Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: współczesne miasta muszą uwzględniać prawo obywateli do niezależnego życia

29.06.2022
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
Paweł Wdówik w garniturze siedzi za biurkiem

- Współczesne miasta muszą uwzględniać prawo każdego obywatela, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, do niezależnego życia – wskazał podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

We wtorek, 28 czerwca, pełnomocnik Wdówik uczestniczył w panelu „Sprawiedliwa przyszłość w miastach”.

- Patrząc na współczesne miasta powinniśmy mieć na względzie prawo każdego obywatela do niezależnego życia, stąd niezbędne jest tworzenie usług zorientowanych na indywidualne potrzeby każdej osoby – powiedział, podkreślając, że dotyczy to również osób o ograniczonej mobilności, jak seniorzy i niepełnosprawni. – W państwach europejskich oczekiwana długość życia jest coraz dłuższa. Mamy do czynienia z kryzysem demograficznym – dodał Paweł Wdówik. – Jeden z największych problemów obszarów miejskich to samotność ich mieszkańców, stąd jest potrzeba tworzenia alternatywnych społeczności na podstawie zainteresowań, preferowanych aktywności. Potrzebujemy specjalnych rozwiązań dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, które pozwolą im pozostać aktywnymi w społecznościach, które wybrali sobie do życia – podkreślił.

Podobne wyzwania

Prezes World Blind Union Marc Workman zwrócił uwagę, że osoby starsze i niepełnosprawne mają podobne problemy.

- Weźmy osobę niedowidzącą i człowieka 80-letniego, który też ma problem z widzeniem, związany z wiekiem. Rozwiązania, jakich potrzebują obie grupy, są podobne – zauważył. – Optymalnym rozwiązaniem jest takie oznakowanie i takie udogodnienia, z których mogą korzystać wszyscy. O tym trzeba myśleć już na etapie projektowania, a budynki będą bardziej dostępne dla wszystkich. Obniżone krawężniki służą nie tylko osobom poruszającym się na wózkach, ale także rowerzystom i rodzicom z wózkami dziecięcymi – wskazał prezes Workman.

Dyrektor indyjskiego Centre of Urban and Regional Excellence Renu Khosla Khosla akcentowała potrzebę rozwijania partnerstwa jako podłoża rozwoju innowacyjnych projektów społecznych.

Jak jest w Brazylii?

Wiceburmistrz liczącego 2,7 mln mieszkańców brazylijskiego miasta Fortaleza Elcio Batista wezwał, by 160 państw, które ratyfikowały konwencję praw osób z niepełnosprawnościami, rzeczywiście ją realizowały.

- Niestety, osoby z niepełnosprawnościami nadal bywają dyskryminowane i stawiają czoło wielu barierom – zaznaczył.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht (PO) wspomniał o wyzwaniu, jakim jest dla polskich miast goszczenie uchodźców z Ukrainy.

- Rola samorządu lokalnego w kwestiach mieszkalnictwa czy polityki społecznej jest kluczowa, ale musi on mieć systemowe wsparcie państwa, musi być traktowany jak partner – zaznaczył.

Komentarz

  • Problemy z asystenturą
    Beata
    01.07.2022, 01:09
    Szanowny Panie Ministrze. Forum się odbyło jednak wszystkie twierdzenia to tylko ogólniki. Przed wakacjami miała powstać ustawa o asystenturze osobistej dla osób niepełnosprawnych I cisza na ten temat gdyż z założenia na początku zaczęto deliberować o tym że to urzędnicy mają decydować o potrzebach osób niepełnosprawnych w przedmiocie usług asystenta osobistego. Ustawy Brak a realizowane są tylko projekty w których przyznane na ten cel środki nie pozwalają na przyznanie i wykorzystanie pełnego limitu godzin w skali roku przez beneficjentami. Ponadto pod koniec roku projekty się kończą i co najmniej do miesiąca marca pozostaje się bez pomocy asystenta. W takim stanie rzeczy osoba samotna niepełnosprawną narażona jest na stres i koszty a załatwienie niektórych spraw staje się niemożliwym. Ja dostałam z projektu realizowanego przez Pzn Okręg Śląski w Chorzowie jak i inni uczestnicy tylko 24h na miesiąc. Do tego asystentka czesto ma absencje a nie ma zastępstwa więc staeiana jestem w sytuacjach ekstremalnych. W Bytomiu funkcjonuje wiele Fundacji i instytucji a każda wymaeia się od udzielenia pomocy doraźnie. Na odpłatne usługi z Mopr mnie nie stać. W związku z powyższym uprzejmie zwracam się z prośbą o pochylenie się nad ustawą zapewniająca usługi asystenta osobistego niepr,wrwanie gdyż w trakcie realizacji projektów okazuje się że beneficjentami ostateczny traktowany jest jako zło konieczne. Z poważaniem.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas