Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O co możesz ubiegać się w programie „Aktywny samorząd”?

31.03.2022
Autor: Informator PFRON, fot. pexels.com
Źródło: Integracja 1/2022
nachylona mężczyzna pomaga mierzyć protezę ręki innemu mężczyźnie na wózku

Potrzebujesz dofinansowania do zrobienia prawa jazdy? Albo wsparcia w zakupie sprzętu typu wózek, proteza? A może wsparcia w utrzymaniu pracy lub kontynuacji nauki na studiach? Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina o możliwości skorzystania z programu „Aktywny samorząd” w 2022 r.

Fundusz ponownie zagwarantował bardzo wysoki budżet na realizację programu. W bieżącym roku wynosi on ponad 191 mln zł.

Gdzie składać wnioski?

PFRON stara się ułatwiać osobom z niepełnosprawnościami ubieganie się o pomoc. Także w obecnym roku wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane przez internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia mogą korzystać z różnych form pomocy przy wypełnianiu wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej i pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Wszystkie osoby korzystające ze wsparcia PFRON zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Złożenie wniosku o dofinansowanie w systemie SOW może być pierwszym ważnym krokiem do poznania całej gamy usług i instrumentów dostępnych w przestrzeni publicznej dla posiadaczy podpisu elektronicznego/Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, włącznie z filmem instruktażowym, znajduje się na portalu SOW, a także na Portalu Profilu Zaufanego i portalu obywatel.gov.pl.

System Obsługi Wsparcia ułatwia i upraszcza procedury związane z aplikowaniem o wsparcie i realizacją programu, co powinno przyspieszyć także rozpatrywanie wniosków.

System zawiera wszystkie potrzebne formularze i wzory, m.in.: wniosków o dofinansowanie, umów dofinansowania czy korespondencji. Każdy dokument niezbędny do złożenia wniosku lub zawarcia umowy dofinansowania i rozliczenia dofinansowania wnioskodawca może skanować i powielać w formie elektronicznej.

Fundusz dołożył wszelkich starań, by zminimalizować zakres danych wymaganych do zarejestrowania wniosku. Dużym ułatwieniem jest możliwość wykorzystywania wprowadzonych danych w przyszłości – w trakcie ubiegania się o kolejne wsparcie ze środków PFRON.

O co można wnioskować?

W obecnym roku są realizowane następujące formy wsparcia: 

  • likwidacja bariery transportowej poprzez pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu czy w uzyskaniu prawa jazdy;
  • likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym poprzez pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu;
  • likwidacja barier w poruszaniu się poprzez pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, a także skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości), pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej takiej protezy;
  • pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie PFRON.

Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia od 1 marca do 31 sierpnia 2022 r. W razie potrzeby można skorzystać z infolinii SOW: 800 889 777 (połączenie bezpłatne).

Wsparcie w zdobyciu wykształcenia

PFRON kontynuuje udzielanie wsparcia w uzyskaniu wykształcenia. Jest ono adresowane do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej, a także do osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi.

Wnioski o dofinansowanie można również składać w formie elektronicznej poprzez SOW. Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada 10 października 2022 r. – dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2022/2023.

Przekazanie dofinansowania kosztów opłaty za naukę (czesne) oraz dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego następuje po zawarciu umowy dofinansowania. Przekazanie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia następuje po zawarciu umowy dofinansowania i po przekazaniu realizatorowi programu informacji o zaliczeniu przez wnioskodawcę semestru (półrocza) objętego dofinansowaniem lub po złożeniu zaświadczenia z uczelni (szkoły), że wnioskodawca uczęszczał na zajęcia objęte programem studiów (nauki).

 


okładka magazynu Integracja 1/2022 - kadry z filmu sonataArtykuł pochodzi z numeru 1/2022 magazynu „Integracja”.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Komentarz

  • Już bez pośrednictwa PCPR?
    Adam Staszczak
    10.05.2022, 21:38
    Czy wnioski nie potrzebują już pośrednictwa PCPR? Czy jest ciągle okres pięcioletniej karencji między możliwością otrzymania dofinansowania?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas