nie utrzyma się na rynku. Firma prosperuje bardzo dobrze, cały czas poszerza grono zadowolonych klientów i nawet okres pandemii, gdy siłownie i kluby fitness były pozamykane, nie zaszkodził właścicielowi – wspomina Bożena żak.
- Inny klient Fundacji skorzystał w 2018 r. z pożyczki na rozpoczęcie działalności polegającej na produkcji piekarniczo-cukierniczej i sprzedaży wyrobów własnych oraz innych spożywczych. Wnioskodawca wynajmuje wyposażoną, zamkniętą od jakiegoś czasu piekarnię i sklep. Jego wyroby cieszą się powodzeniem. Otworzył cztery sklepy stacjonarne i uruchomił sprzedaż mobilną. Firma zatrudnia około 40 osób! aby mieć szansę powtórzyć taki sukces, trzeba skontaktować się z jednym z pośredników finansowych współpracujących z BGK.
Obecni pośrednicy finansowi
- Fundacja rozwoju śląska – udziela pożyczek w woj.: opolskim oraz śląskim,
- Lubelska fundacja rozwoju – udziela pożyczek w woj.: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim,
- Polska fundacja przedsiębiorczości – udziela pożyczek na terenie woj.: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego,
- Stowarzyszenie „centrum rozwoju ekonomicznego pasłęka” – prowadzi działalność na terenie woj.: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
- Krajowe stowarzyszenie Wspierania przedsiębiorczości – udziela pożyczek w woj.: łódzkim i mazowieckim,
- Fundacja – agencja rozwoju regionalnego w starachowicach – obsługuje pożyczki w:
- Makroregionie Północno-Wschodnim – obejmującym woj.: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie oraz
- Makroregionie Południowym – obejmującym woj.: łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
- Fundusz regionu Wałbrzyskiego – obsługuje pożyczki w woj.: dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.
Więcej informacji na temat programu i poradniki można znaleźć na portalu Niepelnosprawni.pl
Artykuł pochodzi z numeru 5/2022 magazynu „Integracja”.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
Dodaj komentarz