Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organizacje Pożytku Publicznego postulują o zmianę odpisu podatku z 1% na 1,5%

09.06.2022
Autor: inf. pras.
przedstawiciele organizacji pożytku publicznego wraz z dwiema osobami senatorami stoją przy mikrofonach przy ścianie z flagami Polski, UE i Ukrainy

W środę, 8 czerwca, w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział członkowie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konferencja dotyczyła podniesienia wysokości odpisu podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

W czasie konferencji zaprezentowana została procedowana w Senacie poprawka do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w miejsce skomplikowanego i uznaniowego modelu rekompensaty proponowanego przez rząd wprowadza podniesienie wysokości odpisu dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

- Propozycja 1,5% podatku pozostawi odpis w rękach podatnika. Liczymy, że 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego stanie się faktem. Jest to szalenie ważna sprawa, która będzie miała wpływ na całość życia społecznego w Polsce, bo te 9 tysięcy organizacji pozarządowych za miliard złotych z odpisu w skali kraju robi mnóstwo ważnych rzeczy. Niebawem o tym zdecyduje Senat i Sejm – powiedział Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.


Osoby zainteresowane mogą obejrzeć konferencję na Facebooku.


Nawet 200 mln zł strat

Wprowadzana przez rząd obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych (a konkretnie - znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także obniżenie stawki PIT z 17% do 12% w progu podatkowym 120 tys. zł.) przyniesie efekt w postaci zmniejszenia się ilości środków przekazywanych organizacjom jako 1% podatku. W roku 2023 strata ta może wynieść w skali kraju blisko 200 mln złotych. Dla wielu organizacji będzie to spadek rzędu kilkunastu, a często nawet kilkudziesięciu procent. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na realizowane przez te organizacje zadania publiczne oraz na pomoc niesioną podopiecznym.

- Jeden procent podatku wspiera miliony Polaków. Odniosę się tu do osób z niepełnosprawnościami. Jest ich w Polsce od 4 do 7 milionów, co oznacza, że co najmniej 1 na 10 Polaków na co dzień żyje z niepełnosprawnością. Drodzy posłowie i senatorowie, jestem przekonany, że każdy z Was ma w rodzinie lub w gronie znajomych osobę, która jest beneficjentem systemu 1%, której środki z odpisu w znaczący sposób pomagają w codziennym funkcjonowaniu – mówił Sebastian Luty, prezes Zarządu Fundacji Avalon.

Propozycja organizacji pożytku publicznego

Wobec trudnej sytuacji stanęły organizacje pozarządowe, które zaproponowały podniesienie 1% dla OPP do 1,5%.

- Pomysł podniesienia 1% dla OPP do 1,5% jest sensowny ze względu na rosnącą inflację i dobrze zabezpiecza OPP, które spodziewają się straty w wyniku zmian podatkowych. Prawie 20 lat 1% na rzecz OPP to systematyczny rozwój i w efekcie ogromny sukces (z możliwości wskazania OPP w zeznaniu skorzystało w 2021 r. ponad 15 mln podatników!). Już od dekady pojawiają się więc postulaty zwiększenia 1%, żeby ten sukces docenić, i teraz jest na to bardzo dobry moment – argumentował Rafał Kowalski, członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

O losach poprawki dotyczącej podwyższenia odpisu do 1,5% w najbliższych dniach zdecydują głosujący w Sejmie i Senacie posłowie i senatorowie.

- Zmiany, które są proponowane przez rząd uderzą w naszych podopiecznych, którzy dzięki odpisowi z 1% podatku realizują swój proces leczenia i rehabilitacji. 1,5% to rozwiązanie, które umożliwi nam, że nadal będziemy organizacją pozarządową, a nie organizacją, która jest od kogoś zależna – dodaje Monika Łopat, wiceprezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

W konferencji wzięli udział przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki, wiceprzewodnicząca Komisji senator Magdalena Kochan, posłanka Jagna Marczułajtis oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: prezes zarządu Fundacji Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym Sebastian Luty, dyrektor generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies, wiceprezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Monika Łopat oraz członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Rafał Kowalski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas