Przejdź do treści głównej

Dostosowane miejsca pracy

Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia w wielu firmach i instytucjach dowodzą, że są pełnowartościowymi pracownikami, posiadającymi wiedzę, umiejętności i wielkie ambicje. Aby mogli się realizować zawodowo oraz samodzielnie i swobodnie funkcjonować, muszą mieć możliwość pracy na stanowiskach, które nie ograniczają ich aktywności. A to może zapewnić odpowiednio dostosowane miejsce pracy.

Gościem Piotra Pawłowskiego będzie dr Joanna Bugajska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). W programie porozmawiamy o wytycznych w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Dowiemy się też, jakie informacje, dotyczące zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, może uzyskać każdy pracodawca, aby czuć się pewnie i móc dobrze przygotować miejsce pracy.

- Powinniśmy wykorzystywać kompetencje i umiejętności osób niepełnosprawnych dlatego, że spotykamy w praktyce doskonałych informatyków, matematyków, a więc osoby, które jako umysły ścisłe doskonale sprawdzają się w zawodach inżynieryjnych, technicznych. Możemy też wykorzystywać zdolności manualne dlatego, że na przykład osoby niewidzące są bardzo uwrażliwione na dotyk i jest wiele zawodów, gdzie ta umiejętność jest szczególnie potrzebna i ważna – powiedziała w programie dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan.

Umiejętność dotyku w swojej pracy na co dzień wykorzystuje Maria Busłowicz, słabowidząca fizjoterapeutka. Jak sama mówi, jej stanowisko pracy jest szczególnie przygotowane do jej niepełnosprawności. Sprawdziliśmy to i przy okazji podejrzeliśmy ją podczas pracy w jednym z warszawskich salonów urody.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas