Profilaktyczna terapia na chorobę Alzheimera
Wrocławscy naukowcy opracowali lek, który może zapobiec lub złagodzić przebieg choroby Alzheimera.
Opracowany przez nich preparat, który można stosować w profilaktyce tej choroby trafił właśnie do aptek w Australii i Nowej Zelandii. Jeszcze w tym roku dostępny będzie także w Stanach Zjednoczonych. Kiedy w Europie - nie wiadomo.
Preparat o którym mowa to Colostrinin. Jest on oparty na kolostryninie - białkowym kompleksie z siary, czyli wydzieliny gruczołów mlecznych owiec. Został on wymyślony przed laty we wrocławskim Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.
Innowacyjna terapia stosowana profilaktycznie, zwłaszcza u osób po 50. roku życia, hamuje odkładanie się złogów amyloidowych, które powodują zaburzenia pamięci i osobowości. Stosowana u osób, które już zachorowały na Alzheimera, spowalnia przebieg choroby. Potwierdziły to badania, które zainicjowali prof. Józef Lisowski i doc. Maria Janusz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Tadeusz Wilusz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazało się, że chorzy po podaniu kolostryniny lepiej koncentrowali się, zmniejszały się zaburzenia pamięci, kłopoty z chodzeniem, poprawiał się ich nastrój.
Na razie kolostrynina jest wprowadzona jako nutraceutyk, czyli
suplement diety. W przyszłości ma pojawić się jako lek, nad którym
już trwają prace w USA. Amerykanie badają m.in. białka nazwane od
wrocławskich naukowców NP-POL (od Polanowskiego) i NP-LIS (od
Lisowskiego).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz