Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie są uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością?

31.12.2014
Autor: Beata Rędziak, konsultacja: Edyta Sieradzka, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL
Zegar wskazujący godz. 15:43

Każdy pracownik z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy pozostali, podlega przepisom Kodeksu pracy. Jednak osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają dodatkowe uprawnienia pracownicze, wynikające z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).


Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom w zakładce „Zapytaj doradcę”!


Czas pracy (art. 15 ustawy o rehabilitacji)

Każda osoba ze znacznym, z umiarkowanym i z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Od 10 lipca 2014 r. osoby ze stopniem znacznym i z umiarkowanym mają dodatkowe uprawnienie – pracują 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Uwaga! Uprawnienie to jest zapisane w Ustawie o rehabilitacji, co oznacza w praktyce, że osoby te nie muszą dostarczać pracodawcy dodatkowych zaświadczeń. Jest to ich przywilej ustawowy, który otrzymują na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Przysługuje on im od dnia dostarczenia pracodawcy orzeczenia.


Komentarz Edyty Sieradzkiej, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL

Pamiętajmy, że dla tych osób 7-godzinny dzień pracy jest pełnym wymiarem czasu pracy, oznacza to więc, że jest pełnym etatem, a nie jego częścią. Traktowanie tego wymiaru czasu pracy przez pracodawcę jako część etatu jest niezgodna z prawem.


Dwa wyjątki (art. 16 ustawy)

Wyjątkami od czasu pracy opisanego powyżej są dwie sytuacje, wynikające z art. 16 Ustawy o rehabilitacji:

Pierwszy

Praca przy pilnowaniu, np. monitoringu, ochronie mienia.

Drugi

Dotyczy osób niepełnosprawnych, które same rezygnują ze swojego uprawnienia, czyli same występują z wnioskiem do pracodawcy o skierowanie je na badania do lekarza, który wystawi im zaświadczenie o niestosowaniu wobec nich art. 15 Ustawy o rehabilitacji.

Pamiętaj! Tylko pracownik z niepełnosprawnością może wystąpić z takim wnioskiem, nie może tego zrobić jego pracodawca. Od dnia dostarczenia pracodawcy stosownego zaświadczenia od lekarza, wobec takiego pracownika stosuje się Kodeks pracy, a nie przepisy Ustawy o rehabilitacji.

Przerwa w pracy (art. 17 ustawy)

Każda osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim ma prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy. Oznacza to w praktyce, że osoba taka, pracująca powyżej 6 godzin na dobę, ma w sumie prawo do 30-minutowej przerwy w pracy – 15 minut przysługuje każdemu pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, a osoby z orzeczeniem mają dodatkowe 15 minut przerwy w ciągu dnia. Przerwę tę mogą wykorzystać w dowolny sposób, a decyzja o tym uzależniona jest od samego pracownika.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy (art. 19 ustawy)

Każda osoba w stopniu znacznym i umiarkowanym ma prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Uwaga! Uprawnienia takiego nie mają osoby ze stopniem lekkim.

Ważne! Uprawnienie to dotyczy wszystkich osób ze stopniem znacznym i z umiarkowanym, niezależnie czy zatrudnieni są na otwartym czy też chronionym rynku pracy. Urlop dotyczy roku kalendarzowego.


Przykład

Jeśli ktoś pracuje od 1 stycznia, a w lipcu tego samego roku jego orzeczenie utraciłoby ważność, dalej ma prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu, które nabył 1 stycznia. Tak więc urlop ten nie może być przeliczany proporcjonalnie przez pracodawcę do czasu przepracowanego przez osobę z niepełnosprawnością. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik pracuje 7 godzin, należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy.


Komentarz Edyty Sieradzkiej

Pracownik nabywa dodatkowy urlop po przepracowaniu roku od zaliczenia go do danego stopnia niepełnosprawności, tj. umiarkowanego lub znacznego. Należy pamiętać, że jeśli pracownik pracował w firmie A pół roku i przeszedł do firmy B, to czas jego pracy sumuje się z obu firm i jeśli daje rok, to również przysługuje mu dodatkowy urlop. W tym celu należy przedstawić pracodawcy świadectwo pracy z poprzedniej firmy oraz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.


Pamiętaj! O nabyciu praw do dodatkowego urlopu decyduje data wydania orzeczenia o zaliczeniu do stopnia znacznego lub umiarkowanego niepełnosprawności.


Przykład

Jeśli pracownik otrzymał pierwsze orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym 1 września 2014 r., to musi przepracować cały rok i dopiero 1 września 2015 r. nabędzie prawo do dodatkowego urlopu.


Jeśli dodatkowy urlop nie jest wykorzystany w danym roku, przechodzi na rok następny. Roszczenia w stosunku do dodatkowego urlopu ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.


Przykład

Zatrudniony, pracujący w firmie 5 lat, przedstawił orzeczenie o niepełnosprawności dopiero w chwili zwolnienia go z pracy przez pracodawcę. Sąd orzekł, że pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent za dodatkowy urlop za trzy lata wstecz, a nie za pięć, gdyż prawo do niego z dwóch pierwszych lat uległo przedawnieniu.


Prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy (art. 20 ustawy)

Prawo to dotyczy osób tylko i wyłącznie ze stopniem znacznym i z umiarkowanym. Mogą one wykorzystać w wymiarze do 21 dni roboczych zwolnienie, ale nie częściej niż raz w roku, np. na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym bądź wykonywania badań specjalistycznych czy zabiegów usprawniających, jeżeli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.


Komentarz Edyty Sieradzkiej

Coraz częściej pracownicy wykorzystują ten przepis. Pracodawcy jednak często zastanawiają się, jak to uprawnienie ująć w wewnętrznym regulaminie, jakie dokumenty osoba korzystająca ze zwolnienia z pracy powinna przedstawić – czy np. wystarczy zwykłe powiadomienie, że z tego powodu pracownik będzie nieobecny. Według Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych każdy pracodawca powinien ustalić w swoim regulaminie zasady, na jakich te uprawnienia mogą być przez pracownika realizowane.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności
    Bejo
    26.06.2024, 05:57
    Czy aby uzyskać prawo do dodatkowego 10- cio dniowego urlopu z tytułu niepełnosprawności trzeba przepracować rok jednym ciągiem od chwili uzyskania orzeczenia? Czy też może być jakaś przerwa ale razem żeby było 12 miesięcy?
    odpowiedz na komentarz
  • Mam emerytury 678 zł od 2003 r mam stopień umiarkowany na srałe
    Grażyna Małczuk-Oleba
    12.02.2022, 20:50
    Nie mogłam
    odpowiedz na komentarz
  • Dotyczy czy niepelnosprawny umiarkowany po operacji glowy moze byc.kierowany na badania wydokosciowen
    Pawel Schreiber
    19.06.2021, 13:18
    Pracodawca wiedzial ze jestem po operacji glowy i mam niepelnosprawnosc umiarkowana pomimo to kieruje mnie na badania na wysokosci powyzej 3 metrow czy skierowanie wobec mnie pracownika gospodarczego utrzymujacy porzadek zakladu pracy bylo sluszne?czy stanowi to podstawe do rozwiazania umowy na czas nieokreslony pracy
    odpowiedz na komentarz
  • Symbol przyczyny niepełnosprawności 07-s
    Tomasz
    05.03.2021, 19:18
    Mam grupę w stoluniu lekkim czy muszę pracować w nocy jako operator maszyn powiedziano mi że niema przeciw wskazań w moim przypadku
    odpowiedz na komentarz
  • Symbol przyczyn niepełnosprawności 07-s
    Tomasz
    05.03.2021, 19:15
    Czy mając taka grupę muszę pracować w nocy jako operator maszyn czy jest zgodnie zprawem, w pracy powiedziano mi że niema przeciw wskazań w moim przypadku
    odpowiedz na komentarz
  • Pytanie o pracę a stopień niepełnosprawności
    Ania
    03.03.2021, 18:34
    Czy pracując już 5 lat staram się o stopień niepełnosprawności jeżeli dostanę przyznany czy pracodawca dostanie jakieś pieniądze na mnie?
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatkowe 10 dni urlopu
    Anna
    15.02.2021, 09:11
    Witam. Od dnia 23.12.2020 przyznano mi grupę o stopniu umiarkowanym. W pracy zgłoszono mnie 1 lutego 2021.Czy urlop dodatkowy liczy się od 23.12.2020 i te 7 dni mogę z niego skorzystać, czy liczy się dodatkowy urlop od dnia zgłoszenia mnie, czyli 1.02.2921?
    odpowiedz na komentarz
  • normy produkcyjne
    dada
    20.01.2021, 11:13
    Witam.Mam lekki st niepełnospr.pracuję fizycznie przy produkcji wyrobów spożywczych.Czy pracodawca może wymagać od pracownika wykonanie określonych norm dziennych?
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: normy produkcyjne
      Jola
      14.04.2024, 13:06
      Mam lekki st.niepelnospr.pracuje fizycznie.Czy pracodawca może wymagać wyrobienie normy?
  • Urlop na żądanie z puli 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego
    szklanka
    05.10.2020, 10:57
    Witam, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Miesiąc temu wróciłam do pracy, po 182 dniach zasiłku chorobowego, 365 dniach zasiłku rehabilitacyjnego i dwóch urlopach (zaległym i bieżącym). Od 10 września br. należy mi się 10 dni dodatkowych urlopu. I tu mam pytanie, ponieważ wybrałam cały urlop wypoczynkowy (26 dni), czy mogę wziąść urlop na żądanie z puli urlopu tego dodatkowego?
    odpowiedz na komentarz
  • Klopoty po 1 dniu pracy w Firmie Piast
    Dubrawska Grazyna
    19.05.2020, 11:58
    Klopoty z Firma Piast po przepracowaniu 1 dnia pracy
    odpowiedz na komentarz
  • zaklad pracy chronionej a praca w normalnych warunkach
    Katarzyna Dziedzic
    05.05.2020, 15:37
    Uzyskałam właśnie umiarkowany stopień niepełnosprawności. Nie pracuje obecnie w zakładzie pracy chronionej, a na orzeczeniu mam napisane " praca w warunkach pracy chronionej". Czy na tej podstawie pracodawca może mnie zwolnic z obecnego stanowiska "nie chronionego" lub zwolnić w ogóle?
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: zaklad pracy chronionej a praca w normalnych warunkach
      Kazimiera Brusik
      05.04.2021, 00:23
      Mam lekki stipien niepelnosprawnosci czy moge pracowac na oddziale z covid i czy przysluguje mu dofinansowanie do pensji z tytulu lakka niepelnosprawnosc
  • Dodatkowe godziny pracy.
    Monika Ziobro
    23.04.2020, 18:31
    Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, czy w obecnej sytuacji pandemii, po dłuższej przerwie w pracy, pracodawca wypłacił nam pensję za marzec i kwiecień, mówi się o "odpracowywaniu "godzin. Nie znam jeszcze szczegółów, ale jak to może wyglądać w mojej sytuacji?
    odpowiedz na komentarz
  • Prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy art.20 ustawy
    Krzysztof
    20.04.2020, 19:41
    Czy to zwolnienie jest w ramach L4 jeżeli nie to czy jest ono płatne i w jakiej wysokości. ?Czy dopuszczalna jest praca w pojedynkę na obiekcie przemysłowym gdzie pracownik jest absorbowany przez cały czas.?
    odpowiedz na komentarz
  • violetta,anna kunysz-kunert
    Wioletta Kunysz-Kunert.
    02.03.2020, 11:48
    Witam. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Symbol..O.R..N.ile godzin tygodniowo.,moge.pracowac.?.ile przysluguje.mj urlopu? Ile urlop wypoczynkowy?. Co jesZe takiej osobie z takim stopniem się należy? CZEGO NIE MOŻE ROBIC PRACODAWCA?. Z CZEGO JESZCZE MOGĘ SKORZYSTAĆ MAJĄC UMIARKOWANY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. BARDZO PROSZE O INFORMACJĘ.
    odpowiedz na komentarz
  • Stopień lekki
    Sabina
    22.02.2020, 17:54
    Witam mam stopień lekki, czy przy można pracować w systemie 12 godzin dziennie?. Wg ustawy to tylko przy pilnowaniu lub po zgodzie lekarza na wniosek pracownika. Jestem pielęgniarka ,wolę pracować na 12 ale tylko dniówki. Jak to jest z nocami i 12 godzin . Jak wtedy wygląda rozliczenie tych godzin bo przy 40 godzinnym tygodniu pracy przy 12kach wychodzi 36 hodz tygodniowo.
    odpowiedz na komentarz
  • Co mam zrobić
    Karolina
    29.11.2019, 21:40
    Mam orzeczenie o Niepełnosprawności w stopniu lekkim a w mej prac nie mam dodatkowej przerwy Nawet mój pracodawca nie poimformował mnie o tym że moge mieć dodatkowe 15 min przerwy Co mam zrobić z tym fantem tym bardziej że dzwigam i zapierniczam tak jak wszyscy
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: Co mam zrobić
      Anty bolszewik
      03.02.2020, 10:34
      Robić sobie przerwę kiedy się podoba, jest to uzależnione od ciebie
  • Praca na podwójnym etacie że stopniem umiarkowanym
    Paweł
    30.10.2019, 08:59
    Witam posiadam stopień umiarkowany pracuję jako portier ale posiadam również uprawnienia palacza.Chciałbym się dowiedzieć jak to jest ponieważ zakład pracy ustalając grafik wstawia 2 tyg portierni i dwa tyg kotłowni z tym że kotłownia na drugą zmianę, a pobory są takie same.Czy jest jakaś ustalona stawka co do stanowiska pracy i czy osoba niepełnosprawna może pracować na dwóch etatach a dostawać wynagrodzenie za jeden.Posiadam stopień umiarkowany.
    odpowiedz na komentarz
  • Rehabilitacja
    Poskorek
    17.10.2019, 16:03
    Czy dziesięcio dniowa rehabilitacja może odbyć się w ramach tego urlopu?
    odpowiedz na komentarz
  • Urlop w nowej pracy
    Konrad
    13.09.2019, 08:51
    Witam Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym od 2006r. Pracowałem u poprzedniego pracodawcy 30 miesięcy, zakończyłem współpracę 31 grudnia 2018r. U nowego pracodawcy zacząłem pracę od 10 lutego, czy w związku z tym, że jest pierwsza praca w danym roku kalendarzowym to urlop rehabilitacyjny liczy się proporcjonalnie jak wypoczynkowy (bez zaokrągleń) czy nabywam 10 dni urlopu? Zgóry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • zwrot poniesionych kosztów od dodatkowego szkolenia do licencji pracownika ochrony
    jurek
    30.07.2019, 11:06
    szkolenie obowiązkowe pracownika ochrony zrobiłem do konca 2018r mam problem z odzyskaniem koszyów szkolenia pracodawca bez mojej zgody wypłaca mi po 15 zł miesięcznie ja natomiast musiałem pokryć koszty od razu czy pracodawca zrbił to zgodnie z empraw
    odpowiedz na komentarz
  • Poszukuj odpowiedzi na pytania
    Piotr 50
    05.03.2019, 10:26
    Proszę o informację .. Osób niepełnosprawnych ruchowo 05 r stopnia Umiarkowanego / Stałe .. Moje pytanie W jakich zawodach może pracować osoba Posiadająca Orzeczenie w/w .. Z protezami w kręgosłupie , uszkodzone kolana , nadciśnienie , alergia , Nie może długo stać , nosić ciężarów , ani długo siedzieć , robić zakupy ., codziennie dojezdzać / 40 km / .. ma każdego dnia bóle klatki piersiowej , kręgosłupa , kolan , zawroty głowy ..Nie ma STAŁEJ renty ..i jest samotna .. Nie posiada oszczędności aby przenieść się do innego miasta .. / Lotto tez NIE POMOŻE .. taki mały żarcik ../ .. Jest po 50 … ma wykształcenie zawodowe .. Bardzo bym prosił o każdą informację .. Miłego Dnia
    odpowiedz na komentarz
  • Stopień umiarkowany
    Kamil
    17.02.2019, 15:14
    Witam. Posiadam umiarkowany stopień niepelnosprawnosci. Chciałbym zakupić komputer i pomoce w jaki sposób wystosowac pismo gdzie i jak to ogólnie wyglada. Dziękuję
    odpowiedz na komentarz
  • dodatkowe 10 dni urlopu
    Matuć Antoni
    29.01.2019, 13:38
    Jestem pracującym emerytem z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Pracodawca twierdzi że dodatkowy urlop się nie należy. Jak bym był rencistą to takie uprawnienie byłoby zasadne, czy ma rację
    odpowiedz na komentarz
  • Naliczanie dodatkowego urlopu z racji umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
    Andrzej
    05.01.2019, 14:06
    Witam Mam umiarkowany stopień miepełnosprawności od lipca 2014 roku na stałe. Od 2010 roku cały cas pracuję w tej samej firmie. Dopiero teraz mam zamiar przedłozyc w pracy orzeczenie o niepełnosprawności. Jak będzie naliczony dodatkowy urlop, czy trzy lata wstecz, czy od momentu zgłoszenia niepełnosprawności? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Bardzo proszę o odpowiedź Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • Matti
    Matti.
    01.01.2019, 22:29
    Chciałbym zauważyć że przepis w artykule 20 dotyczący 21 dniowego zwolnienia, dotyczy tylko uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Na pozostałe opisane czynności czyli zabiegi usprawniające czy badania specjalistyczne nie ma limitu czasowego. Ponadto tę drugą część uprawnienia można też wykorzystać na zakup sprzętu ortopedycznego. Wystarczy tylko udowodnić że powyższych spraw nie można załatwić poza godzinami pracy.
    odpowiedz na komentarz
  • Dopłata do zwolnienia lekarskiego-L4,dla pracownika z niepełnosprawnością Znaczną.np. grypa L4 14 dni ? Kto dopłaca do 100% wynagrodzenia.
    Janusz z Zielonej Góry
    07.12.2018, 08:25
    Dopłata do L4 pracownikowi z niepełnosprawnością Znaczną.
    odpowiedz na komentarz
  • Norma w pracy
    Jagoda
    16.11.2018, 16:08
    Witam, pracuję w firmie odzieżowej na magazynie . Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu, czy pracodawca może narzucać mi dzienne normy do wykonania takie same jak pracownikowi zatrudnionemu bez orzeczenia . Czasami jestem przezucana również na kasę spędzam tam po 5-6h bez kszesla
    odpowiedz na komentarz
  • czas wolny od pracy na badania specjalistyczne
    Zbigniew Danielak
    22.09.2018, 19:52
    Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Mój pracodawca, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, absolutnie nie chce (a może o tym nie wie) udzielać mi godzin lub dni wolnych na badania specjalistyczne. Mam orzeczenie z tytułu choroby narządów ruchu, wzroku i choroby nowotworowej. Moje prośby o realizację tego mojego uprawnienia u kierownika skończyły się pismem tegoż do Dyrektora, w którym oskarża mnie, że napastuję go za wyimaginowane doznane krzywdy za strony pracodawcy. Stosunek kierownictwa Muzeum zmienił się do mnie gdy odmówiłem wystąpienia z prośbą o zatrudnienie mnie na czas 8 godzin na dobę i pozostałem przy przysługującym mi skróconym do 7 godzin czasie pracy na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracodawca chętnie bierze dofinansowanie z PFRON, lecz uważa, że nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do niepełnosprawnego pracownika. Najchętniej chciałby takowego wykorzystywać jak każdego innego, pełnosprawnego zatrudnionego.
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: czas wolny od pracy na badania specjalistyczne
      Fryderyk
      06.01.2019, 20:05
      Zgadzam się w 100% Niestety jest to smutna prawda.Też jestem osobą niepelnosprawną od 16 lat i w związku z tym przez ten okres czasu wiele razy na własnej skórze przekonałam się o tym co Pan mówi.Jestem pełna podziwu dla tego sposobu wykorzystywania osób niepełnosprawnych.Jest to chleb powszedni dla większosci pracodawcow i dlatego zadziwia mnie brak kontroli nad tym wszystkim i nie chodzi mi tu o papiery tylko o ludzi.Przecież wystarczy rozmowa z ludźmi zatrudnionymi w owych firmach i wtedy wszystko będzie jasne,ale tylko pod warunkiem ,że ludzie powiedzą prawdę...Wiem ,ze nie jest to takie proste ,bo kazdy cieszy się,ze ma pracę,ale my i tak już jesteśmy pokrzywdzeni przez swoje niepełnosprawnosci,więc dlaczego nie mamy prawa do swoich przywilejów? Kasę owszem pracidawcy biorą,ale na tym ich rola się kończy, nie chcą żebyśmy korzystali z tego nam się nalezy i zawsze jest ten glupi tekst"w naszej firmie tego nie praktykujemy"ha ha ha tylko nie wiem komu jest tu do śmiechu...PRZYKRE,ALE PRAWDZIWE....
  • Lekki stopień
    ABAB
    18.09.2018, 11:03
    przy lekkim stopniu niepełnosprawności - praca jest 8 godzin
    odpowiedz na komentarz
  • UMIARKOWANY STOPNIIEMNIEM NIPEŁNOSPRAWNOŚODZIĆ
    ,j
    13.07.2018, 22:22
    PRACOWNIK Z UMIARKOWANYM STOPNEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ POWINIENIEN PRZYCHODZIĆ DO PRACY CZY GODZINĘ PUZINIEJ CZY GODZINĘ WYHODZICI WCZEŚNIEJ JAK TO OKREŚLAJĄ PRZEPISY I USTAWY.
    odpowiedz na komentarz
  • art.19
    beata
    27.05.2018, 11:57
    czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, może dobrowolnie zrezygnować z dodatkowego urlopu
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: art.19
      Matti.
      01.01.2019, 22:18
      Jest napisane że osoba może zrezygnować na podstawie ponownych badań ze stosowania wobec niej przepisów ustawy o rehabilitacji, a co za tym idzie również z dodatkowego urlopu.
  • Paweł
    Paweł
    17.05.2018, 15:16
    Pracuje w pracy chronionej i w jednym miesiacu mam nadgodziny w drugim nie dogodziny czy jest cos takiego jak nie dogodziny w takich firmach i czy mogli mi z urlopu zabrać aby wyrównać nie dogodziny ? Czuje sie wykorzystywany w firmie nie tylko ja ale i inni pracownicy czy to jest zgodna z prawem i co można z tym zrobić
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: Paweł
      Grzegorz
      23.05.2018, 12:10
      Absolutnie nie jest to zgodne z prawem i jest wykorzystywaniem pracowników i ich nieznajomością przepisów. Radzę udać się do inspekcji pracy,rzecznika praw niepełnosprawnych,PFRON. Tam powinien Pan uzyskać więcej informacji na ten temat. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • sanatorium
    Helena
    07.02.2018, 09:30
    Czekam na powiadomienie o przyznanie terminu wyjazdu do sanatorium. Pracuję od pażdziernika 2017 r,ale od lutego zmieniłam pracę. Czy mogę otrzymać zgodę pracodawcy na wyjazd?
    odpowiedz na komentarz
  • Rozwiązanie umowy o pracę na czas sezonowy
    ja
    25.09.2017, 09:51
    Witam mam lekki st niepełnosprawności pracuję od wielu(z przerwami) lat w ZPCH wszystko niby jest ok ale praca tam jest coraz cięższa,niby modernizują, jednak warunki pracy są uciążliwe dla osób takich jak takich jak ja .Czy rozwiązanie umowy o pracę z KP art 55 jest możliwe w moim przypadku?Ostatnia moja umowa z tym zakładem to Praca sezonowa na 6-mies .Poprzednie umowy były na cz. określ 2,3,6-cio mies
    odpowiedz na komentarz
  • Przerwa a godziny pracy
    Marta
    04.09.2017, 19:45
    Dzień dobry, posiadam umiarkowany stopień niepewności. Niedawno rozpoczęłam pracę, w której powiedziałam, że chcę pracować 7h, na co powiedziano mi że w związku z tym przysługuje mi przerwa 2x po pół godziny. Zwykłym pracownikom przysługuje pół godziny. Czy poinformowano mnie zgodnie z przepisami? Z góry dziękuję za odpowiedź
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: Przerwa a godziny pracy
      Anna
      15.06.2019, 00:56
      Witam Pani należy się 7 godzin pracy przy stopniu umiarkowanym i 2 razy po 15 minut przerwy w pracy
    • Odp: Przerwa a godziny pracy
      mk
      26.10.2018, 12:49
      dwa razy po 15 minut,a nie po pol godziny
    • Odp: Przerwa a godziny pracy
      szymon
      23.01.2018, 17:53
      Panu przysługuje przerwa 30- minutowa. Jeśli tyle wynosi przerwa dla wszystkich pracowników, to panu już nie przysługuje kolejne ,dodatkowe 15 minut. Tyle kodeks pracy. Swoją drogą ciekaw jestem gdzie pan znalazł takiego pracodawcę, który tak panu powiedział. Oczywiście może panu pozwolic na godzinną przerwę, ale to już zależy od jego dobrej woli.
    • Odp: Przerwa a godziny pracy
      Marciniak
      07.01.2018, 22:45
      Podpinam sie do pytania!
  • Przerwa z orzeczeniem niepełnosprawności a urlop 10 dni
    Arkadish
    15.08.2017, 12:57
    Kończy się moje orzeczenie i miałem urlop dodatjowy a teraz przez jakiś czas (przez miesiąc) będę bez orzeczenia. Później jak dostane kolejne nowe orzeczenie z tym samym stopniem to prawo do dodatkowego urlopu 10 dni nabywam w całości dopiero po przepracowaniu 12 miesiecy ?
    odpowiedz na komentarz
    • Odp: Przerwa z orzeczeniem niepełnosprawności a urlop 10 dni
      czesław
      25.01.2018, 16:21
      do Graban Zenon- przepraszam - nie siódma , tylko ósma. Wdarł się chochlik.
    • Odp: Przerwa z orzeczeniem niepełnosprawności a urlop 10 dni
      czeslaw
      23.01.2018, 18:39
      Do Graban Zenon- zgoda na pracę w godzinach nadliczbowych i w nocy , to nie to samo co praca w pełnym wymiarze. W pana przypadku już 7 godzina jest nadliczbowa. Tyle teoria, w praktyce bywa jak bywa.
    • Odp: Przerwa z orzeczeniem niepełnosprawności a urlop 10 dni
      graban zenon
      08.10.2017, 12:53
      mam niepełnosprawność umiarkowaną i mogę pracować 7h dziennie ale dostałem pozwolenie pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych czy tracę przywilej pracy 7h czy muszę pracować 8h
  • Dofinasowanie PFRON i dodatkowy urlop
    Elżbieta
    14.08.2017, 12:06
    Pracuję w firmie 30 lat. Od 11 sierpnia mam przyznany stopień niepełnosprawności umiarkowany. Od kiedy pracodawca będzie mógł na mnie dostać dofinansowanie i jakie ja w związku z tym nabędę dodatkowe uprawnienia.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas