Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Rewolucja 21” – światowa premiera filmu o Teatrze 21

19.10.2022
Autor: inf.prasowa
Rewolucja21_PLAKAT

Światowa premiera filmu „Rewolucja 21” w reż. Martyny Peszko odbędzie się 19. października 2022 w trakcie międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych DOK Leipzig. Film opowiada o powstawaniu spektaklu „Rewolucja, której nie było” warszawskiego Teatru 21 – grupy teatralnej aktorów z zespołem Downa. Koprodukowana przez Fundację Teatr 21 „Rewolucja 21” jest jednym z dwóch polskich filmów nominowanych w konkursie dokumentalnym DOK Leipzig.

Teatr 21

W filmie „Rewolucja 21” poznajemy Teatr 21, profesjonalną grupę teatralną działającą od 2005 roku w Warszawie, założoną przez Justynę Sobczyk, pedagożkę teatru i reżyserkę. Teatr 21 tworzą głównie aktorki i aktorzy z zespołem Downa i w spektrum autyzmu. Zaczynają pracę nad nowym spektaklem pod tytułem „Rewolucja, której nie było”, w którym biorą na warsztat protest osób niepełnosprawnych w polskim sejmie. Do pracy nad spektaklem zostali zaproszeni również pełnosprawni aktorzy. Nie ma taryfy ulgowej dla nikogo, od każdego aktora wymagane jest absolutne zaangażowanie, każdy jest traktowany na równi. Model pracy w Teatrze 21 jest bardzo nowatorski, większość prób będzie polegać na improwizacjach aktorskich na zadany przez reżyserkę temat (rewolucja, seksualność, samodzielność, kabaret polityczny, rehabilitacja), którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo tworzona przez zespół POKUSA. Praca ta wzbudzać będzie gorące dyskusje aktorów na temat nagości na scenie, zaangażowania teatru w politykę, granic prywatności i odwagi ośmieszenia się na scenie.

„Rewolucja, której nie było”

Punktem wyjścia do powstania spektaklu „Rewolucja, której nie było” był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

- Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu – mówiła przy okazji premiery spektaklu jego reżyserka Justyna Sobczyk.

Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte, dostało wiele nagród, odwiedziło liczne festiwale w Polsce i zagranicą. Nieco ponad rok po premierze „Rewolucji, której nie było” Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.

Martyny Peszko jest nie tylko reżyserką filmu „Rewolucja 21”, ale również jedną z pełnosprawnych aktorek, która współtworzyła spektakl „Rewolucja, której nie było” razem z zespołem Teatru 21. Dzięki temu widz jest w stanie zobaczyć intymny proces pracy twórczej nad przedstawieniem i uczestniczyć w dylematach aktorów skonfrontowanych z trudnym i ważnym tematem praw osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych i animowanych

DOK Lepizig jest jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych na świecie. Historycznie był pierwszym niezależnym festiwalem filmowym w Niemczech Wschodnich. Obecnie festiwal przyciąga ponad 27 000 widzów. Na tegorocznej 65. edycji festiwalu, która odbywa się w dniach 17-23 października 2022, zaprezentuje się 255 filmów z 55 krajów, w tym 17 filmów z Polski. W konkursie dokumentalnym znalazły się dwie polskie produkcje – „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz „Rewolucja 21” Martyny Peszko, koprodukowana przez Fundację Teatr 21. „Rewolucja 21” ma również szansę na nagrody: Young Eyes Film Award (nagroda przyznawana przez młode jury), MDR Film Prize (nagroda dla najlepszego filmu ze wschodniej Europy) i Leipziger Ring (nagroda dla najlepszego dokumentu mówiącego o prawach człowieka, demokracji i zaangażowanego społecznie).

Trailer filmu 

Szczegóły na stronie filmu

Producenci oraz partnerzy

Producentem filmu „Rewolucja 21” jest Fundacja Teatr 21. Koprodukcja: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Film współfinansuje województwo Mazowieckie oraz m.st. Warszawa. Współfinansowano z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej w ramach projektu „Trasna na line”. Partnerem filmu jest Wajda Studio Sp. z o.o.

Międzynarodowa promocja i dystrybucja festiwalowa: KFF Sales & Promotion

Martyna Peszko – absolwentka PWST w Krakowie, kursów Instytutu Lee Strasberga w Nowym Jorku oraz programu DOK Pro w Szkole Wajdy. Studiowała również w Conservatoire National d'Art Dramatique w Paryżu oraz na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka nagrody im. Jana Machulskiego dla najlepszej aktorki. Związana z Teatrem Ludowym i Starym w Krakowie, Teatrem Narodowym i Laboratorium Dramatu w Warszawie. W 2020 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem dokumentalnym "Powiedz mi coś jeszcze”.

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 roku stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ na jesieni 2022 roku.

 

 

Komentarz

  • kd 15
    kd 15
    02.11.2022, 15:21

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas