Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rusza kampania społeczna „Szkoła przyjazna dla autyzmu” pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich

15.09.2022
Autor: informacja prasowa
Grafika kampanii Szkoła przyjazna dla autyzmu. Pod nazwą kampanii w formie graficnzej i tekstowej wymienione są jej postulaty 1.	STOP głośnym dzwonkom w szkołach! 2.	Psycholog dostępny w każdej szkole dla każdego ucznia/uczennicy. 3.	Pokoje wyciszeń dostępne dla każdego ucznia/uczennicy. 4.	Dostosowanie edukacji do potrzeb każdego ucznia/uczennicy – komfort psychiczny najważniejszy. 5.	Lekcje Różnorodności w każdej szkole. 6.	Zniesienie oceny z zachowania.  Poniżej na białym tle znajdują się loga patrona honorowego kampanii: Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i jej organizatorów m.in. Fundacji Autism Team i Inicjatywy Chcemy Całego Życia

Podczas kampanii społecznej „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, trwającej od 15 września do 30 września 2022 r., samorzeczniczki i samorzecznicy w spektrum autyzmu przedstawią obraz polskiej szkoły z perspektywy uczniów i uczennic rozwijających się w innym niż neurotypowy modelu rozwojowym. Opowiedzą o swoich potrzebach i często bardzo trudnych szkolnych doświadczeniach. Zaapelują o konieczne zmiany i dostosowania.

Kampanię poprowadzi koalicja organizacji, które na co dzień działają na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu: Inicjatywa Obywatelska „Chcemy całego życia!”, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, Klub Świadomych Rodziców przy Fundacji AutismTeam, Społeczne Pogotowie Interwencyjne, Fundacja ALEKlasa, Fundacja Artonomia, Fundacja Pro Aperte, Fundacja Pomerdało mi się, grupy Idź pobiegaj i Nastoletni Azyl, Ośrodek Terapii Neurozwojowej Poczuj Sam, Autistic Snaphots/ Photography&Asperger Marek Stankiewicz oraz Artegracja, przy wsparciu Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Obywatelskich, Profesor Marcin Wiącek.

Czego chcą samorzecznicy?

6 głównych postulatów kampanii to:

1.    STOP głośnym dzwonkom w szkołach!

2.    Psycholog dostępny w każdej szkole dla każdego ucznia/uczennicy.

3.    Pokoje wyciszeń dostępne dla każdego ucznia/uczennicy.

4.    Dostosowanie edukacji do potrzeb każdego ucznia/uczennicy – komfort psychiczny najważniejszy.

5.    Lekcje Różnorodności w każdej szkole.

6.    Zniesienie oceny z zachowania.

Niewidoczne bariery

 - Od kilku już lat we wrześniu przypominamy, że my, młodzież w spektrum autyzmu, napotykamy na BARIERY w dostępie do edukacji, których nie widać na pierwszy rzut oka. – mówi szesnastoletni samorzecznik w spektrum autyzmu, Jan Gawroński, jeden z pomysłodawców kampanii - Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic z własnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Nawet sobie tego nie wyobrażacie! 

Razem z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu apelujemy więc nieustannie i konsekwentnie o szkołę przyjazną dla autyzmu. Szkołę dostępną naprawdę, a nie tylko w deklaracjach specjalistów.

Chcemy szkoły, w której uczniowie i uczennice będą mądrze wspierani przez dorosłych, która dba o jakość edukacji wszystkich uczniów, bez względu na neurotyp czy stopień sprawności. Szkoły, która zapewni nieograniczony dostęp do psychologów, gdzie pokoje wyciszeń będą standardem, nie fanaberią. Chcemy szkoły, która nie będzie poligonem, miejscem przetrwania, traum i lęków. Szkoły, w której potrzeby młodych ludzi będą zrozumiane, ich prawa będą respektowane, a zalecenia zawarte w orzeczeniach będą należycie realizowane.

Przyjazne szkoły

Apelujemy o przyjazne sensorycznie przestrzenie do nauki, o lekcje różnorodności w każdej szkole,  o zniesienie krzywdzącej oceny z zachowania i zastąpienie jej oceną opisową.

Zapewnijmy edukację włączającą w praktyce, przestańmy o niej tylko rozmawiać!

 - We wrześniu i przez cały rok będziemy działać, jak potrafimy najlepiej, na rzecz szkoły przyjaznej dla autyzmu – deklarują młodzi samorzecznicy i samorzeczniczki - Szkoły przyjaznej dla każdego człowieka, bez wyjątku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas