Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koncert Grzegorza Płonki w Krakowie już 10 kwietnia – stacjonarnie i online

08.04.2022
Autor: oprac. redakcja, fot. Teatr Słowackiego w Krakowie
Źródło: teatrwkrakowie.pl
grafika fortepianu z napisem Grzegorz Płonka

Jego pierwszym językiem była muzyka. To w niej, niedosłyszący Grzesiek dawał upust swoim emocjom. Potrzeba wyrażania siebie poprzez muzykę oraz ogromna determinacja sprawiła, że dziś koncertuje. Już 10 kwietnia o godz. 18 w Teatrze Słowackiego w Krakowie odbędzie się jego koncert oraz dyskusja. W wydarzeniu można uczestniczyć – stacjonarnie i online.

Grzegorz Płonka z Murzasichla po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Wieczór Grzegorza Płonki

Jak to się stało, że Grzegorz Płonka gra na fortepianie? Tę historię możecie poznać podczas specjalnej projekcji filmu „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke) z napisami w języku polskim,  o godzinie 15.30 w Kinie MOS. Film otrzymał w Gdyni dwa Złote Lwy. Bartosz Blaschke w kategorii Nagroda Publiczności, a Michał Sikorski za najlepszy debiut aktorski.

Bilety na film można kupić pod Iinkiem.

Po filmie, o godzinie 18:00 na Scenie MOS będziecie mogli doświadczyć muzyki na żywo, podczas wyjątkowego koncertu fortepianowego Grzegorza Płonki. Artysta zagra utwory fortepianowe znanych kompozytorów, a także własne kompozycję. Podczas koncertu dostępne będą przenośne pętle indukcyjne.

Dyskusja

Koncert połączony jest z dyskusją na temat muzyki, w której wezmą udział twórcy filmu „Sonata”, (reżyser filmu Bartosz Blaschke, reżyser dźwieku Tomasz Sikora), odtwórca głównej roli Michał Sikorski, a także Grzegorz Płonka.

Podczas dyskusji przyjrzymy się muzyce z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchu. Poznamy indywidulane historię oraz metody nauczania muzyki osób g/Głuchych i niedosłyszących. Porozmawiamy o tym jak patrzeć na człowieka, a nie na schemat. Zastanowimy się, czy instytucję są gotowe na zmiany w strukturach. Oraz jak wyglądała praca z muzyką podczas filmu „Sonata”.

Dyskusja tłumaczona na polski język migowy (PJM). Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku.

Bilety na koncert i dyskusję dostępne online i w kasie teatru za 20 zł. UWAGA! Cena nie obejmuje wejścia na seans filmowy. Bilet ten należy osobno zakupić przez stronę Kina Pod Baranami (BILETY), albo bezpośrednio w kasie przed projekcją filmu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas