Niepełnosprawność nie wyklucza ze sportu. Kończy się pierwsza edycja kampanii “Pełni Sportu”
Z końcem roku zakończy się tegoroczna, pierwsza edycja kampanii “Pełni Sportu” organizowanej przez Fundację MultiSport we współpracy z Fundacją Kulawa Warszawa. W kilkunastu wydarzeniach sportowych z udziałem ambasadorów-sportowców z niepełnosprawnościami wzięło udział prawie 6 tysięcy dzieci ze szkół w całej Polsce.
Kampania społeczna
“Pełni Sportu” to pierwsza w Polsce kampania, która na tak dużą skalę uświadamia społeczeństwo, w szczególności dzieci i młodzież na temat możliwości uprawiania sportu dla osób z niepełnosprawnościami, przedstawia różnorodne dyscypliny oraz zachęca do przełamywania własnych barier i ograniczeń. Liczby dotyczące programu realizowanego od czerwca do września br. są imponujące. W 17 wydarzeniach - “Dniach Pełnych Sportu” i spotkaniach w 16 szkołach m.in. w Warszawie, Zamościu i Rymanowie-Zdroju - wzięło udział łącznie 5750 osób, w tym dzieci i dorośli z niepełnosprawnościami. Do rozmów i wspólnych treningów zaprosiło ich 25 sportowców z 6 klubów sportowych uprawiających dyscypliny takie jak amp futbol, parabadminton, blind tenis, szermierka, koszykówka oraz rugby.
W realizację założeń kampanii zaangażowało się grono sportowców z niepełnosprawnościami, w tym również wybitni paraolimpijczycy. Ambasadorami zostali:
- Andrij Demczuk - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016,
- Monika Kukla - zawodniczka Amp Futbolu oraz Mistrzyni Europy w crossficie osób z niepełnosprawnością,
- Bartłomiej Mróz - parabadmintonista klubu Beninca UKS Feniks Kędzierzyn i uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020,
- Maciej Bartniak - zawodnik Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach "Four Kings".
Spotkania i treningi z ich udziałem cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję wejścia w rolę zawodników uprawiających dyscypliny sportu stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.
Promocja sportu
- Naszym głównym celem jest promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zapoznanie ich ze specyfiką różnorodnych sportów. Chcemy nauczyć ich jak pokonywać trudności oraz zbudować wrażliwość społeczną, pokazując, że determinacją i pracą można osiągać zamierzone cele – mówi Tomasz Półgrabski, Prezes Zarządu Fundacji MultiSport i dodaje - Aktywność owocująca rozwojem i osiągnięciami może być istotnym czynnikiem wzmacniającym samoocenę dzieci oraz korzystnie wpływać na ich dobrostan psychofizyczny. Rodzice, których również zaprosiliśmy do udziału w projekcie mają okazję zmienić stereotypowe myślenie i dostrzec potencjał sportowy w swoich dzieciach. Możliwość uprawiania sportu „na serio” może być inspirująca dla wielu młodych osób z niepełnosprawnościami. Pragniemy, aby przekonały się one, że jest to możliwe.
Ambasadorka kampanii Monika Kukla to jedna z pierwszych kobiet w polskiej lidze Amp Futbolu oraz reprezentantka pierwszej w Europie kobiecej reprezentacji tej dyscypliny. W trakcie Dni Pełnych Sportu prowadziła treningi z indywidualnych umiejętności gry: dryblingu, strzałów na bramkę oraz poruszania się po boisku.
- Dzieciom zawsze najpierw tłumaczę, żeby nie stawiać sobie za wysokiego progu, stopniowo dążyć do wyznaczonego celu i nie zrażać się, jeżeli coś nam nie wyjdzie. Bo wiadomo, że nic od początku nie wychodzi. Trzeba przepracować to i ze spokojną głową dążyć do kolejnych celów – mówi Kukla i dodaje z uśmiechem - Moją osobistą ambicją jest rozpowszechnienie tego sportu, żeby jak najwięcej drużyn powstało nie tylko w Polsce, ale i w Europie. I oczywiście zdobycie tytułu mistrza świata.
Wyjątkowym ambasadorem był Andrij Demczuk, złoty medalista Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w 2016 r. i mistrz Ukrainy w szermierce na wózkach, który wziął udział w wielu spotkaniach z polskimi i ukraińskimi dziećmi w Warszawie, pomimo trwającej w jego ojczyźnie wojny.
- Nie trzeba bać się tych wózków. Od tego jak pracujesz swoją ręką, głową i ciałem zależy twój sukces i to, jak dobry jesteś w szermierce. To jest sport, w którym nie tylko ważna jest fizyczność, siła i technika, ale również intelekt i taktyka. Osoby w pełni sprawne nie mają nade mną żadnej przewagi, dlatego też zachęcam dzieci z niepełnosprawnościami lub problemami nóg czy kręgosłupa do spróbowania swoich sił. Szermierka jest jak połączenie boksu i szachów – tłumaczył Demczuk swoje podejście do szermierki.
Misją Fundacji MultiSport jest popularyzacja zdrowia i promocja aktywnego stylu życia wśród różnych grup społecznych. W szczególny sposób chce przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi siedzącego trybu życia, edukować i pokonywać bariery w dostępie do zdrowych form aktywności i wypoczynku. Robi to m.in. przez udostępnianie szerokiej oferty zajęć przeciwdziałających wadom postawy zarówno w klubach sportowych Zdrofit, jak i w szkołach. Swoje działania kieruje m.in. do osób z niepełnosprawnościami, dzieci i młodzieży mających utrudniony dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz