„Serwis www bez barier” - zgłoszenia tylko do piątku
Tylko do piątku, 10 października 2014 r., można zgłaszać najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością strony internetowe instytucji i wydarzeń kulturalnych. Na początku listopada poznamy laureatów konkursu „Serwis www bez barier”, czyli teatry, muzea, biblioteki i inne placówki kultury dbające o dostępność dla wszystkich, także pod kątem nowych technologii.
Do czerwca 2015 r. 80 tys. instytucji publicznych ma czas na dostosowanie swoich serwisów pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością według standardu WCAG 2.0. W dalszym ciągu jest on nieosiągalny dla większości, ale cieszą dobre praktyki, wdrażane już teraz przez część z nich.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje konkurs na najbardziej dostępny serwis. W pierwszej edycji wyróżnione zostaną instytucje kultury i wydarzenia kulturalne finansowane ze środków publicznych. Propozycje takich serwisów zgłaszać można tylko do piątku, 10 października 2014 r.
Rozwój technologiczny stwarza bariery
Najbardziej dostępne serwisy z dziedziny kultury poznamy już 6 listopada w czasie Wielkiej Gali Integracji w Arenie Ursynów w Warszawie. Uroczystość podsumuje dwie dekady działań Integracji, w czasie których doszło do ogromnego postępu w życiu i postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie wiele pozostaje do zrobienia, a nowe bariery stwarza sam rozwój technologiczny.
Tak jest w przypadku osób, które ze wględu na swoje dysfunkcje nie są w stanie posługiwać się komputerem i urządzeniami mobilnymi tak, jak osoby pełnosprawne. Wagę wydarzenia podkreśla fakt, że tegoroczną Galę patronatem objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Konkursowi na najbardziej dostępny serwis patronują z kolei IAB Polska – Związek Pracodawców Branży Internetowej, Fundacja Kultury bez Barier oraz Krajowy Lider Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński.
Kultura dla wszystkich
Jeszcze do piątku, 10 października, możliwe jest dokonywanie zgłoszeń kolejnych serwisów, w których pomyślano o dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Wdrożone rozwiązania zgłaszać można na stronie organizatora, w zakładce dotyczącej konkursu: http://www.integracja.org/co-robimy/popieramy-integracje/serwis-www-bez-barier/
Osoby z niepełnosprawnością to łącznie 12,2 proc. polskiego społeczeństwa, czyli aż 4,7 mln ludzi. Konkurs „Serwis www bez barier” umożliwia nowoczesną prezentację instytucji kultury przeczącą tradycyjnym stereotypom o placówkach pełnych zakurzonych gablot. A przy tym pokazuje ich społeczną odpowiedzialność, niewykluczającą żadnej grupy użytkowników.
Więcej informacji o konkursie udziela koordynator projektu:
Łukasz Drozda
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
e-mail: lukasz.drozda@integracja.org
tel.: 519 066 482
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz