Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Teatralne święto osób z niepełnosprawnościami. Podczas 32. SANS zadbają o dobre relacje

25.05.2022
Autor: inf. pras.
Scena, niebieskie światła. Młoda dziewczyna pochyla się nad leżącym na scenie chłopakiem. To część spektaklu

Już w czwartek, 26 maja, o godz. 10 w Teatrze Muzycznym w Lublinie rozpoczną się 32. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Relacje”. Organizatorzy zapraszają na czterodniowe święto teatru, na żywo oraz transmisję live na Facebooku. Program wypełnią prezentacje teatralne, pokazy wideo, animacje i muzyczne występy towarzyszące, wystawy plastyczne, warsztaty - omówienia dla instruktorów, gra miejska... Podczas SANS każdy znajdzie coś dla siebie!

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne z udziałem artystów z niepełnosprawnością z Polski i świata odbędą się w Lublinie w dniach 26-29 maja na scenie Teatru Muzycznego. Festiwal realizowany jest już po raz 32. jako finał całorocznego cyklu wydarzeń artystycznych Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Spotkania Teatralne będą niezwykłą okazją do zadbania o RELACJE, dzięki byciu razem, wspólnej zabawie, możliwości wymiany doświadczeń i rozwoju, a wszystko w przyjacielskiej i twórczej atmosferze.

Pełny wymiar

Program tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje różnorodny repertuar, od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka, ale także pokazy wideo profesjonalnych teatrów z zagranicy (Wielka Brytania, Hiszpania, Stany Zjednoczone). Cały festiwal będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Animacje, zabawy oraz opisy spektakli będą tłumaczone na język ukraiński.

- Po niepewności i trudnościach związanych z pandemią, w tym roku udaje nam się wrócić do realizacji pełnego cyklu Nieprzetartego Szlaku oraz Spotkań Teatralnych w pełnym wymiarze – mówi Michał Stanowski, koordynator Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. – Tematem przewodnim SANS są Relacje - stale próbujemy je pielęgnować, podtrzymywać... Mając na uwadze trudny czas dla naszych międzynarodowych partnerów szczególnie zapraszamy i zwracamy uwagę na uczestników i publiczność z Ukrainy – dodaje.

Czwartkowy spektakl Zwierzątka, małe zwierzenia w wykonaniu artystów niezrzeszonych związanych z Centrum Kultury w Lublinie, Fundacją Scena InVitro, Stowarzyszeniem Artystów Bliski Wschód będzie prezentowany w całości w języku ukraińskim, ale jednocześnie zrozumiały dla każdego. Można go będzie także obejrzeć w streamingu live na profilu Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku, 26 maja o godz. 11.30. Organizatorzy na ten punkt programu zapraszają szczególnie gości i przyjaciół z Ukrainy. Muzycznie festiwal uświetnią swoimi występami także ukraińscy artyści.

Co będzie się działo?

Na 32. Spotkaniach Teatralnych SANS „Relacje” nie zabraknie przedszkolaków z Teatru Kruszynki z Lublina. Wystąpią tradycyjnie w piątek rano, 27 maja, ze spektaklem W głębi oceanu. Teatr Euforion z Wrocławia w Opowieści o życiu nawiąże do twórczości ukraińskiego poety Iwana Franko opowiadając uniwersalną historię, która może przytrafić się każdemu z nas.

Trzeciego dnia Spotkań – poza występami na żywo – widzów czekają specjalne pokazy wideo. W sobotę, 28 maja o godz. 9.40, będzie miał miejsce jedyny w Polsce, a na pewno w Lublinie, pokaz video tanecznego spektaklu Feeling things Candoco Dance Company i Jo Bannon z Wielkiej Brytanii. Spektakl dotyka w niezwykły sposób relacji człowieka z przedmiotami codziennego użytku.

W niedzielne przedpołudnie debiutujący na Nieprzetartym Szlaku Teatr Smile z Łodzi w spektaklu Ciepłe i puchate zaprosi widzów do krainy pełnej radości, miłości, szacunku i tolerancji. Oby to pozytywne przesłanie towarzyszyło naszej codzienności.

- Chcemy, by wszyscy, którzy przychodzą na SANS, czuli się jak w domu i chociaż przez chwilę poddali się radosnej, beztroskiej atmosferze. Mamy nadzieję, że tegoroczne Spotkania będą wielkim, ciepłym świętem wszystkich Nas - Artystów, Instruktorów, Widzów, Wolontariuszy i Organizatorów – mówi Jan Tuszewski, organizator Festiwalu z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Oprócz prezentacji teatralnych uczestnicy oraz widzowie SANS będą mieli możliwość aktywnie spędzić czas podczas gry miejskiej, wspólnie się bawić i tańczyć na balu, zaś w przerwach śpiewać i nawiązywać nowe relacje. Spotkania Teatralne mają także charakter edukacyjny. Po festiwalowych prezentacjach Rada Konsultantów zaprasza reżyserów na omówienia, gdzie jest przestrzeń do wymiany myśli, a przede wszystkim na dogłębną analizę oglądanych widowisk.

Imprezy towarzyszące SANS

  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
  • Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
  • Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;

Więcej informacji można znaleźć na fanpagu wydarzenia na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Termin: 26-29 maja
Miejsce: Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Lublinie. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 #LUBLINisYOUth


Patronaty honorowe SANS:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas