Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Robot, który uczy dzieci chodzić

27.04.2022
Autor: Inf.pras., fot. Fundacja Kolorowy Świat
Inauguracja Prodrobota.

Większość osób wie, jak ważne w życiu każdego człowieka jest chodzenie. U większości osób jest to naturalna umiejętność, nabywana w pewnym wieku, której się nie zapomina i na którą na co dzień nie zwraca się uwagi. Jednak nie dla wszystkich chód, to coś naturalnego.

Życie z niepełnosprawnością ruchową

Wiele osób od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością ruchową i potrzebuje wielu godzin rehabilitacji, aby przynajmniej w części opanować tę umiejętność. Szczególną grupę wśród osób z niepełnosprawnością, stanowią dzieci, ponieważ to u nich, terapia chodu da wymierne efekty w przyszłości. Fundacja Kolorowy Świat ma pod swoją opieką ponad 400 małych wychowanków. Wielu z nich boryka się z różnymi dysfunkcjami motorycznymi, będącymi konsekwencją chorób np. porażenia mózgowego, zaburzeń rozwojowych czy wad wrodzonych. Ponieważ dzieci, codziennie ćwiczą podczas wielu godzin rehabilitacji ruchowej, teraz ta praca będzie dla nich o wiele łatwiejsza. Fundacja bowiem, ma od teraz w swoich zasobach nowe urządzenie - Prodrobota.

- Chód jest jedną z najważniejszych aktywności dnia codziennego. Zachowanie pozycji pionowej wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu, wszystkich układów i organów człowieka – mówi Izabela Jachim-Kubiak, prezes Fundacji Kolorowy Świat.

Działania Fundacji „Kolorowy Świat”

- Wszystkie działania naszej fundacji podporządkowane są temu, aby nasi wychowankowie byli jak najbardziej samodzielni i niezależni. Dlatego też, zdecydowaliśmy się na zakup Prodrobota, zautomatyzowanego trenażera chodu, który pomoże dzieciom w osiągnięciu tego upragnionego celu – dodaje prezes.

Ze względu na swoją unikalność, robot w szerokim zakresie posłuży fizjoterapeutom do pracy z dziećmi z wieloma rodzajami niepełnosprawności ruchowej. Urządzenie pomimo swoich kompaktowych rozmiarów, pozwala na szereg symulacji różnych aktywności ruchowych, takich jak: chód, jazda rowerem, wchodzenie po schodach czy przysiady. Jest też pomocne przy pionizacji i inicjacji ruchu. Urządzenie nie posiada bieżni, dlatego nie ma obawy o powstanie urazów stóp. Sprzęt pozwala też na regulowane odciążenie stawów, a także odtworzenie wzorców chodu z pamięci robota.

Pierwsza użytkowniczka 

Pierwszą małą pacjentką, która skorzystała z Prodrobota, była 12-letnia Vanessa. Dziewczynka od urodzenia zmaga się z czterokończynowym porażeniem mózgowym.

- U Vanessy, robot pomoże w normalizacji napięcia mięśniowego, poprawi wydolność i siłę mięśni nóg, a także zwiększy ruchomość w stawach – mówi Krzysztof Jakubowski, fizjoterapeuta z Fundacji Kolorowy Świat.

- Dzięki temu, w przyszłości pomoże jej bardziej samodzielnie funkcjonować w środowisku naturalnym – kończy.

Samo urządzenie przypomina wyglądem egzoszkielety, rodem z filmów science-fiction. Olbrzymie siłowniki, nogi jak u prawdziwego robota, świecące niebieskie diody i kosmiczny panel sterowania. Dzieciaki jednak nie boją się nowego mieszkańca sali Analizy Chodu. Wręcz przeciwnie, są nim zachwycone.

- Było super! – krzyczy mała Vanessa po zakończeniu ćwiczeń, a uśmiech długo nie znika z jej małej, rozpromienionej twarzy. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas